Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Prosinec 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
11. 01. 2024
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Prosinec 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Nová minimální mzda bude 18 900 korun, české firmy investují miliardy do technologií a v roce 2023 u nás začalo podnikat nejvíc lidí za poslední roky. Čtete nejdůležitější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Minimální mzda se zvýší o 1 600 korun

Od ledna 2024 bude minimální mzda 18 900 korun, informuje BusinessINFO.cz. Rozhodnutí vlády je kompromisem mezi požadavkem odborů o navýšení minimální mzdy o 2 200 korun a zaměstnavatelů, kteří by přidali nejvýše 1 000 korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka říká, že jde o rekordní navýšení: „Nárůst bude nominálně nejvyšší v historii. Zároveň budeme postupnými kroky naplňovat cíl, kdy do pěti let se bude postupně minimální mzda zvyšovat transparentně a předvídatelně na cílovou hodnotu 45 % vůči průměrné mzdě.“ 

Firmy v Česku investují miliardy do softwaru a databází

Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že podniky a veřejná správa loni investovali do informačních a komunikačních technologií (ICT) rekordních 343,7 miliard korun – o 44 miliard více než minulý rok. „Za výrazným nárůstem objemu investic do ICT stojí investice do softwaru a databází, které meziročně vzrostly o 57 miliard korun na hodnotu 275 miliard. Naopak u investic do ICT vybavení došlo k meziročnímu poklesu,“ vysvětluje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Tuzemské investice do ICT výrazně přesahují průměr zemí EU. V roce 2021 činily 5,1 % našeho HDP, v průměru EU šlo o 2,7 % unijního HDP.

Úspěšný export do zahraničí? Kvalitní produkt je základ

Z průzkumu agentury CzechTrade vyšlo, že pro 81 % českých firem je k úspěchu na zahraničním trhu klíčový kvalitní produkt, dále cena a kvalita zákaznického servisu (68 %) a také inovace a marketing (35 %).

Šetření se zúčastnilo 115 firem, které navíc zdůrazňují význam zpětné vazby zákazníků a rychlé adaptace firem (říká 63 % respondentů) a 49 % vyzdvihuje vyšší investice do výzkumu a vývoje. Jedním z trendů exportu do zahraničí je, že si většina firem uvědomuje, jak moc je důležité své produkty a služby přizpůsobovat mladé generaci.

Systém pro whistleblowing už platí i pro menší firmy

Povinnost vést systém pro ochranu oznamovatelů (tzv. whistleblowerů) od prosince platí i pro firmy s více než 50 lidmi. Server ČT24 informuje, že podle Asociace malých a středních podniků (AMSP) na to ale nejsou všechny malé firmy připravené. Bez systému může být klidně i polovina z nich.

„Přesná čísla ještě nemáme, odhady vychází ze zkušeností z minulosti, kdy se zaváděly podobné věci, například GDPR,” říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP a vysvětluje, že zavedení systému je pro podnikatele zátěž. Už nyní mají mnoho administrativních povinností a zavedení systému může vyjít i na statisíce korun.

V Česku začalo v roce 2023 podnikat přes 67 tisíc lidí

Analýza Czech Credit Bureau (CRIF) ukazuje, že u nás letos začalo podnikat nejvíce lidí za posledních několik let, celkem 67 328. Nejvíc podnikatelů přibylo v Praze, v Ústeckém a Jihomoravském kraji. Co se odvětví týče, tak nejvíce lidí začalo podnikat ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a v profesních vědeckých a technických činnostech. Podnikatelům se podle analytiků dařilo, meziročně navíc ubylo bankrotů.

Svou činnost ukončilo 275 100 podnikatelů, jedná se zejména o starší ročníky – 59 % z nich je ve věkové skupině 61 a více let a 20 % ve věku 51 až 60 let, píše server Business INFO.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.