Podnikání / Zpravodajství/Kompenzace OSVČ: kdo má na bonus nárok, jak o něj požádat a kdo ho vyplácí?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Kompenzace OSVČ: kdo má na bonus nárok, jak o něj požádat a kdo ho vyplácí?

Kompenzace OSVČ: kdo má na bonus nárok, jak o něj požádat a kdo ho vyplácí?
Seyfor, a. s.
01. 06. 2020
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se5
Kompenzace OSVČ: kdo má na bonus nárok, jak o něj požádat a kdo ho vyplácí?

Obsah

  Kompenzační bonus pro OSVČ je jedním z krizových opatření, které stát vyhlásil kvůli koronaviru. O bonus žádají podnikatelé ve dvou obdobích a pokud jim ho úřady přiklepnou, dostanou 500 Kč za každý den stanovené lhůty. Čtěte, kdo má na bonus nárok, kdo ho vyplácí a jak je to s kontrolami.

  OSVČ mohou žádat náhradu za ušlý zisk způsobený koronavirem. Bonus stanovuje zákon č. 159/2020 Sb. ve dvou lhůtách (tzv. bonusových obdobích):

  1. od 12. března do 30. dubna 2020
  2. a od 1. května do 8. června 2020.

  Platí přitom, že o bonusy můžete požádat i po vypršení lhůty. Třeba o první bonus žádejte až do 29. června 2020.

  Za každé období dostanou OSVČ 500 Kč denně. V tom prvním to vychází na 25 tisíc Kč (tzv. Pětadvacítka), ve druhém na 19,5 tisíce Kč. Dohromady tak můžete dostat až 44,5 tisíce Kč.

  Poznámka: vláda si v zákoně nechává ještě prostor pro případné třetí bonusové období. To potrvá od 9. června do 31. srpna 2020, pokud budou v té době platit krizová opatření jako třeba uzavřené obchody.

  Kdo může žádat o bonus

  Na bonus mají nárok hlavní i vedlejší OSVČ. Týká se tedy například i studentů nebo důchodců, kteří jsou OSVČ.

  Abyste bonus získali, musíte úřadu doložit čestným prohlášením, že:

  • Nejste zároveň zaměstnanec, kterému zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Typickým příkladem jsou lékaři, samostatní zemědělci, daňoví poradci nebo znalci. Výjimku z této podmínky mají učitelé, vychovatelé a další pedagogičtí pracovníci.
  • A že jste byli aktivní OSVČ k 12. březnu 2020 nebo jste přerušili činnost po 31. srpnu 2019 z důvodu sezónního podnikání.

  Zároveň v čestném prohlášení uvedete, že se nemůžete své činnosti věnovat (nebo jen částečně) kvůli zdravotnímu riziku nebo kvůli vládním nařízením.

  Podívejte se, jak je to se souběhem bonusu a dalších příjmů nebo dávek.

  Jak požádat o bonus

  Žádost o kompenzační bonus si stáhnete na webu finanční správy a vyplněný ho podáte na váš místně příslušný finanční úřad. Můžete ho poslat e-mailem nebo poštou. Obojí má své náležitosti:

  • Pokud zvolíte e-mail, žádost naskenujte nebo vyfoťte, do předmětu napište „Žádost o kompenzační bonus” a e-mail pošlete na váš úřad. Adresu vyberete z rozbalovací nabídky přímo v žádosti nebo ji také najdete zde.
  • Pokud posíláte poštou, stačí dát vyplněnou žádost do obálky a buď ji pošlete na adresu úřadu, nebo hoďte do sběrného boxu přímo na finančním úřadě.

  Žádost rovnou obsahuje i čestné prohlášení, takže ho nemusíte tvořit zvlášť.

  Kdo vám bonus vyplatí a kdy přijdou peníze na účet

  Bonus vám vyplatí místně příslušný finanční úřad, na který jste žádost podali. Na účet vám peníze přijdou do několika dní. Pokud se nic neděje, zavolejte na infolinku finanční správy a poptejte se, jak to s vaším bonusem vypadá. Číslo je 225 092 392.

  Hrozí vám kontrola, pokud žádáte o bonus?

  Pokud budou mít úředníci z finanční správy pochybnosti, mohou si zpětně prověřit, že čerpáte bonus oprávněně. A pokud přijdou na to, že ne, vyměří vám daň, ve které bonus vrátíte a ještě navíc zaplatíte úrok z prodlení.

  Zároveň ale platí, že se daňový bonus vyplácí na základě daňového zákona a pokud podvádíte, dopouštíte se trestného činu krácení daně. A za něj hrozí vězení. Trest je ale reálný až od hranice čerpané částky 50 tisíc, což v případě bonusu není možné (pokud nezačne platit i třetí bonusové období).

  Intenzivní kontroly téměř všech žadatelů navíc nejsou na pořadu dne. Určitě se ale vyplatí, když o bonus požádáte jen tehdy, kdy vás vládní opatření nebo koronavirová krize skutečně v podnikání omezily.

  Finanční správa navíc už nyní eviduje podvodné žádosti o bonus. Žadatel chtěl získat bonusy jménem cizích OSVČ, které o tom vůbec nevěděly. I proto je možné očekávat, že si finanční správa bude zájemce o bonus alespoň rámcově prověřovat.

  Podívejte se na další podrobnosti v článku finanční správy.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.