Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 04. 2018
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Březen 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Počet firem v Česku překročil rekordní hranici půl milionu, třetina společností zvažuje v případě czexitu odchod ze země a drobní podnikatelé by mohli evidovat tržby papírově. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_03

1.  V Česku je rekordních půl milionu firem

Počet firem v České republice poprvé překročil hranici půl milionu. Jak vyplývá z nejnovějších statistik, za leden vzniklo více než 3 tisíce nových obchodních společností. V březnu o tom informoval server Podnikatel.cz. I když současně asi tisícovka firem zanikla, celkově jejich počet dosáhl historického rekordu.

Nejvíc firem přitom vzniklo ve vědeckých či technických oborech, daří se i oblasti obchodu nebo nemovitostí. Jak doplnil portál Info.cz, podobně vzrostl i počet podnikatelů. Těch je v České republice o 2 tisíce více – počet nově vydaných podnikatelských oprávnění je druhý nejvyšší za více než pět let.

2. Inspekce udělila firmám pokuty za 219 milionů korun

Státní úřad inspekce práce loni podnikl 25 tisíc kontrol ve firmách. Při nich zjistil asi 36 tisíc nedostatků a rozdal pokuty v celkové výši 219 milionů korun. Jak uvedl server Podnikatel.cz, pochybení se nejčastěji týkala porušení předpisů o bezpečnosti práce, špatného ukončení pracovního poměru nebo nedodržování pracovní doby.

Server Aktuálně.cz doplnil, že kontroly odhalily také nelegální zaměstnance. Těch úředníci objevili téměř 3 tisíce – nejčastěji se přitom jednalo o cizince.

3. Podle průzkumu by při vystoupení Česka z EU odešla třetina firem

Debaty o možném referendu o vystoupení Česka z Evropské unie znepokojují téměř 80 % českých firem. Ukázal to březnový průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory. V případě takzvaného czexitu by podle studie čtvrtina firem pravděpodobně snížila investice v tuzemsku, 28 % společností dokonce zvažuje odchod z Česka.

Podle serveru iHNED.cz jsou nejvíce znepokojené výrobní podniky nad 250 zaměstnanců. Firmy se obávají třeba zavedení cel a daní, nárůstu byrokracie, ale i případného propouštění zaměstnanců. S tím by počítala asi třetina firem.

4. Průměrná mzda v Česku poprvé překonala hranici 30 tisíc korun

Průměrná mzda v Česku se za 4. čtvrtletí loňského roku vyšplhala na více než 31 tisíc korun. Meziročně tak vzrostla o 8 % a vůbec poprvé v historii české ekonomiky překonala hranici 30 tisíc korun. Vyplývá to z březnových údajů Českého statistického úřadu.

K postupnému růstu přitom dochází už od roku 2014. Jak uvedl portál iHNED.cz, mzdy v Česku jsou v současnosti na stejné úrovni jako třeba v Polsku, Portugalsku nebo Řecku. Na průměrnou mzdu u nás však stále nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců.

5. EET: podnikatelé budou evidovat offline

Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh novely zákona o EET. Podle něj by mohli živnostníci a podnikatelé s nízkými příjmy dostat výjimku z klasické elektronické evidence. Tržby by nově evidovali offline a jednou za měsíc posílali informace o tržbách finanční správě v papírové podobě. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Aby mohli podnikatelé o výjimku zažádat, musí splnit několik podmínek. Jak doplnil portál iHNED.cz:

  • neměli by být plátci DPH,
  • nesmí mít víc než jednoho zaměstnance,
  • jejich roční tržby v hotovosti, stravenkami atd. nepřesahují 200 tisíc korun
  • a za rok zaevidují méně než tisíc tržeb.

Ministerstvo financí zatím plánuje novinku zavést od ledna příštího roku. Vše záleží na tom, jestli ji schválí poslanci.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.