Obsah
Firmám, které zaměstnávají cizince, by neměla uniknout významná novela zákona o zaměstnanosti. Novelizovaná ustanovení by měla zrychlit imigrační procesy. V tomto článku si shrneme jednotlivá ustanovení této novely.
Zákon o zaměstnanosti od 1.7.2024
Zákonem č. 408/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen „ZZ“), došlo s účinností od 1. 7. 2024 k podstatným změnám. Jednou z nich jsou změny v oblasti zaměstnávání cizinců.
Informační povinnost zaměstnavatele od 1. 7. 2024
Zákon o zaměstnanosti v části IV řeší zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí a povinnosti zaměstnavatele z jiného členského státu evropské unie vysílajícího zaměstnance k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb na území české republiky.
Informační povinnost zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí je zakotvena v § 85 až § 88 ZZ, povolení k zaměstnání cizince pak v § 89 až § 101 ZZ.
Co se změnilo od 1. 7. 2024?
V § 87 ZZ se doplňuje odstavec 4, který zní:
„Informaci podle odstavce 1 a informaci podle odstavce 3 týkající se osob uvedených v odstavci 1 je zaměstnavatel povinen doručit pouze dálkovým přístupem datovou zprávou do datové schránky určené Úřadem práce nebo využitím informačního systému podle specifikace komunikace a ve formátu, s obsahem a strukturou stanovenou ministerstvem. Ministerstvo stanoví vyhláškou specifikaci komunikace mezi Úřadem práce a zaměstnavatelem a formát, obsah a strukturu datové zprávy. Nesplňuje-li informace tyto podmínky, nepřihlíží se k ní.“.
Zaměstnavatelům zákon ukládá povinnost informovat místně příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce o tom, že nastoupil do zaměstnání nebo k výkonu práce na území České republiky:
- občan Evropské unie, jeho rodinný příslušník (§ 3 odst. 2 ZZ), rodinný příslušník občana České republiky uvedený v § 3 odst. 3 ZZ,
- cizinec uvedený v § 98 písm. a) až e) a j) a l) až s) a v § 98a, u kterého se nevyžaduje povolení k zaměstnání,
- cizinec, u kterého se vyžaduje povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta
- o dalších skutečnostech, například že takové zaměstnání nebo výkon práce skončily.
Nově zaměstnavatelé plní tuto povinnost pouze:
- dálkovým přístupem datovou zprávou do datové schránky určené Úřadem práce,
- nebo využitím informačního systému podle specifikace komunikace,
- ve formátu, s obsahem a strukturou stanovenou Ministerstvem práce a sociálních věcí ve vyhlášce.
Nesplňuje-li informace tyto výše uvedené podmínky, nepřihlíží se k ní. Jako by informační povinnost splněna nebyla (§ 88 ZZ a nově doplněný odstavec 3). MPSV a SÚIP přislíbily po nějakou dobu určitou míru shovívavosti, pokud díky technické chybě na straně zaměstnavatele nebudou oznámení včas doručena.
Elektronická komunikace od 1. 7. 2024
Specifikace komunikace mezi krajskou pobočkou Úřadu práce a zaměstnavatelem a formát, obsah a struktura datové zprávy pro plnění informační povinnosti zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí jsou obsaženy v příloze Vyhlášky č. 117/2024 Sb., o stanovení elektronické komunikace pro plnění informačních povinností zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí.
Pro splnění své povinnosti může zaměstnavatel využít jeden z těchto tří způsobů odeslání hlášení:
- XML souboru z datové schránky zaměstnavatele,
- prostřednictvím webového formuláře,
- prostřednictvím přímého volání služby založené na standardu GovTalk.
Specifikace způsobu hlášení zaměstnavatele krajské pobočce Úřadu práce s využitím odeslání XML souboru z datové schránky zaměstnavatele:
- a) Pro odeslání XML souboru se využije datová schránka zaměstnavatele nebo datová schránka osoby, kterou zaměstnavatel zmocní prostřednictvím Systému pro správu identit a pověření České správy sociálního zabezpečení, a XML soubor se adresuje do systémové datové schránky Úřadu práce (IDDS 2akmgv5).
- b) XML soubor je možné ověřit pomocí XSD schématu, které je zveřejněno a vysvětleno na internetových stránkách mpsv.cz ke dni odeslání hlášení zaměstnavatele krajské pobočce Úřadu práce.
Specifikace způsobu hlášení zaměstnavatele krajské pobočce Úřadu:
Přímé zaměstnávání:
- prostřednictvím webového formuláře dostupného na https://www.mpsv.cz/digitalizace-informacnich-karet (nezbytné přihlásit se do datové schránky).
Nepřímé zaměstnávání (vyslání):
- prostřednictvím registračního portálu dostupného z https://www.suip.cz/web/suip/zmeny-pri-oznameni-vyslani
Cizinci s volným vstupem na trh práce od 1. 7. 2024
V § 98 ZZ se doplňuje písmeno u), které zní:
„který je občanem státu uvedeného na seznamu států, u jejichž občanů se nevyžaduje k zaměstnání nebo výkonu práce povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta; seznam těchto států může vláda stanovit nařízením, a to po projednání v Radě hospodářské a sociální dohody a s přihlédnutím k aktuální situaci na trhu práce.“
Nařízení vlády č. 158/2024, o stanovení seznamu států, u jejichž občanů se nevyžaduje k zaměstnání nebo výkonu práce povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta uvádí výčet těchto států:
- Australského společenství,
- Japonska,
- Kanady,
- Korejské republiky,
- Nového Zélandu,
- Singapurské republiky,
- Spojeného království Velké Británie a Severního Irska,
- Spojených států amerických, nebo
- Státu Izrael.
V této souvislosti nutno upozornit, že k zaměstnání cizinců z těchto států sice už zaměstnavatel nepotřebuje žádné z dosavadních povolení.
Pozor: v novele zákona o zaměstnanosti se nově vložené písmeno u) u § 98 ZZ nepromítlo do výčtu případů uvedených v § 87 odst. 1 ZZ!
Lze tedy zaměstnavatelům doporučit, aby i nadále plnili oznamovací povinnosti vůči krajské pobočce Úřadu práce. Další novelou zákona by měla být tato chyba odstraněna.
Pozor: cizinci z výše uvedených zemích nadále potřebují pobytové oprávnění!
Pro krátkodobé pobyty do 90 dnů:
- budou muset mít Schengenské vízum za účelem zaměstnání
Pro dlouhodobější pobyty
- budou muset mít zaměstnaneckou kartu neduálního charakteru
Stávajícím držitelům duálních povolení nevzniká žádná povinnost, nadále budou pobývat v ČR na základě svého dosavadního povolení. Před vypršením jeho platnosti se se však již budou muset rozhodnout, zda požádají o prodloužení povolení, nebo přejdou na neduální povolení.
Duální povolení:
- slouží pro povolení k pobytu a zaměstnání na území ČR po dobu delší než 3 měsíce,
- karta se nevydává v případě práce prováděné na základě dohody o provedení práce.
Neduální povolení:
- slouží pouze pro povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR.
- více na https://www.uradprace.cz/zamestnavani-cizincu
Pořízením ekonomického systému si personální a mzdovou agendu výrazně usnadníte. Systém za vás provede složité výpočty a předvyplní vám všechny formuláře pro pojišťovny a úřady. Přečtěte si, jak personální a mzdovou agendu řeší ekonomický systém Money S3 a vyzkoušejte si ho zdarma.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.