Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 10. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se0
[Srpen 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Podnikatelé mohou nově žádat o dotace na pokrytí energií až ve výši 200 milionů korun, podnikatelská svoboda v Česku klesá, meziročně výrazně vzrostly ceny všech výrobců a porostou i tuzemské cestovní náhrady. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Podnikatelé mohou žádat o dotace na úspory energií

  Od září mohou podnikatelé žádat o dotace, které jim pomohou s úsporou energií, informuje server Podnikatel.cz. Ministerstvo průmyslu a obchodu do programu Úspory energie alokuje 10 miliard korun, minimálně lze požádat o 0,5 milionu korun a maximální výše dotace činí 200 milionů korun.

  „Na dotace mohou dosáhnout jak malí a střední podnikatelé, tak velké podniky. Z evropských prostředků tak můžeme podpořit podnikatele v přechodu na energeticky úspornější způsoby výroby, při instalaci obnovitelných zdrojů energie, využívání odpadní energie, zateplení podnikatelských budov či výměně oken,” doplňuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Podnikatelská svoboda v Česku klesá

  Analýza Hospodářské komory České republiky ukázala, že úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v zemi klesla, informuje server BusinessINFO.cz. Stát na podnikatele uvaluje povinnosti, které přímo nesouvisí s podnikáním – například poskytování náhrady mzdy v prvních čtrnácti dnech při nemoci zaměstnance či povinnost provádění exekucí srážkami ze mzdy u dlužníků.

  Hospodářská komora předvídá i další zatížení podnikatelů, které přímo nesouvisí s jejich byznysem, a vládě proto překládá dokument s 34 opatřeními, která by vedla ke snížení nadměrné zátěže.

  Meziroční ceny všech výrobců stále rostou

  Indexy cen výrobců Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že ceny zemědělských výrobců jsou meziročně vyšší o 39, 8 %, průmyslových výrobců o 26,8 %, stavebních prací o 13 % a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 6,3 %. Celkový růst řídí především vysoké ceny energií, meziročně vzrostly o 55 %.

  Ceny průmyslových výrobců napříč EU se meziročně zvýšily nejvíc v Rumunsku (o 61,2 %), a v Dánsku (o 55,5%), nárůst je ale zřetelný ve všech členských státech.

  Rostou tuzemské cestovní náhrady i stravné 

  Letos se už počtvrté zvýšily cestovní náhrady v Česku, reportuje server Podnikatel.cz. Jde o nárůst náhrady za využití automobilů jezdících na benzin 98 oktanů a stravného. Současná náhrada 40,50 Kč za 1 litr benzinu se zvyšuje na 51,40 Kč. Vyšší stravné pak ovlivňuje nový tzv. stravenkový paušál.

  V Praze roste věk obyvatel nejméně z celého Česka

  Za posledních devět let vzrostl ve všech krajích Česka průměrný věk obyvatel, v Praze je ale nárůst výrazně nejnižší, uvádí nová Demografická ročenka krajů České republiky, kterou zveřejnil ČSÚ. „Na rozdíl od roku 2012, kdy ještě obyvatelé Prahy patřili věkově spíše k starším, je dnes populace hlavního města mezi kraji druhá nejmladší,“ uvádí Jan Bílík z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

  Nejmladší obyvatelstvo měl Středočeský kraj a nejvyšší průměrný věk měli obyvatelé Zlínského, Královéhradeckého a Karlovarského kraje.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.