Mzdy a personalistika / Odměňování/Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s vaší výplatou?
Novinky a špeky ve mzdách
Nabídka webinářů

Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s vaší výplatou?

Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s vaší výplatou?
Seyfor, a. s.
24. 09. 2020
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se14
Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s vaší výplatou?

Obsah

    Vláda zvažuje zrušení superhrubé mzdy. Lidé by díky tomu dostali na výplatách o stokoruny až tisícikoruny více. Konkrétní zvýšení platu závisí na tom, jestli daň z příjmu zůstane na 15 %, nebo se zvýší na 19 %. V obou případech si však zaměstnanci polepší.

    Ve mzdovém účetnictví se setkáváme s pojmy superhrubá, hrubá a čistá mzda. Nejdřív si jednotlivé pojmy vysvětlíme.

    Co je to superhrubá mzda

    Superhrubá mzda je nejvyšší a říká, jaké má zaměstnavatel mzdové náklady na zaměstnance

    Skládá se z:

    • hrubé mzdy zaměstnance včetně případných odměn, příplatků a náhrad mzdy (dovolená),
    • odvodů na pojištění, které odvádí zaměstnavatel (24,8 % z hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % z hrubé mzdy na zdravotní pojištění).

    Co je to hrubá a čistá mzda

    Když ze superhrubé mzdy odečteme odvody, které za zaměstnance platí firma, dostaneme hrubou mzdu. Tuto mzdu má zaměstnanec uvedenou v pracovní smlouvě. Není to však částka, kterou dostane na účet.

    Nejdřív se z ní musí odvést 15% daň z příjmu (počítá se ze superhrubé mzdy a je ponížená o slevu na poplatníka a případné další slevy) a zaměstnanecké odvody na sociální pojištění (6,5 % z hrubé mzdy) a zdravotní pojištění (4,5 % z hrubé mzdy). 

    Tuto administrativu za své pracovníky zajišťuje jejich zaměstnavatel. Zbylá částka se nazývá čistá mzda a tyto peníze dostane zaměstnanec na účet či v hotovosti jako odměnu za svoji práci.

    Co se změní po zrušení superhrubé mzdy

    Pokud bude superhrubá mzda zrušená, lidé si odnesou více na výplatách. Jak je to možné? Aktuálně se daň z příjmu počítá ze superhrubé mzdy. Po jejím zrušení se bude daň počítat z hrubé mzdy – tedy z nižší částky, a proto i výsledná daň bude nižší. 

    Zatím však není jasné, jestli daň z příjmu zůstane ve výši 15 %, nebo se zvýší na 19 %. 

    Všechny situace si ukážeme v následující kalkulaci.

    Výpočet s existující superhrubou mzdou, rok 2020

    Libor je bezdětný prodavač a jeho hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě je 25 000 Kč. Jeho superhrubá mzda (hrubá mzda + 33,8 %, tedy 8 450 Kč, které platí za pojištění jeho zaměstnavatel) činí 33 450 Kč.

    Abychom zjistili výši daně, musíme superhrubou mzdu zaokrouhlit na celé stokoruny nahoru. Z této částky spočítáme 15 % jako daň z příjmu. V Liborově případě to je 5 025 Kč. Libor si od této částky odečte slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč a vyjde mu, že na dani zaplatí 2 955 Kč.

    Kromě daně musí ještě Libor zaplatit svoji část pojištění. U sociálního pojištění platí 6,5 % z hrubé mzdy (1 625 Kč) a u zdravotního pojištění 4,5 % z hrubé mzdy (1 125 Kč).

    Když tedy Libor ze své hrubé mzdy odečte daň a svou část pojištění, dostane svou čistou mzdu, která je 19 295 Kč.

    Pozn. Superhrubá mzda se pro účely výpočtu daně zaokrouhluje vždy nahoru na celé stokoruny. Dolů na celé stokoruny se zaokrouhluje pouze v případě, že zaměstnanec nepodepsal daňové prohlášení a jeho hrubá mzda je nižší než 10 000 Kč.

    Výpočet po zrušení superhrubé mzdy

    Hlavní změna spočívá v tom, že by se daň nepočítala ze superhrubé mzdy (33 450 Kč), ale z hrubé mzdy (25 000 Kč). Pokud by daň zůstala na 15 %, bude ve výši 3 750 Kč. Po odečtení slevy na poplatníka (2 070 Kč) Libor na dani zaplatí 1 680 Kč. To je o 1 275 Kč méně než nyní. Tuto částku dostane navíc ke své výplatě.

    Pokud by daň z příjmu vzrostla na 19 %, bude ve výši 4 750 Kč. Po odečtení slevy na poplatníka Libor zaplatí 2 680 Kč. K výplatě tedy stále dostane o 275 Kč více než nyní. 

    Jak se vám zvýší výplata

    V tabulce najdete kalkulace, jak se vám zvýší výplata po zrušení superhrubé mzdy.

    Hrubá mzda

    Čistá mzda 2020

    Čistá mzda po zrušení superhrubé mzdy (19% daň)

    Čistá mzda po zrušení superhrubé mzdy (15% daň)

    25 000 Kč

    19 295 Kč

    19 570 Kč

    20 570 Kč

    35 000 Kč

    26 185 Kč

    26 570 Kč

    27 970 Kč

    50 000 Kč

    36 535 Kč

    37 070 Kč

    39 070 Kč

    Jak si spočítat novou výši čisté mzdy

    Zvýšení výplaty po případném zrušení superhrubé mzdy si můžete sami jednoduše spočítat. Budete potřebovat jen výplatní pásku a kalkulačku.

    1. Podívejte se na výplatnici, kolik je vaše superhrubá mzda. Částku zaokrouhlete na celé stokoruny nahoru.
    2. Spočítejte, kolik je 15 % z vaší zaokrouhlené superhrubé mzdy. (Zaokrouhlenou superhrubou mzdu vynásobte číslem 0,15.)
    3. Od výsledné částky odečtěte slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Tím zjistíte, kolik na dani zaplatíte v roce 2020 (daň A).
    4. Nyní stejný postup zopakujte i s hrubou mzdou. Díky tomu zjistíte, jak vysokou daň (daň B) byste platili v případě zrušení superhrubé mzdy (pokud by daň zůstala na 15 %).
    5. Rozdíl mezi daní A a daní B je částka, kterou dostanete navíc k výplatě, pokud by zůstala 15 % daň z příjmu.
    6. Jestli chcete zjistit, jak se čísla změní, pokud by daň byla 19 %, do výpočtu s hrubou mzdou místo 0,15 dosaďte koeficient 0,19.

    Pozn. Pokud si uplatňujete kromě slevy na poplatníka ještě další slevy (například na dítě), zahrňte je do výpočtu také.

    Zrušení superhrubé mzdy a zaměstnavatelé

    Mzdové náklady na zaměstnance zůstanou pro firmy stále stejné. Výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění se totiž počítá z hrubé mzdy a ne ze superhrubé mzdy, takže její případné zrušení nemá na výši odvodů vliv. Výhodou pro firmy je, že zaměstnanci dostanou vyšší výplaty, aniž by podniky musely na mzdy dávat více peněz.

    Výše uvedené výpočty firmy nemusí vůbec řešit. Superhrubou mzdu, daň i další položky jim automaticky spočítá jejich účetní a mzdový systém jako například Money S3.

    O superhrubé mzdě

    Superhrubá mzda se používá od roku 2008 a zavedla ji vláda Mirka Topolánka. Cílem tehdejší reformy veřejných financí bylo snížení přímých a zvýšení nepřímých daní.

    Z hlediska daňových systémů je superhrubá mzda anomálie, která se v zahraničí běžně nepoužívá. Opakovaně se objevovaly návrhy na její zrušení, žádný však dosud neprošel. Například ODS za vedení Petra Fialy tento návrh přeložila ve sněmovně v roce 2018, ale poslanci se jím dosud nezabývali.

    Znovu se plán začal řešit letos. V lednu ministryně financí Alena Schillerová navrhla zrušení superhrubé mzdy s tím, že plánuje zvýšení daně z příjmu na 19 %. Andrej Babiš na začátku srpna prohlásil, že zrušení superhrubé mzdy je prioritou jeho vlády. Podle něj je možné, že by se daň z příjmu nezvyšovala a zůstala na 15 %.

    V tom případě by však stát musel počítat se značnými výpadky příjmů. V rozpočtu by chybělo asi 90 miliard korun.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Aktuální webináře
    Důležité novinky ve mzdové účtárně 2023/2024
    záznam
    Zaměstnanecké benefity z daňového pohledu
    záznam
    Všechny webináře
    Zavřít reklamu
    Novinky a špeky ve mzdách