Podnikání / Start podnikání/Plátce, nebo neplátce DPH: co si jako podnikatel zvolit?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Plátce, nebo neplátce DPH: co si jako podnikatel zvolit?

Plátce, nebo neplátce DPH: co si jako podnikatel zvolit?
Seyfor, a. s.
28. 08. 2023
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se7
Plátce, nebo neplátce DPH: co si jako podnikatel zvolit?

Obsah

    Je výhodnější zachovat nižší cenu pro zákazníky, nebo se vám víc vyplatí uplatňovat odpočty? V tomto článku vám poradíme, jestli se stát plátcem DPH, nebo ne.

    Na výběr máte do chvíle, kdy je váš obrat za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců nižší než 2 miliony Kč. Jakmile tento limit překročíte, možnost volby končí – registrace k plátcovství DPH je pro vás povinná.

    Rozdíl mezi plátcem a neplátcem DPH

    Plátce DPH

    Neplátce DPH

    • Cenu svých výrobků či služeb nenavyšuje o daň z přidané hodnoty.

    Aktuální změny v DPH

    Pro víc podrobností někdy odkazujeme na naše další články. Jenže DPH se v poslední době dost mění. Starší články postupně aktualizujeme, ale je možné, že narazíte i na článek, ve kterém jsou ještě původní čísla. Proto nejdřív shrneme aktuální stav.

    Od ledna 2023 se hranice pro povinné plátcovství DPH zvýšila z 1 milionu na 2 miliony.

    Zatím platí tři sazby DPH: základní 21% a snížené 15% a 10%.

    V červnu 2023 ale vláda schválila změnu. Snížené sazby se slučují do jedné ve výši 12 %. Výše základní sazby DPH se nemění.

    Jedinou výjimku by měly mít knihy, které budou od DPH osvobozeny. Také dojde k přeřazení některých položek ze základní do snížené sazby a naopak.

    Vládní návrh zatím není schválený, bude ho projednávat a schvalovat parlament. Je tedy možné, že se poslancům či senátorům do návrhu podaří zařadit některé další úpravy.

    Nyní se už podíváme na několik typických situací a to, jestli je v nich výhodné být plátcem DPH, či ne.

    1. Prodáváte neplátcům DPH

    Začneme příkladem. Učíte jazyky a za kurz angličtiny si účtujete 10 000 Kč. Jakmile byste se ale stali plátci DPH, musíte cenu zvýšit o DPH ve výši 21 %. Tyto peníze pak odvedete státu. Koncový zákazník by tedy za váš kurz nově zaplatil 12 100 Kč.

    To už je znatelný rozdíl v ceně. Pokud jsou vaši konkurenti neplátci DPH, kteří své kurzy stále nabízí za 10 000 Kč, můžete přijít o část zákazníků.

    Pokud jsou tedy vašimi zákazníky běžní lidé, je pro vás zpravidla výhodnější nežádat o dobrovolnou registraci k plátcovství DPH.

    2. Prodáváte plátcům DPH

    Situace je jiná, pokud mezi vaše klienty patří plátci DPH, kteří kurzy kupují svým zaměstnancům. Když se stanete plátcem, za kurz jim začnete účtovat 12 100 Kč. Ale protože jsou oni sami také plátci, zaplacené DPH ve výši 2 100 Kč se jim vrátí. Ze svého tedy zaplatí jen 10 000 Kč.

    Pokud je váš konkurent neplátce DPH a kurz nabízí za 11 000 Kč, pro firmu je výhodnější koupit kurz za 12 100 Kč od vás – ze svého za něj zaplatí jen 10 000 Kč.

    Jestliže jsou vašimi klienty hlavně plátci DPH, je zpravidla lepší, když jste také plátcem.

    Jako plátci DPH na fakturách uvádíte cenu bez DPH a samotné DPH zvlášť – nemůžete vše shrnout do jedné částky bez rozepsání.

    3. Kupujete drahé zboží od plátce DPH

    Pokud se chystáte pořídit auto, stroj či jiné drahé vybavení, může být výhodné, když se plátcem DPH stanete. Díky tomu si cenu snížíte o DPH – nejdřív ji sice zaplatíte, ale pak si požádáte o vrácení zaplacené daně.

    Úspora při nákupu díky tomu může být desítky či stovky tisíc. Vždy však zvažte, jaké dopady bude mít tato změna na vaše zákazníky a zda se vám v této souvislosti vyplatí.

    4. Nakupujete v základní sazbě DPH, prodáváte ve snížené

    Dobrovolné plátcovství se vyplatí i těm, kteří nakupují od plátců DPH např. komponenty se základní sazbou, ale hotový výrobek by prodávali ve snížené sazbě.

    Pokud jste ale v opačné situaci, kdy nakupujete komponenty ve snížené sazbě a jako plátci byste je prodávali v základní, dobrovolná registrace k DPH se vám nevyplatí.

    5. Další situace

    Stát se dobrovolným plátcem DPH se vám vyplatí i v případě, kdy poskytujete služby plátcům DPH z jiných zemí EU, nebo české zboží dodáváte do EU.

    Co dalšího promyslet

    Ještě než se rozhodnete pro dobrovolné plátcovství, zvažte, kolik času a peněz (na účetní) vám zabere agenda kolem DPH. S plátcovstvím se totiž pojí řada povinností.

    Před tímto velkým krokem se rozhodně poraďte s účetní. DPH je komplikovaná oblast a tento článek nepokrývá všechny situace a výjimky. Pokud svoji účetní zatím nemáte, domluvte si jednorázovou konzultaci.

    Jednou z povinností je například ručení za DPH. Proto budete muset ověřovat spolehlivost plátců DPH, kteří jsou vašimi obchodními partnery. Tuto informaci naštěstí snadno zjistíte z registru plátců DPH.

    Přemýšlíte o podnikání?

    Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Vedení agendy dobrovolných plátců DPH

    Pokud jste OSVČ, vedete daňovou evidenci a stanete se dobrovolným plátcem DPH, můžete ji vést i nadále. Dokud váš obrat za bezprostředně předcházející kalendářní rok nepřesáhne 25 milionů korun, nemusíte přecházet na účetnictví.

    Jestliže se stanete plátci, musíte navíc vést podrobnější evidenci o DPH. Jen tak vyčíslíte, kolik DPH jste přijali od svých klientů a kolik jste zaplatili svým odběratelům. Tato čísla potřebujete do přiznání k DPH. Ze začátku ho podáváte měsíčně, později můžete přejít na kvartální podání.

    S vedením veškeré evidence vám pomůže účetní program, například Money S3. Tyto systémy se zpravidla skládají z modulů pro různé agendy. Vy si vyberete jen ty, které zrovna využijete. Nicméně speciálně modul pro plátce DPH nehledejte.

    Využijete buď modul Podvojné účetnictví, nebo modul Daňová evidence (ten mohou používat jak neplátci, tak plátci DPH). V obou těchto modulech zaevidujete potřebné náležitosti, zpracujete přiznání k DPH a odešlete ho na finanční úřad.

    Za tyto moduly si nepřiplácíte nic navíc, stačí, když si vyberete komplet, který je obsahuje už v základu.

    Oba moduly v Money S3 si můžete zdarma vyzkoušet. Stáhněte si Money S3 Start a používejte ho neomezeně dlouhou dobu, limitováni jste pouze počtem vystavených dokladů.

    Růst a stát se plátcem, nebo ne?

    Pokud se blížíte k dvoumilionovému limitu, máte dvě možnosti:

    1. Když chcete růst, je pro vás plátcovství DPH nevyhnutelné. Sežeňte si účetní a připravte se na přechod.
    2. Pokud jste s aktuálním podnikáním spokojení a neplánujete byznys víc rozjet, můžete si své příjmy hlídat, abyste limit nepřesáhli. Myslete na to, že se obrat nepočítá za kalendářní rok, ale za dvanáct po sobě jdoucích měsíců – tedy klidně od dubna do března.

    Zdroje / reference:

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.