Mzdy a personalistika / Odměňování/Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s výplatou zaměstnanců?
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s výplatou zaměstnanců?

Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s výplatou zaměstnanců?
Seyfor, a. s.
04. 11. 2020
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se38
Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s výplatou zaměstnanců?

Obsah

  Vláda plánuje zrušení superhrubé mzdy. Díky tomu by zaměstnanci dostali na výplatách o stokoruny až tisícikoruny více, aniž by se zaměstnavatelům zvýšily náklady. Zatím však není jasné, jestli si lidé polepší dlouhodobě, nebo jen na 2 roky.

  Ve mzdovém účetnictví se setkáváme s pojmy superhrubá, hrubá a čistá mzda. Nejdřív si jednotlivé pojmy vysvětlíme.

  Co je to superhrubá mzda

  Superhrubá mzda je nejvyšší a říká, jaké má zaměstnavatel mzdové náklady na zaměstnance.

  Skládá se z:

  • hrubé mzdy zaměstnance včetně případných odměn, příplatků a náhrad mzdy (dovolená),
  • odvodů na pojištění, které odvádí zaměstnavatel (24,8 % z hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % z hrubé mzdy na zdravotní pojištění).

  Co je to hrubá a čistá mzda

  Když ze superhrubé mzdy odečteme odvody, které za zaměstnance platí firma, dostaneme hrubou mzdu. Tuto mzdu má zaměstnanec uvedenou v pracovní smlouvě. Není to však částka, kterou dostane na účet.

  Nejdřív se z ní musí odvést 15% daň z příjmu (počítá se ze superhrubé mzdy a je ponížená o slevu na poplatníka a případné další slevy) a zaměstnanecké odvody na sociální pojištění (6,5 % z hrubé mzdy) a zdravotní pojištění (4,5 % z hrubé mzdy).

  Tuto administrativu za své pracovníky zajišťuje zaměstnavatel. Zbylá částka se nazývá čistá mzda a tyto peníze dostane zaměstnanec na účet či v hotovosti jako odměnu za svoji práci.

  Zrušení superhrubé mzdy a zaměstnavatelé

  Výhodou je, že po zrušení superhrubé mzdy, zůstanou mzdové náklady na zaměstnance stále stejné. Výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění se totiž počítá z hrubé mzdy a ne ze superhrubé mzdy, takže její případné zrušení nemá na výši odvodů vliv. Vaši zaměstnanci tedy dostanou vyšší výplaty, aniž byste museli na mzdy dávat více peněz. To povede k tomu, že zaměstnanci ušetří z výplaty víc peněz.

  Dál se podíváme na příklady a konkrétní výpočty, ze kterých zjistíte, o kolik se mzda zaměstnancům zvýší. Pokud však používáte účetní program jako třeba Money S3, u kterého dodavatel garantuje legislativní aktuálnost, žádné výpočty neřešíte. Až změna začne platit, účetní systém vám vše spočítá sám.

  Co se změní po zrušení superhrubé mzdy

  V říjnu 2020 se zrušení superhrubé mzdy dostalo do druhého čtení v poslanecké sněmovně a s návrhem souhlasí i opozice. Je tedy pravděpodobné, že návrh projde.

  Jakmile začne platit, což by mělo být od 1. ledna 2021, zaměstnancům se sníží daň z příjmu. Ta se totiž nyní počítá ze superhrubé mzdy. Po jejím zrušení se bude daň počítat z hrubé mzdy – tedy z nižší částky, a proto i výsledná daň bude nižší.

  Výpočet s existující superhrubou mzdou

  Libor je bezdětný prodavač a jeho hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě je 25 000 Kč. Jeho superhrubá mzda (hrubá mzda + odvody ve výši 33,8 %, tedy 8 450 Kč, které platí jeho zaměstnavatel) činí 33 450 Kč.

  Abychom zjistili výši daně, musíme superhrubou mzdu zaokrouhlit na celé stokoruny nahoru. Z této částky spočítáme 15 % jako daň z příjmu. V Liborově případě to je 5 025 Kč. Libor si od této částky odečte slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč a vyjde mu, že na dani zaplatí 2 955 Kč.

  Kromě daně musí ještě Libor zaplatit svoji část pojištění. U sociálního pojištění platí 6,5 % z hrubé mzdy (1 625 Kč) a u zdravotního pojištění 4,5 % z hrubé mzdy (1 125 Kč).

  Když tedy Libor ze své hrubé mzdy odečte daň a svou část pojištění, dostane svou čistou mzdu, která je 19 295 Kč.

  Pozn. Superhrubá mzda se pro účely výpočtu daně zaokrouhluje vždy nahoru na celé stokoruny. Dolů na celé stokoruny se zaokrouhluje pouze v případě, že zaměstnanec nepodepsal daňové prohlášení a jeho hrubá mzda je nižší než 10 000 Kč.

  Výpočet po zrušení superhrubé mzdy

  Hlavní změna spočívá v tom, že se daň nebude počítat ze superhrubé mzdy (33 450 Kč), ale z hrubé mzdy (25 000 Kč). Daň ve výši 15 % tedy dělá 3 750 Kč. Po odečtení slevy na poplatníka (2 070 Kč) Libor na dani zaplatí 1 680 Kč. To je o 1 275 Kč méně než nyní. O tuto částku se Liborovi zvýší čistá mzda.

  Jak se zaměstancům zvýší výplata

  V tabulce najdete kalkulace, jak se lidem zvýší výplata po zrušení superhrubé mzdy.

  Hrubá mzda Čistá mzda 2020 Čistá mzda po zrušení superhrubé mzdy
  15 000 Kč 12 405 Kč 13 170 Kč
  20 000 Kč 15 850 Kč 16 870 Kč
  25 000 Kč 19 295 Kč 20 570 Kč
  35 000 Kč 26 185 Kč 27 970 Kč
  50 000 Kč 36 535 Kč 39 070 Kč

  Jak spočítat novou výši čisté mzdy

  Zvýšení výplaty po zrušení superhrubé mzdy si můžete sami jednoduše spočítat. Budete potřebovat jen výplatní pásku zaměstnance a kalkulačku.

  1. Podívejte se na výplatnici, kolik je superhrubá mzda. Částku zaokrouhlete na celé stokoruny nahoru.
  2. Spočítejte 15 % ze zaokrouhlené superhrubé mzdy. (Zaokrouhlenou superhrubou mzdu vynásobte číslem 0,15.)
  3. Od výsledné částky odečtěte slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Tím zjistíte, kolik na dani zaplatí v roce 2020 (daň A).
  4. Nyní stejný postup zopakujte i s hrubou mzdou. Díky tomu zjistíte, jak vysokou daň (daň B) by platil v případě zrušení superhrubé mzdy.
  5. Rozdíl mezi daní A a daní B je částka, kterou zaměstnanec dostane navíc k výplatě.

  Pozn. Pokud si zaměstnanec uplatňuje kromě slevy na poplatníka ještě další slevy (například na dítě), zahrňte je do výpočtu také.

  Jak dlouho vyšší mzdy vydrží?

  Premiér Andrej Babiš uvedl, že takto nízkou daňovou zátěž chce ponechat pouze na 2 roky. Pak by podle něj přicházelo v úvahu zvýšení daní. Zrušení superhrubé mzdy totiž pro stát znamená velký výpadek příjmů. V rozpočtu bude chybět asi 90 miliard korun.

  O případném zvýšení daní bude pravděpodobně rozhodovat až poslanecká sněmovna, která vzejde z voleb v roce 2021.

  O superhrubé mzdě

  Superhrubá mzda se používá od roku 2008 a zavedla ji vláda Mirka Topolánka. Cílem tehdejší reformy veřejných financí bylo snížení přímých a zvýšení nepřímých daní.

  Z hlediska daňových systémů je superhrubá mzda anomálie, která se v zahraničí běžně nepoužívá. Opakovaně se objevovaly návrhy na její zrušení, žádný však dosud neprošel. Například ODS za vedení Petra Fialy tento návrh přeložila ve sněmovně v roce 2018, ale poslanci se jím dosud nezabývali.

  Znovu se plán začal řešit letos. V lednu ministryně financí Alena Schillerová navrhla zrušení superhrubé mzdy s tím, že plánuje zvýšení daně z příjmu na 19 %. Andrej Babiš na začátku srpna prohlásil, že zrušení superhrubé mzdy je prioritou jeho vlády. Plánuje, že by se prozatím daň nezvyšovala a zůstala na 15 %.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.