Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Říjen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
15. 12. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se3
[Říjen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Česká ekonomika se ještě nedostala na úroveň před pandemií, firmy příští rok plánují přidávat zaměstnancům a senátoři řeší konsolidační balíček. Čtete nejdůležitější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Zaměstnavatelé budou zvyšovat mzdy

Z výzkumu Hospodářské komory vyplývá, že zvýšení mezd v roce 2024 plánuje nejméně 6 z 10 podniků. Mzdy porostou hlavně ve velkých podnicích nad 250 zaměstnanců (90 %) a středně velkých firmách s 51 až 250 zaměstnanci (79 %). Z dat také vyplývá, že si polepší zejména zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu.

Zvyšování mezd souvisí s očekáváním, že v roce 2024 dojde k oživení spotřeby domácností. „Některé podniky budou zvyšovat výplaty o více než 10 %, zejména ty, které poskytují služby pro podniky. Data z firem ale naznačují, že ke mzdově-inflační spirále letos a ani v příštím roce v důsledku možného vysokého dvouciferného růstu mezd nedojde,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Česká ekonomika meziročně klesla o 0,6 %

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %.

Poklesu ve třetím čtvrtletí předcházela stagnace ekonomického výkonu v první polovině letošního roku a mírná recese v druhé polovině loňského roku. Výsledkem je, že česká ekonomika jako jediná v EU zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o více než jedno procento,“ řekl analytik Komerční banky Martin Gurtler pro iDnes.

55 % matek dětí do 2 let nepracuje, ačkoliv by chtěly

Výzkum společnosti Deloitte a platformy Mumdoo se zaměřil na pracovní uplatnění rodičů s malými dětmi. Aktuálně je v Česku na mateřské dovolené 74 tisíc lidí a 283 tisíc lidí je na rodičovské – z toho 98 % tvoří ženy.

V prvních dvou letech života dítěte by si ženy nejvíc přály flexibilní částečné úvazky formou dohod (36 %) nebo nárazovou spolupráci na projektové bázi (33 %). Jenže najít takovou práci je těžké – proto 55 % matek dětí do 2 let nepracuje, ačkoliv by chtěly. Podle Eurostatu má Česká republika v porovnání s unijním průměrem jeden z nejnižších podílů zkrácených úvazků vůči celkové zaměstnanosti, například ve třetím kvartálu roku 2022 to bylo pouze 6,2 %.

Senát řeší konsolidační balíček

Sněmovna v říjnu schválila po dlouhých debatách konsolidační balíček, který například zavádí dvě sazby DPH místo dosavadních tří. Nyní balíček postupuje k projednání a schválení do Senátu. Server iRozhlas uvádí, že se předpokládá, že ho senátoři schválí.

Změny by měly platit od příštího roku. Jednou z nich je omezení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Server Podnikatel.cz připomíná, že jde o určitý kompromis. Původně mělo být jejich osvobození zrušeno úplně, v aktuálním návrhu je osvobození zachováno alespoň do výše poloviny průměrné mzdy.

Přísnější tresty za kartely

Server iRozhlas.cz informoval, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chystá zpřísnění trestů za kartel. Pokuty mají být podle plánu až dvojnásobné, a to až do 30 % obratu z dotčeného zboží. Zároveň by úřad mohl těmto firmám zakázat účast ve veřejných zakázkách.

Místopředseda úřadu Kamil Nejezchleb předpokládá, že nová pravidla povedou k většímu odhalování velkých hráčů. Kartel totiž bude výhodné nahlásit, úřad pakmůže firmě část trestu prominout. Chystaná metodika zatím není schválená.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.