Podnikání / Zpravodajství/[Červen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Červen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
16. 07. 2020
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Červen 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  V Česku skončily upravené podmínky pro vyplácení ošetřovného, vláda schválila stravenkový paušál a za poslední měsíce přerušilo živnost 20 tisíc podnikatelů. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Od března do května přerušilo živnost 20 tisíc podnikatelů

  Od začátku března do konce května letošního roku pozastavilo podnikání zhruba 20 tisíc osob samostatně výdělečně činných, což je oproti stejnému období v loňském roce 16% nárůst. Uvádí to server E15.cz

  Nejvíc přerušených živností bylo ve zprostředkování velkoobchodu, stravování a kadeřnictví. Jak uvádí server Podnikatel.cz, v květnu počet nových podnikatelů znovu narostl vlivem uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Podnikání v něm zahájilo 4 400 fyzických osob.

  Meziroční inflace v Česku za květen zpomalila

  Spotřebitelské ceny v květnu oproti předchozímu měsíci vzrostly o 0,4 %. Přesto meziroční inflace zpomalila na 2,9 % z předchozích 3,2 %. Podle webu Měšec.cz nejvíce vzrostly ceny alkoholu a tabáku kvůli navýšení spotřební daně. Ceny vzrostly také u potravin, zejména ovoce.

  Roční míra inflace v EU činila v květnu 0,6 %. Česko má však v Evropě druhou nejvyšší roční míru inflace hned po Polsku, kde činí 3,4 %. Uvádí to web E15.cz. Ekonomové předpovídají, že české ceny budou v příštích měsících růst jen minimálně a česká míra inflace klesne.

  V červnu skončily upravené podmínky pro ošetřovné

  V úterý 30. června skončila možnost čerpat ošetřovné za podmínek, které vláda upravila v souvislosti s pandemií. Od 1. července se tedy podmínky pro ošetřovné vrací do původní podoby. Web Podnikatel.cz uvádí, že nárok na ošetřovné mají opět jen zaměstnanci pečující o dítě mladší 10 let. Výše ošetřovného se vrací na 60 % denního vyměřovacího základu.

  Server České noviny sdílí názory odborníků na sociální problematiku, podle kterých po skončení ošetřovného vzroste nezaměstnanost. Se školáky totiž v uplynulých měsících zůstávaly doma převážně ženy, z nichž část přišla během pobírání ošetřovného o práci.

  Vláda schválila stravenkový paušál i zdražení cigaret

  Vláda schválila daňový balíček pro rok 2021, který počítá se zavedením takzvaného stravenkového paušálu, který slouží jako alternativa ke klasickým stravenkám. Zaměstnanci dostanou stravenkový paušál vyplacený na ruku a nebudou muset řešit, v kterých obchodech a restauracích jejich stravenky berou. Uvádí to server Aktuálně.cz.

  Balíček také zahrnuje růst spotřební daně u tabáku a cigaret o zhruba 5 % ročně v letech 2021 až 2023. Server iRozhlas.cz dále uvádí, že balíček umožní podnikatelům a firmám snížit daňový základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na boj s pandemií koronaviru. Jde například o výrobu roušek nebo zdravotnických pomůcek.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.