Obsah
Jestliže dlužník nesplatí včas svůj dluh, je dle zákona povinen věřiteli uhradit také úroky z prodlení. Nejde o pokutu za opožděnou platbu, ale o náhradu ceny peněz – kompenzaci za to, že věřitel nedostal své peníze a nemůže s nimi disponovat. Výši úroku z prodlení stanovuje zákon, případně si jej můžete ve smlouvě upravit sami.
Úroky z prodlení v občansko-právních a podnikatelských vztazích
Výši úroku z prodlení určuje vládní nařízení a rovná se aktuální repo sazbě ČNB navýšenou o osm procentních bodů. Pozor však na to, že k aktualizaci výše úroků dochází vždy jednou za půl roku (a nikoliv při každé změně repo sazby), klíčovými dny pro určení aktuální výše úroku jsou proto vždy 1. ledna a 1. července.
Pro příklad k 1. lednu 2022 byla repo sazba centrální banky 3,75 %, úrok z prodlení tedy činil dle zákona 11,75 % p. a. (ročně). A tato sazba pak platí minimálně do 1. července, než se případně znovu změní podle aktuální repo sazby.
Úroky z prodlení jsou zákonné, automatické a není třeba je sjednávat ve smlouvě. Pokud se ale se svým věřitelem nebo dlužníkem domluvíte, můžete výši úroků ve smlouvě upravit.
TIP: Nedaří se vám včas splácet vaše závazky v podobě úvěrů, bankovních a nebankovních půjček, hypoték nebo kreditních karet? Využijte možnosti konsolidace pro sloučení závazků.
Dejte si pozor také na účtování úroků z prodlení. Jestliže je totiž pohledávka zároveň daňovým příjmem, nezapomínejte, že po uhrazení dluhu musíte kromě původní pohledávky zdanit také přijaté úroky z prodlení.
Úroky z prodlení při placení daní
Jestliže jakožto firma nebo občan nezaplatíte včas daň (ať už daň z příjmů nebo například DPH), finanční úřad opět sáhne k účtování úroků z prodlení. Až do 31. prosince 2020 činila roční výše úroku aktuální repo sazba ČNB navýšená o 14 procentních bodů, na začátku roku 2021 nicméně došlo ke změně a sazba se nyní sjednotila, čili repo sazba + 8 procentních bodů. K aktualizaci opět dochází jednou za půl roku.
Dobrou zprávou je, že finanční úřad je relativně benevolentní a úroky z prodlení nabíhají až od čtvrtého kalendářního dne po dni splatnosti. Pokud tedy máte splatnost daně v pondělí, úroky z prodlení se vám začínají počítat v pátek.
Co když se sazba během prodlení změní
K aktualizaci sazby úroku z prodlení dochází každý půlrok, může se tedy stát, že dluh a s tím související úroky z prodlení překlenou dvě nebo více období. Potom se dluh úročí vždy aktuální sazbou.
Jestliže například vaše firma nezaplatila DPH splatné v druhém pololetí 2021, bude se vám do 31. prosince 2021 počítat roční úrok 8,50 % (k prvnímu červenci byla repo sazba ČNB půl procenta). Od ledna dalšího roku už se ale celková dlužná částka úročí sazbou 11,75 %.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.