Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
24. 01. 2023
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se3
[Listopad 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

České e-shopy cítí propad tržeb, stavebnictví je stále málo atraktivní, firmy mohou žádat o dotace z výzvy Úspory energie, české podnikatelky bodují a cestovní ruch se vrací do formy. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Tržby českých e-shopů výrazně klesly

Tržby internetových obchodů v Česku poprvé za poslední roky nerostou, od začátku roku 2022 klesly o přibližně 13 %, informuje server BusinessINFO.cz. Situaci pociťují velké e-shopy, které měly předchozí roky žně – rostly a zvětšovaly sklady i týmy, ale i menší obchody, které se musí uskrovňovat. Pokles tržeb reflektuje válku na Ukrajině, inflaci a nastupující recesi, která mezi lidmi zvyšuje nejistotu.

Hospodářské noviny dále informují, že během pandemie přibylo 5 000 e-shopů, mnohé z nich však nejsou na propad poptávky připravené a zánik hrozí až pětině z nich.

Ve stavebnictví rostou mzdy, vzdělaný personál ale chybí

Mzdy ve stavebnictví sice rostou, ale kvalifikovaného personálu je dlouhodobě málo. Vyplývá to z analýzy CEEC Research, o které informuje server BusinessINFO.cz. Na vině je náročnost technických oborů, ale i neatraktivní mzdy a bonusy ve stavebnictví pro absolventy – vnímá to 66 % firem ve stavebnictví.

Průměrná náborová mzda absolventů stavebních oborů je 28 191,49 Kč a zdaleka nedosahuje průměrné mzdy v Česku. Analýza ukazuje, že ročně zvyšuje zaměstnancům mzdy 57 % stavebních firem a až polovina společností cítí tlak na zavedení atraktivnějších bonusů.

Úspory energie: dotační výzva pro firmy

Podniky všech velikostí mohou žádat o podporu z výzvy Úspory energie (v rozmezí 500 tisíc korun do 200 mil. korun na projekt), která má snížit spotřebu energie v Česku, uvádí server Podnikatel.cz. Dotační žádosti lze podat na Ministerstvo Průmyslu a Obchodu až do konce listopadu roku 2023. Stát podpoří využívání obnovitelných zdrojů energie, modernizace rozvodů elektřiny, využití odpadní energie nebo například efektivnější osvětlení.

České podnikatelky úspěšně budují firmy a inovují

Jubilejní 15. ročník Ocenění českých podnikatelek 2022 má své vítězky, informuje server BusinessINFO.cz. Do soutěže bylo nominováno 2 394 žen, které mají firmy ve stoprocentním vlastnictví a jejichž celkový obrat je 2,9 miliardy korun. Podnikatelky byly hodnoceny v kategoriích podle velikosti společností a dostaly ceny i za výjimečnost, odpovědné podnikání, digitální transformaci nebo například výjimečný růst firmy.

Cestovní ruch se vrací do formy

V Česku se opět daří turismu, uvádí česká centrála cestovního ruchu CzechTourism. Ve třetím čtvrtletí přijelo do Česka přes 7 milionů turistů – číslo se meziročně zvýšilo o 11 %. Přibylo hodně turistů ze zahraničí, hlavně z Německa, Slovenska a Polska, v příjezdovém cestovním ruchu došlo k meziročnímu zvýšení téměř o 100 %.

Ve srovnání se stavem před pandemií (srpen a září 2019), je dnes 97% návštěvnost. Data vychází z údajů návštěv hromadných ubytovacích zařízení, které shromažďuje Český statistický úřad.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.