Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o omezení plateb v hotovosti, která snížila částku, od níž musí být platba provedena bezhotovostně.
Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177
Poslaneckou sněmovnou byl schválen vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu. Jedním z dotčených zákonů je zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Navrhovaná účinnost novely je první den kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení zákona.
Změna pojmu platba
Novelou dochází ke změně v chápání pojmu platba. V současném znění zákona platí, že platbou musí být hrazen závazek. Nově se platbou rozumí „předání nebo převedení peněžních prostředků poskytovatelem platby příjemci platby“.
Z důvodové zprávy vyplývá, že ke změně v definici platby vedla navrhovatele novely možnost rozšíření aplikovatelnosti zákona také na půjčky, darování a další smlouvy tzv. reálné povahy, při nichž závazek vzniká teprve poskytnutím plnění.
Za platbu se pro účely zákona nepovažuje mimo jiné:
- vložení peněžních prostředků v hotovosti na účet u peněžního ústavu či jejich výběr,
- výměna bankovek nebo mincí za jiné prostřednictvím peněžního ústavu.
Snížení částky
Další podstatnou změnou je snížení částky, od kdy musí být platba provedena bezhotovostně – ze současných 350 000 Kč se částka snižuje na 270 000 Kč. Pouze pro připomenutí uvádím, že do května roku 2011 byla v zákoně částka 15 000 EUR.
Sankce za porušení zákona
Pokud provede fyzická osoba platbu v rozporu se zákonem lze uložit pokutu do 500 000 Kč. U právnických osoba a podnikajících fyzických osob lze uložit pokutu do 5 000 000 Kč. Pokuta se ukládá jak tomu, kdo platbu provedl, tak příjemci platby.
Kontrolní činnost provádí finanční a celní úřady.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.