Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 04. 2016
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Březen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Česká pošta zdražuje a stále více čínských podnikatelů se dívá po podílu v českých firmách. A už je jisté, kdy začne platit elektronická evidence tržeb – prvních podniků se bude týkat od prosince. Podívejte se na březnové novinky, které mohou ovlivnit vaše podnikání.

MonthlyReport_money03

1. Objem čínského kapitálu vzrostl o 110 %

Stále víc českých firem má majitele z Číny. Server BusinessInfo.cz informoval, že mezi lety 2014 a 2015 se objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem zvýšil o 110 % a Čína se tak v pomyslném žebříčku největších zahraničních majitelů posunula na 21. místo. Podle očekávání bude nárůst pokračovat.

Podle zprávy iHned.cz čínští investoři v poslední době koupili například firmu Rail Invest, pod kterou spadá největší český opravce železničních vagonů, a ŽĎAS. Na konci března také investovali do největšího českého prodejce zájezdů Invia.cz.

2. Restaurace začnou elektronicky evidovat tržby od prosince

Zákon o elektronické evidenci tržeb už podepsal prezident a ve Sbírce zákonů vyjde v dubnu. V první fázi se bude týkat všech podnikatelů v pohostinství a v ubytování. S evidencí začnou prvního prosince. Původně se počítalo s tím, že se elektronická evidence tržeb zavede o měsíc dřív.

Od prvního března 2017 začnou v druhé vlně elektronicky evidovat všechny velkoobchody a maloobchody. Evidence se týká všech plateb v hotovosti, kartou nebo stravenkami a šeky.

3. Velké změny v zákoníku práce

Stres je příčinou mnoha vážných chorob, proto je důležité zajistit, aby jím vaši zaměstnanci netrpěli. To je podle serveru Podnikatel.cz jedna ze změn v novele zákoníku práce.

Novela také zpřísnila podmínky homeworkingu a mnoha podnikatelům se už nevyplatí svým zaměstnancům práci z domova nabízet. Třetí velkou změnou je, že při převedení na jinou práci musíte mít povinně souhlas zaměstnance.

4. Služby České pošty podraží

Odeslání dopisu zdraží o 3 Kč a doporučeného dopisu o 4 Kč. Za obyčejný dopis tak zaplatíte 16 Kč a za doporučený 38 Kč. Podle zprávy iDnes.cz platí zdražení od května.

Výhodnější ceny získají držitelé zákaznické karty. Ty vlastní většina podnikatelů, která pravidelně odesílá zásilky. Server BusinessInfo.cz však informoval, že nový typ stvrzenky, který dostávají majitelé zákaznické karty, je problematicky uznatelný jako daňový doklad.

5. Firmám chybí povinný energetický audit

Od pátého prosince minulého roku musí mít firmy energetický audit. Novela zákona o hospodaření energií však vstoupila v platnost jen o pár měsíců dříve, a proto se firmy nestihly připravit. Z tohoto důvodu podle BusinessInfo.cz zatím Státní energetická inspekce sama aktivně audity nekontroluje.

Zatím není jasné, kdy “doba hájení” vyprší. Na začátku druhého čtvrtletí tohoto roku inspekce rozhodne o dalším postupu. Firmám, které audit nemají a ani na něm nezačaly pracovat, hrozí milionové pokuty.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.