Obsah
Darovací daň už dnes oficiálně neexistuje, od roku 2014 spadá pod klasickou daň z příjmů jakožto bezúplatný příjem. Fyzické osoby tak platí daň ve výši 15 % (případně 23 % od roku 2023), právnické pak 19 % z hodnoty daru (21 % od roku 2024). Mnohé dary jsou ale od daně osvobozeny – pokud je například mezi dárcem a obdarovaným příbuzenský vztah, nic neplatíte.
Které dary jsou od daně osvobozené?
Příjmy z darů nedaníte, pokud součet hodnot všech darů od téhož dárce nepřesáhne hranici 15 000 korun za zdaňovací období (obvykle kalendářní rok), od roku 2024 částku 50 000 korun.
Dále jsou od daně osvobozené všechny dary, pokud
- je mezi dárcem a obdarovaným přímý příbuzenský vztah (rodiče, děti, vnuci, manželé),
- jsou dárce a obdarovaný příbuzní v řadě pobočné (sourozenci, synovci a neteře, strýcové a tety, zeťové a snachy, manželé rodičů, děti manžela nebo rodiče manžela, manželé dětí),
- obdarovaný a dárce žijí nejméně jeden rok ve společné domácnosti, pečují o společnou domácnost, nebo je obdarovaný na dárce odkázán výživou.
Co když musíte danit?
Jestliže se na vás žádná z výše uvedených podmínek nevztahuje, pak musíte hodnotu daru uvést ve svém daňovém přiznání a odvést z něj daň jako z každého jiného příjmu. Daň platí vždy obdarovaný (tj. příjemce daru).
Fyzické osoby odvádí 15 % z hodnoty daru (případně 23 % od roku 2023), právnické 19 % (respektive 21 % od roku 2024). Zpracování a odevzdání daňového přiznáním vám usnadní například účetní program Money S3. Je ke stažení zdarma.
Pokud jste nepodnikající fyzická osoba, daňové přiznání za kalendářní rok 2023 pak musíte odevzdat do úterý 2. dubna 2024, pokud jej podáváte papírově. V případě elektronické verze máte měsíc navíc a platí pro vás termín čtvrtek 2. května 2024. Jestliže máte daňového poradce, pak máte čas až do pondělí 1. července 2024.
Samotnou darovací daň zaplaťte ideálně hotově přímo na pokladně finančního úřadu, protože v takovém případě jsou peníze ihned připsány a vy máte jistotu, že jste zaplatili včas. Pokud budete peníze posílat převodem na účet nebo platit složenkou, pošlete je raději pár dní před termínem, aby peníze včas dorazily na bankovní účet finančního úřadu.
Pokud jste OSVČ, máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky, takže pro vás platí datum 2. května 2024. Případně můžete také využít pozdější termín pro přiznání zpracovaná daňovými poradci.
Přečtete si, jak krok za krokem vyplnit daňové přiznání a odeslat ho přes datovou schránku.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.