Obsah
Finanční úřady zahájily cílenou kontrolní akci za účelem prověření správnosti zdanění příjmů spojených s kryptoměnami.
Informace Finanční správy
„Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství provedla analýzu dostupných dat u skupiny vybraných daňových subjektů realizujících obchody s kryptoměnami za zdaňovací období kalendářních roků 2019 a 2020. Při zpracování dat a informací získaných v souladu s platnou legislativou byla detekována množina daňových subjektů, která řádně nepřiznala či neodvedla daň z příjmů plynoucích z těchto transakcí.“
Zjištěné rozdíly mezi příjmy a údaji tvrzenými v daňových přiznáních fyzických a právnických osob, včetně nepodaných daňových přiznání, činil souhrnně stovky milionů korun. Zachyceny byly i případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byly zhodnocené peněžní prostředky vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob (který je následně převedl na účty jednotlivých investorů), z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň.
Na základě tuzemské i mezinárodní spolupráce budou i nadále probíhat cílené daňové kontroly!
Předmětem zájmu jsou také kryptosměnárny, kryptoburzy, subjekty provozující těžbu kryptoměn a poskytovatelé vybraných typů služeb specificky vázaných na kryptoměny.
Problematika zdaňování příjmů z obchodů s kryptoměnami
Současná česká legislativa neobsahuje konkrétní úpravu o způsobu účtování a vykazování obchodů s kryptoměnami. Tato problematika není ani upravena mezinárodními účetními standardy.
Finanční správa v současné době poskytuje informace s cílem seznámit daňové subjekty s danou problematikou. Momentálně jsou na webových stránkách Finanční správy dostupné tyto informace:
a) Informace k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami (např. bitcoin)
b) Příloha č. 1 – Sdělení Ministerstva financí k účtování a vykazování digitálních měn – MF v této informaci doporučuje evidovat kryptoměny jako zásoby.
c) Příloha č. 2 – Stanovisko ČNB k regulaci finančního trhu – ČNB v této informaci uvedla, že kryptoměny nepovažuje za peněžní prostředky ve smyslu zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku, ani za elektronické peníze a nejsou ani investičním nástrojem. Obchodování s kryptoměnami nevyžaduje žádné povolení ani nepodléhá dohledu ČNB. Kryptoměny představují určitou hodnotu, která je vyjádřena digitálně a jsou používány jako zvláštní prostředek směny. MF se také přiklání k názoru, že kryptoměny nejsou platidlem.
Vzhledem k evoluční povaze digitálních měn, je velmi pravděpodobné, že postupem času dojde k aktualizaci všech uvedených sdělení. Doufejme, že postupem času bude do české účetní legislativy začleněna specifická úprava účtování a vykazování digitálních měn.
Kryptoměny a pohled DPH
Pohled DPH na kryptoměny je zcela odlišný od účetního pojetí a pohledu daně z příjmů.
Podle judikátu ESD C-264/14 je kryptoměna platebním prostředkem. Těžba kryptoměn není ani dodáním zboží, ani poskytnutím služby, z hlediska zákona o DPH není tedy předmětem daně. Směna kryptoměn je finanční činnost, která je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet daně.
Pokud například podnikatel, který není plátcem, prodává zboží s místem plnění v tuzemsku a pořídí si také vybavení na těžbu kryptoměn a jeho obrat z prodeje zboží za rok 2022 nepřekročil obrat 1 mil. Kč, ale vytěžil kryptoměnu v hodnotě 2 mil. Kč. Stane se plátcem DPH?
Podnikatel se nestane plátcem DPH, neboť těžba kryptoměny není z pohledu DPH předmětem daně.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.