Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
22. 12. 2023
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se3
[Listopad 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Český i německý průmysl je v útlumu, ceny plynu budou klesat a firmy rychle kupují auta. Čtete nejdůležitější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Útlum průmyslu pokračuje

Z dat, která v listopadu zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že průmyslová výroba meziročně poklesla už potřetí za sebou. Útlum se týkal téměř všech odvětví – výjimkou je farmaceutický, nápojový a oděvní průmysl. Hodnota nových zakázek pro český průmysl ve srovnání s loňským zářím klesla o 5,2 procenta.

Server iRozhlas informoval, že pokračuje i pokles průmyslové výroby v Německu, které je největším obchodním partnerem České republiky. Výrazněji se snížila výroba spotřebního zboží a produkce energií.

Ceny plynu mají klesnout

Energetický regulační úřad odhaduje, že tržní ceny plynu v příštím roce klesnou o 25 procent. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zároveň uvedl, že plynu bude v příštích měsících dostatek. Informoval o tom server Aktuálně.

Teplárny, které využívají plyn, dříve avizovaly, že zlevní. Jak ale uvádí Česká televize, svůj postoj nyní zčásti mění. Odvolávají se na návrh zvýšení regulovaných složek cen.

ČR si vedla nejhůř z Visegrádské skupiny

Server iRozhlas informuje, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,3 procenta, meziroční propad zůstal na 0,6 procenta, kde byl i ve druhém čtvrtletí. Ze zemí Visegrádské čtyřky si nejlépe vedlo Polsko. Jeho ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 1,4 procenta. ČR je jedinou zemí ze skupiny, která vykázala hospodářský pokles.

Mezinárodní měnový fond očekává, že česká ekonomika letos klesne o 0,4 procenta a v příštím roce vzroste o 1,2 procenta. Původní odhad fondu byl optimističtější – v říjnovém výhledu očekával, že ekonomika letos vzroste o 0,2 procenta, uvedl server Aktuálně.

Zaměstnavatelé omezí benefity

Konsolidační balíček, který má platit od 1. ledna 2024, částečně ruší zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Z výzkumu Hospodářské komory vyplývá, že dvě pětiny zaměstnavatelů kvůli tomu plánují omezit benefity.

Firmy chtějí omezit zejména víceúčelové programy typu Cafeteria nebo Flexi Pass a pak méně rozšířené benefity. Mezi ně patří třeba finanční příspěvky při výročích, svatbě nebo odchodu do důchodu či vzdělávací programy.

Firmy rychle kupují nová auta

Deník E15 píše o tom, že české firmy ještě před koncem roku kupují nová auta. Příští rok to bude kvůli změně legislativy méně výhodné. Začne totiž platit dvoumilionový limit pro odpočet DPH. Proto se aktuálně vyplácí nákup luxusních aut – právě jich se totiž limit dotkne nejvíc.

Od roku 2024 si firmy neuplatní už ani mimořádné odpisy na nákup aut. Server HN.cz informuje, že tyto odpisy se budou nově vztahovat jen na bezemisní vozy (elektromobily).

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.