Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
31. 08. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Srpen 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

V Česku přibylo mladých pracujících, výrobní firmy nevyužívají práci s daty naplno a režim home office využívá přibližně jedna čtvrtina zaměstnanců. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Pracuje více mladých lidí než loni

Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 87,4 tisíc osob (tedy o 1,7 %) ukazuje analýza Českého statistického úřadu. Za nárůstem stojí hlavně přírůstek pracujících žen (meziroční přírůstek o 47 tisíc) a viditelný je i nárůst mladých pracujících  ve věku 15 až 29 let, meziročně jich přibylo 27,3 tisíc.

Rok 2023 je pro firmy v Evropě náročný, Češi zůstávají optimističtí

Průzkum Global Business Monitor 2023 společnosti Bibby Financial Services ukazuje, že pro malé a střední evropské podniky je zatím rok 2023 těžký – 42 % dotazovaných uvedlo, že letos je to pro  ně náročnější než za pandemie. Jako hlavní překážky uvádí tyto faktory: inflace (uvedlo 55 % podnikatelů), náklady na energie (49 %) a celková ekonomická nejistota na trzích (28 %).

Česko se ovšem řadí mezi optimističtější země, 82 % našich společností v průzkumu uvedlo pozitivní vyhlídky pro rok 2023 a 56 % očekává nárůst tržeb v následujících 6 měsících, informuje BusinessINFO.cz.

Home office využívá skoro čtvrtina zaměstnanců

V Česku využívá režim práce z domova 22 % zaměstnanců, ukazuje barometr společnosti Up Česká republika. Jen minimum zaměstnanců ale za home office dostává od zaměstnavatele finanční příspěvek – za bariéru to považuje 17 % z dotázaných.

Barometr ukazuje, že stále oblíbenějším je tzv. hybridní model práce. „Poslední tři roky nám dokazují, že si režim home office našel ve firmách a institucích pevné místo. Stejně tak ale zaměstnanci nechtějí přijít ani o kanceláře. A tak se čím dál jasněji ukazuje, že směřujeme ke kompromisu – k hybridnímu režimu, který kombinuje práci tváří v tvář s prací na dálku,“ uvádí Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika pro BusinessINFO.cz. Podle serveru iRozhlas.cz by chystaná novela zákoníku práce měla upravit snazší čerpání home office.

Zájem o slevy na pojistném roste

Od února 2023 mohou zaměstnavatelé uplatňovat slevy na pojistném za zaměstnance s kratším pracovním úvazkem. První měsíc, tedy v únoru, uplatnili zaměstnavatelé slevy u zhruba 62 tisíc zaměstnanců, v červnu šlo o 86 tisíc zaměstnanců, uvádí server Podnikatel.cz.

Prognózy Ministerstva práce a sociálních věcí o uplatnění slev u 260 tisíc zaměstnanců se tedy zatím nenaplnily – překážkami je náročná administrativa i nepřesnosti, které ztěžují výklad zákona. Od roku 2024 by měla platit novela zákona č. 216/2022 Sb., která řadu nejasností upraví.

Firmy shromažďují tzv. big data, ale neumí s nimi pracovat

Analýza Národního centra průmyslu 4.0 ukazuje, že ačkoliv české průmyslové firmy sbírají velká data, neumí je vhodně analyzovat – což je klíčové pro optimalizaci procesů a maximalizaci efektivity.

Velkým problémem je nekompatibilita dat – firmy mnohdy sbírají data z různých zdrojů, neintegrují je a pracují s nimi odděleně. Pouze 43 % velkých a 23 % malých firem v průzkumu uvedlo, že sebraná data shromažďuje do centralizované databáze nebo platformy. Dále je překážkou nedostatečná kvalita dat, nevhodně nastavené analýzy, ale i neschopnost správné interpretace dat, uvádí BusinessINFO.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.