Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Říjen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 12. 2022
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se9
[Říjen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Známe výši průměrné mzdy pro rok 2023, česká ekonomika zpomaluje, Češi zatím tolik nešetří, vláda schválila nové minimální teploty na pracovišti a do podpory zemědělské politiky poputuje v následujících pěti letech okolo 200 miliard korun z EU. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Kolik bude průměrná mzda v roce 2023?

Finanční správa na svém webu zveřejnila průměrnou mzdu pro rok 2023, která činí 40 324 Kč a vychází z nařízení vlády č. 290/2022 Sb. – tato částka se používá jako konstanta, například pro výpočet pojištění zaměstnanců.

Pro účely výpočtu daně podle § 16 zákona o daních z příjmů je určena 15 % sazba daně pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy – půjde o 161 296 Kč

Ekonomika zpomaluje, v září přibylo nejméně firem od začátku pandemie

Server Podnikatel.cz informuje, že září nepřálo založení obchodních společností – založeno jich bylo 2 040, zaniklo 1 369 a celkově tedy přibylo pouze 671 firem, nejméně za celý rok.

Věra Kameníčková, analytička Czech Credit Bureau uvádí, že ani další výhledy nejsou pozitivní. „Na celkovém vývoji počtu společností se zatím plně nepromítla současná situace a zhoršení ekonomického výhledu. Klíčové budou nadcházející měsíce a první polovina roku 2023.“

Češi zatím příliš nešetří, energie v domácnostech padne na vytápění

Největší množství energie spotřebují domácnosti na vytápění, celkem dvě třetiny z celkové spotřeby, uvádí výsledky šetření Energo 2021, o kterém informuje Český statistický úřad (ČSÚ). Dále spotřebují lidé energii na ohřev vody, s vytápěním jde celkem o čtyři pětiny z celkové spotřeby. Zbytek energie připadá na vaření, osvětlení a provoz domácích spotřebičů. 

I přes zdražování energií a dopady inflace ale Češi výrazně nešetří, ukazuje výsledek šetření společnosti Anytime, o kterém informuje server BusinessINFO.cz. Ačkoliv se růst cen týká většiny, 44 % Čechů se ve výdajích neomezuje. Z dat také vyplývá, že 36 % tázaných neodkládá žádné investice, 27 % se neobává, že bude muset využít železnou zásobu a 11 % nepovažuje inflaci za velký problém.

Vláda schválila nižší minimální teploty na pracovišti

ČT24 informuje, že vláda kvůli rostoucím cenám energetiky snižuje limity pro minimální teploty na pracovišti – liší se dle různých tříd práce. Například pro řidiče osobních aut, pracovníky montážních linek nebo pokladní se může teplota snížit z 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Nový Strategický plán společné zemědělské politiky: pestřejší zemědělství a 200 miliard korun na ekologii

Ministerstvo zemědělství přichystalo pro období 2023-2027 Nový Strategický plán společné zemědělské politiky (Strategický plán SZP), zaměří se na podporu ekonomicky životaschopného zemědělství a ekologie. Změny výrazně podpoří menší i střední zemědělce, ale i větší podniky. 

Cílem EU je do roku 2050 dosáhnout klimaticky neutrální Evropy a udržitelné nakládání s životním prostředím je jeho součástí. Strategický plán SZP čerpá finance ze dvou zemědělských fondů EU – čeští zemědělci, potravináři a lesníci získají z fondů cca 8 miliard eur, což je přibližně 200 miliard korun.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.