Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Únor 2022] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
https://money.cz/novinky-a-tipy/wp-content/uploads/sites/2/2022/05/Unor_22-110x110.png

Obsah

  Belgičané plánují zavést čtyřdenní pracovní týden, Česko má nejvyšší zaměstnanost v průmyslu v EU, inflaci tlačí nahoru především ceny energií a světem otřásla invaze Ruska na Ukrajinu. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  V Belgii se vláda shodla na čtyřdenním pracovním týdnu

  Belgičané zavedou čtyřdenní pracovní týden – objem práce i mzda zůstanou stejné, informuje server ČT24. Cílem je podpora dynamické a produktivní ekonomiky i lepší balanc zaměstnanců mezi osobním a pracovním životem.

  Kratší pracovní týden stále více testují firmy, jejichž zaměstnanci pracují z domova, a které často řeší odchody nebo vyhoření pracovníků. Čtyřdenní pracovní týden funguje už v Dánsku, na Islandu a k myšlence se naklání i finská vláda či Španělsko. Zpravodaj The Guardian uvádí, že v roce 2023 vyzkouší čtyřdenní pracovní týden i Skotsko.

  Česko má nejvyšší zaměstnanost v průmyslu v celé EU

  Čerstvé údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že Česko mělo v roce 2020 ze všech 27 členských zemí EU největší podíl zaměstnanců pracujících v průmyslu.

  Na zaměstnanosti se pracovníci v průmyslu podíleli z z 35,9 %, průměr zemí EU dosahoval 22,5 %. Mezinárodní srovnání také ukazuje, že výdaje na výzkum a vývoj v roce 2020 činily v Česku 2 % HDP, což nás zařadilo na 10. místo mezi zeměmi EU. 

  Nárůst inflace zrychlují hlavně vyšší ceny energií

  V lednu 2021 se spotřebitelské ceny podle ČSÚ v Česku meziměsíčně zvýšily o 4,4 %. K vyššímu růstu mezi měsíci došlo naposledy v lednu roku 1993, tehdy šlo o reakci na zavedení DPH.

  Nyní za vývojem stojí především vyšší ceny energií pro bydlení. Oproti lednu v roce 2021 došlo k jejich nárůstu o 9,9 %. „Aktuální zvýšení spotřebitelských cen bylo sice ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, ale i tak je navýšení u energií značné a dle informací avizovaných dodavateli není konečné,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda ČSÚ. 

  Rusové začali válku na Ukrajině: rubl se propadl na historické minimum

  Většina států odsuzuje započatou válku Ruska na Ukrajině, shodli se na tom poměrem 141 ku 5 hlasů na Valném shromáždění OSN, informuje ČT24. Země na Rusko aktivovaly řadu sankcí – odpojily ho například z mezinárodního bankovního systému SWIFT (který slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě) a zemi opouští mezinárodní společnosti ze všech odvětví, informují například Hospodářské noviny.

  Investoři se zbavují ruských aktiv, hodnota akcií na burze v Moskvě klesla o více než 250 miliard dolarů a rubl se propadl na historické minimum dle serveru iRozhlas.

  Cena zlata se šplhá nahoru

  Začátkem února byla cena zlata nejvyšší od loňského června – překročila hranici 1 900 dolarů (téměř 41 000 Kč) za trojskou unci (31,1 gramu), reportuje iRozhlas.

  Cenu zlata tlačí vzhůru invaze Ruska na Ukrajinu. Při politicky a ekonomicky nejistých situacích považují obvykle investoři zlato za bezpečné úložiště svého majetku. Podle Deníku N dosáhla cena zlata svého maxima v historii Česka, když od začátku války vystoupala na 46 210 Kč za trojskou unci.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Nejbližší webináře

  Legislativní novinky pro účetní
  a podnikatele.

  Spokojení nebo zdarma
  Ukázat všechny