Obsah
Automatické párování plateb, konec přepisování dat a snížení chybovosti při zpracování bankovních výpisů. Přečtěte si, jak si zjednodušit práci v účetním programu při účtování výpisů i pokladních dokladů a vyvarovat se chyb.
Při vedení pokladny evidujete všechny peníze, které přijímáte a vydáváte pomocí pokladních dokladů.
Pokladní doklad je zjednodušeně řečeno účtenka, která prokazuje, kdo komu za co zaplatil v hotovosti. Díky poctivé evidenci příjmových a výdajových pokladních dokladů můžete spolehlivě sledovat veškeré hotovostní pohyby v pokladně.
Náležitosti pokladních dokladů
Při ručním vyplňování si usnadníte práci, pokud v papírnictví seženete předtištěné tiskopisy pokladních dokladů. Jestliže tiskopisy k dispozici nemáte, podívejte se, co musí pokladní doklad obsahovat, abyste ho vyplnili správně:
- Označení dokladu (příjmový nebo výdajový)
- Den, měsíc a rok vystavení
- Název firmy včetně sídla, IČ (případně DIČ)
- Cena bez DPH
- Sazba DPH (pouze u plátců DPH)
- Hodnota DPH (pouze u plátců DPH)
- Cena celkem
- Cena celkem slovy
- Od koho byla částka přijata, resp. komu byla vyplacena
- Účel platby
- Kdo částku v hotovosti přijal, nebo vydal a jeho podpis
Obchodování v cizí měně a limit na hotovostní platby
Pokud obchodujete v cizí měně, musíte si zřídit tzv. valutovou pokladnu (tedy pokladnu v cizí měně). Protože vám zákon o účetnictví nařizuje vést účetnictví v české měně, stanovte, jaký kurz budete používat k přepočtu na koruny.
Při provádění hotovostních plateb musíte kromě EET myslet i na limity pro hotovostní platby. Zákon o omezení plateb v hotovosti zakazuje provádět platby vyšší než 270 000 Kč a nařizuje je uskutečňovat bezhotovostně.
Účtování výpisu z bankovního účtu
O bezhotovostních transakcích se účtuje na základě výpisu z účtu. Pokud firemních účtů máte několik, musíte podrobně sledovat pohyby a zůstatky každého z nich.
K rozlišení účtů se v účetnictví používá analytické členění, které vychází ze směrné účtové osnovy. Hodí se pro účty, které potřebujete sledovat v podrobnějším členění. K označení analytického účtu se zpravidla využívá libovolné trojčíslí.
Například syntetický účet 221 – Bankovní účty můžete rozdělit na analytické účty:
221.100 – Účet vedený v CZK
221.200 – Účet vedený v EUR
Časté chyby při ručním zpracování výpisu z účtu
Přepisování položek bankovního výpisu do účetního systému vám u několikastránkových výpisů zabere spoustu času. A často se nevyhnete ani chybám.
Pokud například opíšete variabilní číslo špatně, musíte správný doklad ke spárování vyhledat ručně. Když se přepíšete v částce, nebude vám sedět konečný zůstatek na výpisu.
A pokud uděláte chybu ve variabilním čísle při úhradě faktury dodavateli, bude vás pravděpodobně dál urgovat s platbou, protože se mu ji nepodaří spárovat správně. V horším případě omylem pošlete peníze na špatné číslo účtu.
Naštěstí podobným situacím můžete předejít elektronickým zpracováním výpisů v účetním programu.
Správu pokladny a bankovního účtu zjednoduší účetní program
Účetní software Money S3 po načtení elektronického výpisu automaticky spáruje jednotlivé položky s pohledávkami nebo závazky a zaúčtuje je. A vy máte jistotu, že při párování plateb neuděláte chybu.
Připravené příkazy k úhradě – jednoduché i hromadné – pomocí funkce Homebanking v Money S3 pošlete rovnou do banky. Nebo můžete připravit soubor pro import a příkazy do bankovnictví nahrát dodatečně.
Navíc přímo v účetním programu načtete aktuální kurzovní lístek vybraných bank nebo vystavíte pokladní doklad. Už vypsaný pokladní doklad si z programu snadno vytisknete ve dvou kopiích. Stačí ho podepsat, předat protistraně a máte hotovo.
Komu se vyplatí elektronické zpracování výpisu
Elektronické zpracování výpisů se vyplatí i malým firmám, protože vždy ušetří čas při práci s duplicitními zápisy stejných dat.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.