Obsah
Plánujete si otevřít maloobchodní prodejnu nebo vyměnit starou pokladnu za novou? Přečtěte si, jaké výhody nabízejí jednotlivé varianty a vyberte si tu nejlepší pro vaše potřeby.
Aby zákazníci nečekali u pokladny celou věčnost, potřebujete lehce ovladatelný pokladní systém, na který se můžete spolehnout. S pokladním systémem dnes ale můžete sledovat nejen prodeje.
Další nároky na pokladní řešení se liší podle:
- typu maloobchodu (malý butik s několika prodeji za den má nižší nároky než vytížená provozovna s prodejem potravin nebo síť několika filiálek),
- počtu odbavených zákazníků
- i výše počáteční investice a nákladů na provoz.
Typy pokladních systémů
Na výběr máte ze tří možností:
- registrační pokladna,
- maloobchodní pokladní software,
- účetní systém s modulem pro prodeje.
Všechny z nich umí odesílat tržby do EET.
Registrační pokladna
Registrační pokladna je tlačítková kasa s tiskárnou a displejem. Namarkujete na ní tržby, odešlete údaje do EET a vystavíte zákazníkovi účtenku. Ale tím to končí.
Tlačítkové ovládání registračních pokladen zvládne úplně každý. Silikonová tlačítka se hodí do náročných provozů, například do prašného prostředí nebo tam, kde dochází k manipulaci mokrýma rukama. Registrační pokladnu můžete rozšířit například o čtečky čárových kódů, váhy nebo pokladní zásuvky pro bankovky.
Výhodou je, že v sobě mají zabudovanou tiskárnu, takže budete pravidelně dokupovat pouze papírové náplně (kotouče). Pokladnu i software zakoupíte jednorázově, aniž byste platili měsíční poplatky.
Přehled výhod a nevýhod
- vysoká odolnost a malé rozměry
- vhodná do menších provozů maximálně s desítkami tržeb denně
- rychlé zaučení a snadné ovládání
- mobilní řešení vhodné pro stánkový prodej
Vhodnou alternativou ke klasickým registračním pokladnám jsou jednoduché dotykové pokladny nebo Profi Účtenka v mobilu.
Příklady využití
Odolnou a přenosnou pokladnu využijete například v malých obchodech, potravinách, řeznictvích, pekařstvích, kadeřnictvích, wellness centrech a kosmetických studiích, tržnicích, cukrárnách nebo ve stáncích s občerstvením.
Pokud se ve vaší provozovně střídá jeden zákazník za druhým, doporučujeme spíše pokladní systém (software).
Maloobchodní pokladní software
Pokladní systém je sestava hardwaru a programu (nebo aplikace), pomocí kterých uskutečňujete prodeje zboží a služeb v kamenných prodejnách.
S programem nainstalovaným do počítače, tabletu nebo telefonu můžete jednoduše spravovat nabízené zboží. Hardwarem pokladního systému jsou dále:
- čtečka čárových kódů pro markování zboží,
- termotiskárna pro vytištění účtenky zákazníkovi,
- platební terminál pro bezhotovostní platby,
- případně váha.
Pokročilé funkce
Pokladní software kromě prodeje umožňuje dělat statistiky či reporty pro manažery, vytvářet podklady pro účetnictví nebo centrálně řídit síť několika prodejen pomocí vzdálené správy.
Toto řešení je vhodné pro podnikatele, kteří chtějí rychle a jednoduše prodávat a mít prodejní software přímo propojený se skladem.
Jedním z maloobchodních softwarů je například Prodejna S3 od výrobce Solitea, která se dokáže přizpůsobit potřebám malé i velké prodejny. Dá se jednoduše propojit s účetním systémem Money S3 nebo napojit na několik doplňujících modulů, jako například Prodejna – Platební terminály, Dodací listy, Inventury nebo Bezobalový prodej.
Srovnání s registračními pokladnami
Oproti běžným registračním pokladnám jsou PC pokladny s maloobchodním softwarem:
- přehlednější,
- lépe zvládají velké množství položek,
- udržují aktuální přehled o zboží na skladě,
- vhodné i do provozů s více prodejními místy či do sítě prodejen.
Pokud je pro vás důležité sledovat skladové zásoby a pracovat s funkcemi pro podporu prodeje (slevy, věrnostní systém, zákaznické karty), je pro vás maloobchodní pokladní software správnou volbou.
Vhodné využití
Pokladní systémy využijí například:
- prodejci vstupenek na kulturní akce,
- velká kosmetická studia,
- cestovní kanceláře
- nebo dopravci.
Účetní program s prodejním modulem
Pokud už máte zakoupenou licenci pro účetní software, můžete prodeje vyřešit přímo v něm. Umožňuje to například Money S3 a modul Kasa, který ovládáte pomocí myši nebo klávesových zkratek.
Kasa má dvě verze:
- Standard mohou bezplatně využívat menší prodejny bez potřeby pracovat se slevovými akcemi a vícero sklady. Zároveň není určena k řešení EET.
- Professional vyřeší EET, pracuje s několika sklady, je možné ho nainstalovat do sítě a umožňuje pracovat s akčními cenami. Při práci na několika PC je nutné zakoupit další licenci Money S3 Kasa Professional.
Pokud potřebuje občas evidovat tržby v terénu, vyřešíte to například s aplikací Profi Účtenka, která je zdarma. Tu přes fakturační službu iDoklad propojíte s účetním systémem Money S3. Data o prodejích tak snadno dostanete do svého účetního systému.
Pořizovací cena a pravidelné poplatky
Důležitým parametrem při výběru pokladního řešení je i cena. Registrační pokladny začínají obvykle na 6 000 Kč bez DPH a neplatíte žádný paušál.
U pokladních systémů zaplatíte cenu od 7 000 Kč za pořízení a poté měsíční nebo roční poplatky za aktualizaci systému a uživatelskou podporu. Obdobné je to při využívání účetního softwaru s modulem pro maloobchodní prodej. Vyzkoušejte si práci v účetním softwaru zdarma.
Reakce na novinky a technická podpora
Registrační pokladna však postupně zastarává, zatímco maloobchodní software jde s dobou. Vždy aktuální a v souladu s legislativou je i prodej zboží přímo z účetního systému, kde pravidelně vycházejí nové aktualizace.
Nejste si jistí, které řešení je pro vás to pravé? Zavolejte nám na číslo 549 522 519 a rádi s vámi nezávazně probereme detaily.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.