Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
16. 02. 2023
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

V Česku mají ženy v průměru nižší mzdu než muži o 7 tisíc korun, 3D tisk využívá stále více podniků, poptávka po řemeslnících u nás klesá, s korupcí máme stále mezery a vláda schválila návrh zákona, který zavede preventivní restrukturalizaci. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Jsou si ženy a muži v Česku rovni?

Ženy měly v roce 2021 průměrnou měsíční hrubou mzdu zhruba 37 tisíc korun, muži dostávali o 7 tisíc víc, informuje Český statistický úřad (ČSÚ). U žen dále roste mzda od roku 2015 jen nepatrně rychleji než u mužů, a sice o 54 % – u mužů o 47 %.

Nová ročenka Zaostřeno na ženy a muže, kterou vydal ČSÚ, ukazuje rozdíly ve mzdách žen a mužů, naději na dožití, ale i další genderové rozdíly v různých oblastech.

3D tisk používá v Česku víc jak polovina velkých průmyslových firem

Rychlost pevného internetového připojení v podnicích roste každý rok, firmy čelí více kybernetickým bezpečnostním hrozbám a do průmyslu proniká 3D tisk a robotika. Vyplývá to z údajů, které v lednu zveřejnil ČSÚ.

V roce 2021 tisklo trojrozměrné předměty 52 % velkých průmyslových podniků. Technologii pro 3D tisk využívalo 49 % podniků z elektronického a 35 % firem z automobilového průmyslu.

Poptávka po řemeslnících v tuzemsku klesá

Celková poptávka po řemeslných pracích se v Česku snížila o 17 % oproti minulému roku, ve vybraných oborech dokonce až o polovinu, uvádí BusinessINFO.cz. Výkyvy jsou vidět hlavně u větších zakázek. „Zájem o realizaci rodinných domů poklesl v roce 2022 oproti loňsku zhruba o 45 procent, o nové fasády asi o 43 procent,“ říká Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.

Na druhou stranu v posledním roce vzrostl zájem o opatření podporující úspory energie, jde o zateplovací práce nebo instalaci fotovoltaiky, ukazují data z portálu NejŘemeslníci.cz.

Česku chybí protikorupční strategie. Vnímání korupce je vysoké

Organizace Transparency International zveřejnila žebříček, ve kterém hodnotí vnímání korupce v 180 zemích a oblastech, informuje iRozhlas. Česko se umístilo na 41. příčce a ze 100 bodů získalo 56 – to znamená, že za průměrem Evropské unie zaostáváme o 8 bodů. V nejnižšním vnímání korupce vede Dánsko, Finsko, Nový Zéland, dále Singapur a Švédsko.

V Česku chybí jasná protikorupční strategie, která by vedla k systémové změně. Ředitel Transparency International Ondřej Kopečný říká: „Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu.“

Preventivní restrukturalizace má podnikatelům pomoci odvrátit úpadek

Vláda 18. ledna schválila návrh zákona, který zavádí tzv. preventivní restrukturalizaci pro podnikatele v přechodných finančních potížích, informuje BusinessINFO.cz. V Česku doposud scházel mezistupeň pro případy, kdy se podnikatel ještě nenachází v úpadku, ale mimosoudní dohoda s věřiteli již není možná. Podle návrhu bude preventivní restrukturalizace flexibilnější než insolvenční řízení.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.