Podnikání / EET/Registrační pokladna vs. pokladní systém. S čím právě vy lépe zvládnete EET?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Registrační pokladna vs. pokladní systém. S čím právě vy lépe zvládnete EET?

Registrační pokladna vs. pokladní systém. S čím právě vy lépe zvládnete EET?
Seyfor, a. s.
28. 01. 2020
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se2
Registrační pokladna vs. pokladní systém. S čím právě vy lépe zvládnete EET?

Výrobci, zemědělci, řemeslníci, právníci, lékaři… Ti všichni patří do 3. a 4. fáze EET, která startuje v roce 2020. Pokud se to týká i vás a nechce se vám trávit hodiny výběrem pokladního zařízení, udělejte si rychlý přehled v našem článku. Dozvíte se všechno důležité.

Kvůli současné pandemii koronaviru stát odložil start 3. a 4. vlny EET. Více informací najdete v našem průběžně aktualizovaném článku.

Pro splnění EET potřebujete pokladní zařízení, které lze připojit k internetu. Jedině tak můžete ve standardním běžném režimu odesílat informace do EET. Nejjednodušší rozdělení pokladních zařízení je na registrační pokladny a pokladní systémy:

 • Registrační pokladna je tlačítková nebo dotyková kasa s tiskárnou a displejem. Namarkujete na ní tržby, odešlete údaje do EET a vystavíte zákazníkovi účtenku. Registrační pokladna je typicky menší a je vhodná do provozů s desítkami nebo nižšími stovkami tržeb denně. Příkladem EET registrační pokladny je EURO 150TEi.
Pokladna EURO
 • Pokladní systém (POS) je složitější software, který kromě prodeje typicky zahrnuje i skladový systém a umožňuje dělat statistiky či reporty pro manažery nebo třeba tvořit podklady pro účetnictví. Pokladní systém provozujete typicky na dotykové pokladně s velkou obrazovkou nebo na počítači.Hodí se do rušných provozů. Příkladem pokladního systému vhodného pro EET je Prodejna, kterou pořídíte i v setu s hardwarem.
Pokladní set

Další informace o EET pokladnách a jejich druzích najdete ve výběru nejlepších EET pokladen.

Začněte revizí stávajího zařízení

Ještě před nákupem si zkontrolujte své stávající vybavení. Pokud vystavujete psané paragony, pořízení pokladny se nevyhnete. Jestli ale už máte registrační pokladnu nebo pokladní systém, zavolejte svému dodavateli a zeptejte se ho, zda můžete používat zařízení i na EET.

Pro koho se hodí registrační pokladna

Registrační pokladna je vhodná do menších provozů a pro živnostníky, kteří chodí ke klientům. Počítač s dotykovým monitorem a pokladním systémem si totiž s sebou na pochůzky nevezmete.

Registrační pokladnu využijí například:

 • řemeslníci,
 • obchůdky s ručními výrobky,
 • veterináři,
 • umělci,
 • maséři
 • nebo třeba účetní.

Uživatelé registračních pokladen mají typicky maximálně desítky tržeb denně.
Pokud se ve vaší provozovně točí jeden zákazník za druhým, doporučujeme spíše pokladní systém.

Pro koho se hodí pokladní systém

Větší podniky se stovkami tržeb denně potřebují perfektní přehled o prodejích i skladových zásobách. Odbavují jednoho zákazníka za druhým a potřebují, aby prodej a tisk účtenky trval co nejkratší dobu. V takových situacích je nejlepší volbou pokladní systém.

Pokladní systém využijí například:

 • prodejci vstupenek na koncerty,
 • velká kadeřnictví,
 • cestovní kanceláře,
 • dopravci,
 • výrobci oděvů
 • či stavební firmy.

Pokud máte pokladní systém a potřebujete občas evidovat v terénu, vyřešíte to přenosnou registrační pokladnou například s aplikací Profi Účtenka, která je zdarma. Tu přes fakturační systém iDoklad propojíte napříkad se systémem Money S3. Data o prodejích tak jednoduše dostanete do svého účetního systému.

Pokladní systémy se velmi dobře osvědčily už v první a druhé vlně EET. Specializované programy si tehdy pořizovaly:

 • restaurace, kavárny a bary
 • i obchody.

Nebojte se zeptat prodejce

Při nákupu se dívejte na to, aby byl prodejce prověřený, a ne úplný nováček na trhu. Po startu 1. a 2. vlny EET se totiž stávalo, že nezkušení prodejci EET aplikací zkrachovali a jejich zákazníci na tom pořádně prodělali.

Většina registračních pokladen i pokladních systémů je připravená na EET. U pokladen si pohlídejte, aby šly připojit k internetu.

Pokladní systémy obvykle mívají speciální moduly vytvořené kvůli splnění EET povinnosti. Ať už pořizujete kterékoliv zařízení, vyplatí se vám se ujistit u prodejce, že je produkt opravdu vhodný pro EET.

Dívejte se i na cenu

Důležitým parametrem je také cena. Registrační pokladny začínají obvykle na 6 tisících bez DPH a neplatíte žádný paušál. U pokladních systémů platíte obvykle od 7 tisíc za pořízení a poté měsíční nebo roční poplatky za aktualizaci systému a uživatelskou podporu.

Zatímco registrační pokladna postupně zastarává, pokladní systém má stále nové funkce a jde s dobou.

Ať zvolíte kterékoliv řešení, od státu dostanete na nákup EET zařízení slevu na dani ve výši 5 000 Kč. Při pořizování nákladného a komplexního prodejního systému to pro vás bude spíše malá finanční injekce, ale pokud koupíte menší registrační pokladnu, doplatek už tak vysoký nebude.

Závěrečné resumé

Pokud potřebujete propojit pokladnu se skladem a chcete mít v ruce i prodejní statistiky, doporučujeme vám pokladní systém, například Prodejnu V případě, že pokladnu používáte čistě jen k prodeji, pořiďte si registrační pokladnu.

Existuje i třetí možnost. Pokud máte denně maximálně do 30 tržeb, nainstalujte si do mobilu či tabletu pokladní aplikaci Profi Účtenka, která je zadarmo. K tomu dokupte levnou tiskárnu a jste na EET vybavení. Zadání tržby a tisk vám sice potrvé déle, ale s menším počtem zákazníků si to můžete dovolit.

Vhodné řešení pro EET hledejte podle oboru, ve kterém podnikáte. Podívejte se, které registrační pokladny či pokladní systémy jsou vhodné pro:

S vašimi dotazy vám zdarma pomohou v EET poradně

Kolegové z EET poradny se elektronickou evidencí tržeb podrobně zabývají už od jara 2016. Denně sledují aktuality, píšou články na blog a publikují na Facebooku a Twitteru. Rádi vám zadarmo poradí se vším, co vás kolem EET zajímá.

Přečtěte si jejich články nebo se rovnou podívejte na nabídku pokladních zařízení.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.