Obsah
1. Legislativní změny v roce 2023
Zákonem č. 20/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, byly s účinností od 24. 1. 2023 změněny podmínky dočasné ochrany u cizinců, především tedy u ukrajinských uprchlíků.
2. Prodloužení dočasné ochrany do 30. 9. 2023
Nově vložený § 7b do zákona č. 65/2022 Sb. se zabývá povinnostmi cizinců s dočasnou ochranou a možného prodloužením této dočasné ochrany do 30. 9. 2023.
Uprchlíci, kterým byla dočasná ochrana udělena, si o její prodloužení musí požádat. Jde o víza s kódy D/DO/667, D/DO/668, D/DO/669, D/DO/767, D/DO/768, D/DO/769 nebo D/VS/U. To provedou ve dvou fázích. Do 31. 3. 2023 museli ukrajinští uprchlíci tento záměr oznámit, tedy zaregistrovat se elektronicky k jejímu prodloužení. V druhé fázi se budou muset osobně dostavit k vyznačení osobního štítku.
Zákon tedy definuje tyto povinnosti v novém § 7 b následovně:
- nebyla-li dočasná ochrana ukončena, pobyt cizince, kterému byla v roce 2022 udělena dočasná ochrana na území České republiky, se ode dne 1. 4. 2023 nebo ode dne následujícího po uplynutí platnosti oprávnění k pobytu za účelem dočasné ochrany, nastal-li tento okamžik dříve, do dne 30. 9. 2023 považuje za pobyt za účelem dočasné ochrany, jestliže se cizinec zaregistroval k jejímu prodloužení do 31. 3. 2023
- dostaví-li se cizinec do 30. 9. 2023 k vyznačení vízového štítku, považuje se pobyt takového cizince na území České republiky za dočasnou ochranu až do 31. 3. 2024
K prodloužení dočasné ochrany je cizinec povinen provést registraci prostřednictvím elektronického formuláře, který je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva vnitra. K jinému postupu se nepřihlíží!
Registrace je dokončena zasláním potvrzení o registraci na adresu elektronické pošty, kterou cizinec uvede v registračním formuláři. Potvrzení o registraci obsahuje termín a pracoviště, kam se má cizinec dostavit pro prodloužení dočasné ochrany. Při registraci je cizinec povinen uvést místo hlášeného pobytu na území České republiky.
Cizinci, který se do 31. 3. 2023 nezaregistruje k prodloužení dočasné ochrany podle tohoto zákona, dočasná ochrana uplynutím tohoto dne zaniká!
Cizinci, který se po provedení registrace do 30. 9. 2023 nedostaví k vyznačení vízového štítku nebo mu vízový štítek nebyl vyznačen z důvodu nedoložení dokladu o ubytování, dočasná ochrana uplynutím tohoto dne zaniká!
3. Povinnosti zaměstnavatele při zaměstnávání uprchlíků
Zaměstnavatel by si měl od takového zaměstnance (Ukrajince) vyžádat např. předložení potvrzovacího e-mailu od Ministerstva vnitra o provedené registraci, resp. předložení cestovního dokladu s vlepeným vízovým štítkem. Tím bude mít prokázáno, že k prodloužení dočasné ochrany skutečně došlo.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině výhradně pod Ministerstvo vnitra. Zaměstnavatel si tak může ověřit platnost online registrace k prodloužení dočasné ochrany na webových stránkách: https://prod.frs.gov.cz/overeni-potvrzeni/
Pokud dočasná ochrana nesplněním výše uvedených úkonů zanikla
- pak takový cizinec pozbyl oprávnění k výkonu práce na území České republiky
Zaměstnavatel pak může, resp. musí rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr, a to
- dohodou podle 49 zákoníku práce
- nebo výpovědí podle 52 písm. f) zákoníku práce
Protože cizinec pozbytím dočasné ochrany pozbyl současně předpoklad pro to, aby mohl legálně vykonávat práci na území České republiky, pak
- do skončení pracovního poměru zaměstnanci nepřísluší žádná náhrada mzdy
- jde o překážku v práci na straně zaměstnance, a to až do uplynutí výpovědní doby
- zaměstnanec nemá ani nárok na zákonné odstupné
4. Neplatný pracovní poměr a možné sankce
V souladu s ustanovením § 48 odst. 3 zákoníku práce končí pracovní poměr u cizince mimo jiné uplynutím doby, na kterou bylo vydáno povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci.
Pokud by mu zaměstnavatel nadále zaměstnanci přiděloval práci
- dopustil by se podle 140 odst. 1 písm. e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti přestupku spočívajícího v umožnění výkonu nelegální práce
- za nelegální zaměstnávání (obzvláště cizinců) hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 10 000 000 Kč
Pozor, dočasná ochrana také zaniká:
- podáním žádosti o udělení dočasné ochrany v jiném státě EU
- udělení dočasné ochrany v jiném státě EU
- podáním žádosti o udělení mezinárodní ochrany v jiném státě EU
- udělením víza k pobytu nad 90 dnů, povolení k pobytu nebo mezinárodní ochrany na území ČR nebo v jiném státě
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.