Obsah
Nedílnou součástí účetní závěrky dle českých účetních předpisů je rozvaha (bilance), výsledovka (výkaz zisku a ztráty) a příloha (jakož i výkaz peněžních toků a výkaz o změnách vlastního kapitálu), v závislosti na kategorii účetní jednotky. V jakých případech je nutné sestavovat tyto účetní výkazy? V jakých případech je nutné zveřejňovat tyto účetní výkazy? Jaká jsou základní pravidla pro sestavování rozvahy, výsledovky a přílohy dle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZoÚ) a vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen Vyhláška č. 500/2002 Sb.)? Na základní souvislosti se podívejme v tomto článku.
Rozvaha (bilance) účetní závěrky
Rozvaha informuje o stavu a struktuře majetku a zdrojů jeho krytí k rozvahovému dni. Z hlediska kategorizace účetních jednotek musí rozvahu sestavit i zveřejnit každá účetní jednotka, tj. mikro účetní jednotka, malá účetní jednotka, střední účetní jednotka a velká účetní jednotka.
V rozvaze se uvádí informace za běžné účetní období v hrubé (brutto) hodnotě, čisté (netto) hodnotě, jakož i informace o korekci (hodnota oprávek a opravných položek). Dále se v rozvaze uvádí informace za minulé účetní období, a to v čisté (netto) hodnotě.
Základní členění rozvahy je:
AKTIVA
A.Pohledávky za upsaný základní kapitál
B.Stálá aktiva
B.I.Dlouhodobý nehmotný majetek
B.II.Dlouhodobý hmotný majetek
B.III.Dlouhodobý finanční majetek
C.Oběžná aktiva
C.I.Zásoby
C.II.Pohledávky (Dlouhodobé pohledávky, krátkodobé pohledávky, časové rozlišení aktiv)
C.III.Krátkodobý finanční majetek
C.IV.Peněžní prostředky
D.Časové rozlišení aktiv
PASIVA
A.Vlastní kapitál
A.I.Základní kapitál
A.II.Kapitálové fondy
A.III.Fondy ze zisku
A.IV.Výsledek hospodaření minulých let
A.V.Výsledek hospodaření běžného účetního období
B.Rezervy
C.Závazky (Dlouhodobé závazky, krátkodobé závazky, časové rozlišení pasiv)
D.Časové rozlišení pasiv
Výsledovka (výkaz zisku a ztráty) účetní závěrky
Výsledovka představuje přehled o výši a struktuře nákladů a výnosů a výsledku hospodaření za účetní období. Z hlediska kategorizace účetních jednotek musí rozvahu sestavit každá účetní jednotka, tj. mikro účetní jednotka, malá účetní jednotka, střední účetní jednotka a velká účetní jednotka. Mikro a malé účetní jednotky nemusí výsledovku zveřejnit, střední a velká účetní jednotka musí.
Výsledovka se sestavuje v druhovém nebo účelovém členění. Výsledovka v druhovém členění obsahuje provozní náklady a výnosy v členění dle jednotlivých druhů. Takovou strukturu definuje prováděcí účetní vyhláška v Příloze č. 2. Výsledovka v účelovém členění obsahuje provozní náklady a výnosy podle účelu spotřeby. Takovou strukturu definuje prováděcí účetní vyhláška v Příloze č. 3. V praxi zpravidla převažuje sestavování výsledovky v druhovém členění.
Od roku 2016 rozlišujeme provozní a finanční oblast výsledovky. Mimořádná oblast výsledovky byla od roku 2016 zrušena.
Příloha účetní závěrky
Příloha účetní závěrky poskytuje uživateli podrobnější informace k obsahu účetní závěrky. Příloha obsahuje doplňující informace k položkám rozvahy a výsledovky. Z hlediska kategorizace účetních jednotek musí přílohu sestavit a zveřejnit každá účetní jednotka, tj. mikro účetní jednotka, malá účetní jednotka, střední účetní jednotka i velká účetní jednotka.
Formální podoba přílohy není českými účetními předpisy definována. Může být zpracována textovou nebo tabulkovou podobou.
Shrnutí
Účetní závěrka na obecné rovině dle ZoÚ obsahuje rozvahu (bilanci), výsledovku (výkaz zisku a ztráty), přílohu, přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu. Povinnost jejich sestavení a zveřejnění závisí na kategorii příslušné účetní jednotky. České účetní předpisy rovněž definují členění a strukturu jednotlivých účetních výkazů.
Jak pracovat s rozvahou či výsledovkou v Money S3
V účetním programu Money S3 kliknete na tlačítko Účetní výkazy a zobrazí se vám Průvodce tiskem. Z něj vyberete, o který typ výkazu máte zájem. Každý z výkazů má v Money S3 pevně stanovenou definici výpočtu, která vychází z výchozí účtové osnovy.
Jestliže jste do osnovy sami přidávali některý účet, zvolený výkaz ručně upravte a nový účet do něj přidejte. Abyste se ujistili, že jsou všechny účty součástí rozvahy i výkazu zisku a ztrát, zobrazte si speciální sestavu. Ta vás upozorní na případné účty, které ve výkazech chybí.
Jak celý proces vypadá v prostředí Money S3, uvidíte na videu níže. Část s ukázkou v Money S3 začíná v čase 1:52.
Money S3 patří k nejoblíbenějším českým účetním programům. Využívají ho jak samostatné účetní, tak účetní kanceláře. Výhodou je, že si všechny funkce můžete vyzkoušet předem. Stačí si stáhnout bezplatnou verzi Money S3 Start. Můžete ji testovat libovolně dlouho, jste omezeni jen počtem vystavených dokladů, mezd atd.
- Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
- Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.