Pokud poskytujete služby do zahraničí, stáváte se identifikovanou osobou a platíte z přeshraničních tržeb DPH.
Osoba identifikovaná k dani je speciální forma plátce DPH jen pro přeshraniční plnění. Důvodem vzniku je to, aby se podnikatelé s přeshraničním plněním nemuseli nutně hned registrovat jako plnohodnotní plátci DPH. V České republice zůstává neplátcem.
Situací, kdy je z vás identifikovaná osoba
Zákon o dani z přidané hodnoty definuje šest situací, kdy se z vás stane identifikovaná osoba.
- Nejste plátcem DPH a z jiné země EU kupujete zboží, za které platíte DPH. Nezáleží na tom, jestli jste osoba povinná k dani nebo nepovinná.
Má to jednu výjimku – pokud jste prostředník v tzv. třístranném obchodu (zjednodušený postup obchodu mezi zeměmi EU), identifikovaná osoba se z vás nestane. - Jste osoba povinná k dani, ale nejste plátcem DPH a máte sídlo nebo provozovnu v ČR a zároveň:
- Z ČR poskytnete službu, dodáte zboží s instalací nebo montáží či dodáte zboží soustavami nebo sítěmi osobě neusazené v ČR (tedy se sídlem kdekoliv v zahraničí).
- Poskytnete službu s místem plnění v jiném členském státě EU podle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH.
Výjimku máte v případě, kdy je služba v daném státě osvobozená od daně. - Poskytnete vybrané služby v tzv. zvláštním režimu jednoho správního místa.
- Jste buď osoba povinná k dani, která není plátcem DPH, nebo jste právnická osoba nepovinná k dani. Z ČR pořizujete zboží z jiné země EU podle § 2b zákona o DPH.
- Jako identifikovaná osoba se zaregistrujete sami předem, protože se vás brzy bude týkat jedna ze zmíněných situací.
Jak a kde se zaregistrovat jako identifikovaná osoba
Do 15 dnů od některé ze zmíněných situací podejte přihlášku k registraci identifikované osoby. Vyřídíte to na finančním úřadě, kde budou chtít vědět vaše:
- rodné číslo,
- číslo účtu,
- počet tržeb za posledních 12 měsíců
- a přehled výdělků za poslední tři roky.
Přiznání daně a další povinnosti
Při tuzemských transakcích fungujete jako neplátce DPH. Když vám ale přijdou peníze ze zahraničí, platíte DPH.
Zároveň podáváte souhrnné hlášení – do 25 dní od měsíce, kdy jste poskytli službu do zahraničí. Povinnost kontrolního hlášení se na vás nevztahuje.
Přečtěte si podrobnosti v článku daňového experta Zdeňka Zralého.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.