Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 05. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Duben 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Už od července musí zaměstnavatelé platit zaměstnancům první 3 dny nemoci, start paušální daně se nejméně o půl roku odkládá a březnová nezaměstnanost v Česku byla nejnižší za posledních 22 let. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za uplynulý měsíc.

1. Češi odevzdávají daňové přiznání po termínu. Pokut se ale bát nemusí

Ačkoliv nejzazší řádný termín pro podání daňového přiznání byl v pondělí 1. dubna, finanční úřady ještě v pondělí 8. dubna vybraly přiznání od 300 tisíc fyzických a 72 tisíc právnických osob. Informuje o tom server podnikatel.cz

Opozdilcům pokuty nehrozí, sankce se vyměřují od 6. pracovního dne po uplynutí termínu, tedy až od úterý 9. dubna. Navíc nejsou vysoké, stát je vypočítává sazbou 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení. A pokud vyměřená pokuta nepřesáhne 200 korun, správce daně vám ji ani nepředepíše.

2. Proplácení prvních 3 dní nemocenské začne platit v červenci

Poslanci odmítli odklad novely zákoníku práce, která ruší tzv. karenční dobu. To znamená, že zaměstnanci už od 1. července budou od svých zaměstnavatelů dostávat náhradu mzdy i za první 3 dny nemoci.

Původním plánem vlády bylo, že se zrušení karenční doby spustí společně s elektronickými neschopenkami. Jejich zavedení se však nejméně o půl roku odkládá, od července tak začne platit pouze proplácení prvních 3 dní nemoci. Informuje o tom server mesec.cz.

3. Paušální daň se odkládá, začne platit nejdříve v létě 2020

Drobní podnikatelé s obratem do jednoho milionu korun, kteří se těšili na zavedení paušální daně, musí vydržet. Ačkoliv předseda vlády Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová chtěli zavést paušální daň už od ledna 2020, nakonec to podle České televize nestihnou.

Schillerová nicméně věří, že odklad nebude dlouhý a paušální daň se povede zavést v průběhu roku 2020, nejpozději pak v lednu 2021.

4. Březnová nezaměstnanost opět klesla, byla nejnižší od roku 1997

Nezaměstnanost v březnu klesla oproti únoru o dvě desetiny procentního bodu: z 3,2 % na na 3 %. Zajímavější je ale meziroční srovnání – takto nízkou březnovou nezaměstnanost mělo Česko naposledy v roce 1997. Zprávu přinesl server idnes.cz.

Bez práce bylo v březnu 227 tisíc Čechů, úřady práce ale evidovaly 340 tisíc volných pracovních míst.

5. Ceny pohonných hmot rostou, ropa je nejdražší za posledního půl roku

Světová cena za barel ropy na konci dubna stoupla na 74,50 amerických dolarů, což je nejvíce od října 2018, kdy stála přes 86 amerických dolarů. Informují o tom novinky.cz.

Vyšší cena ropy se projevila také v cenách benzínu a nafty na čerpacích stanicích, řidiči již nyní platí kolem 32 Kč za litr. Na začátku května by se ceny měly vyšplhat až ke 33 korunám za litr.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.