Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Březen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 04. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Březen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Úroková sazba zatím zůstává beze změny, obchody zůstanou o svátcích stále zavřené a v Praze proběhla velká kontrola EET. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Úroková sazba zůstane beze změny

Česká národní banka se nechává základní úrokovou sazbu prozatím beze změny, tedy na 1,75 %. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Od této sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů.

Podle serveru České noviny je důvodem pro toto rozhodnutí nejistý vývoj ekonomiky v zahraničí, například obavy z brexitu nebo zhoršený vhled do vývoje německé ekonomiky.

2. Obchody zůstanou o svátcích zavřené

Ústavní soud zamítl návrh senátorů na zrušení zákona o prodejní době během vybraných svátků. Podle webu Deník.cz argumentovali předkladatelé návrhu tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování malých obchodů, které mohou mít ve svátky otevřeno.

Jak uvádí server Podnikatel.cz, porušení zákazu může Česká obchodní inspekce pokutovat částkou až ve výši 5 milionů korun. Zákon se týká například 1. ledna, velikonočního pondělí nebo vánočních svátků.

3. Proběhla celopražská kontrola EET

V březnu proběhla velká kontrolní akce s krycím názvem „Lucerna”. Podle serveru Podnikatel.cz se v ní kontroloři z pražské finanční správy zaměřili na podnikatele, kteří v minulosti porušili zákon o evidenci tržeb.

Ze 119 nákupů, které kontroloři tajně provedli, byl ve 33 případech opět porušen zákon. Podle webu Měšec.cz šlo nejčastěji o neevidování tržeb do systému EET.

4. Česko má nejnižší rozdíly v příjmech bohatých a chudých v EU

Z údajů Eurostatu a zpráv Evropské komsie vyplývá, že Česko má ze zemí Evropské unie nejnižší příjmové rozdíly. Příjem pětiny nejbohatších je 3,4krát vyšší než u pětiny nejchudších. Česká republika je rovněž státem s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení.

Server Lidovky.cz doplňuje, že s 3,5násobným rozdílem následuje po České republice Slovensko a Finsko. Nejhorší situace panuje v Bulharsku, kde je rozdíl téměř osminásobný.

5. Podíl nákupů přes mobil stále roste

Nakupování na internetu přes mobilní telefony vzrostlo v Evropě od roku 2016 o 10 procentních bodů, uvádí to server iRozhlas.cz. Aktuálně víc než polovina Evropanů upřednostňuje nakupování na e-shopech přes smartphone, konkrétně 54 %.

V Česku je číslo o něco nižší, a sice 42 %. Oproti roku 2017 je to však nárůst o 5 procentních bodů. Server Lupa.cz rovněž uvádí, že čím dál víc lidí u nás nakupuje na zahraničních e-shopech. V tomto ohledu Češi předehnali zbytek Evropy.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.