Podnikání / Zpravodajství/[Září 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Září 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Září 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
17. 11. 2023
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se3
[Září 2023] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ministerstvo práce navrhuje nárůst minimální mzdy až o 2 100 korun, cestovní ruch v Česku ožívá, známe vítěze prestižní soutěže E.ON Energy Globe a Česko patří mezi jednu z ekonomicky nejsvobodnějších zemí. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Česko je sedmnáctou ekonomicky nejsvobodnější zemí

Žebříček Indexu ekonomické svobody (Economic Freedom of the World Index) vyhodnotil Česko jako sedmnáctou ekonomicky nejsvobodnější zemi – z celkem 165 států světa, informuje iRozhlas.cz. První příčku obsadil Singapur, poslední je Venezuela.

Oproti minulému roku jsme si polepšili a posunuli se z 22. místa. Žebříček kanadského institutu Fraser hodnotí pět ukazatelů – týkají se například velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu, celkových regulací, ale i měny a inflace. Údaje se hodnotí z roku 2021.

Ekologickým projektem roku je NIL Textile

Vítězem 15. ročníku soutěže E.ON Energy Globe, prestižního ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti, se letos stala ostravská společnost NIL Textile, která mění způsob fungování módního průmyslu. Vyrábí oblečení z recyklovaných materiálů a díky unikátní technologii dokáže oblečení recyklovat donekonečna.

NIL Textile navazuje na úspěch loňského vítěze, společnosti Myco, která si odnesla cenu i z celosvětového finále Energy Globe Award, informuje BusinessINFO.cz.

Minimální mzda by mohla vzrůst o 1 600 nebo 2 100 korun

Letos v lednu se minimální mzda zvedla o 1 100 korun na 17 300 korun. Nyní Ministerstvo práce navrhuje navýšení minimální mzdy o 1 600 nebo 2 100 korun – s cílem dostat částku do pěti let na 45 % (či ideálně 50 %) průměrné mzdy, informuje iRozhlas. Navýšení by platilo od ledna příštího roku a znamenalo by vyšší náklady pro zaměstnavatele a vyšší příjmy na sociálních a zdravotních odvodech pro stát.

Spotřební výdaje českých domácností loni vzrostly

V roce 2022 vzrostly spotřební výdaje českých domácností oproti předchozímu roku o 14 % – na přibližně 181 tisíc korun na osobu, ukazuje šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ). Mezi skupiny, které tvoří největší část výdajů patří bydlení a energie (23,4 % v roce 2022) a potraviny a nealkoholické nápoje (19,4 %). Nejnižší výdaje jsou na vzdělávání (necelé 1 %) a zdraví (cca 3 %), protože je v Česku řada těchto služeb zdarma.

„Výsledky šetření Statistiky rodinných účtů za rok 2022 ukazují na postupný návrat domácností k výdajům, které byly vzhledem k protiepidemickým opatřením v předchozích dvou letech nuceny omezovat. Konkrétně se jednalo o rekreaci, kulturu, sport a veřejné stravování,“ komentuje Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Cestovní ruch v Česku ožívá a vrací se na čísla před pandemií

Podle agentury CzechTourism byla v létě obsazenost hromadných ubytovacích zařízení nejvyšší na jihu Čech a na jižní Moravě, dosahovala až 70 %. V celém Česku se víkendové rezervace ubytování pohybovaly okolo 57 až 69 % a tento trend má pokračovat i na podzim, informuje BusinessINFO.cz.

Velký zájem o Česko měli cizinci, v druhém čtvrtletí k nám přijelo 2,5 milionu turistů ze zahraničí, což je meziročně o 32 % více. Stále více turistů využívá platební karty, podíl plateb v hotovosti klesá a z dat společnosti Visa vyplývá, že u nás nejvíc utrácí Američané, Britové, Dánové a Norové.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.