Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
07. 12. 2017
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Listopad 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Česko má nejméně nezaměstnaných v Evropské unii, firmy se připravují na evidenci skutečných majitelů a zaměstnavatelé nově platí vstupní lékařskou prohlídku i neúspěšným kandidátům. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_11

1. Padla nejvyšší pokuta za nedodržení EET

Finanční správa udělila v listopadu doposud nejvyšší pokutu za porušování zákona o elektronické evidenci tržeb. Jak informoval portál podnikatel.cz, pokutu ve výši 260 tisíc korun musel zaplatit podnikatel z Pardubického kraje, který se věnuje maloobchodu s ostatním zbožím.

Nezasílal totiž údaje o evidovaných tržbách finanční správě, ani ve svých provozovnách nevystavoval účtenky. Do té doby měla nejvyšší udělená pokuta hodnotu 150 tisíc korun. Jak doplnil zpravodajský server idnes.cz, za téměř rok fungování EET rozdaly finanční a celní správa celkem 3 832 pokut v součtu za 35,6 milionu korun.

2. Firmy musí povinně evidovat skutečné majitele v novém registru

S příchodem roku 2018 čeká podnikatele nová povinnost. Podle novely zákona o veřejných rejstřících musí od 1. ledna evidovat skutečné majitele firem.

Ministerstvo spravedlnosti pro tento účel zřídí nový neveřejný registr vedený u rejstříkových soudů. Informoval o tom server podnikatel.cz. Skutečný majitel je osoba, která má možnost přímo či nepřímo rozhodovat ve firmě, ve svěřenském fondu nebo jiném právním uspořádání bez právní osobnosti, tj. bez schopnosti být nositelem i vykonavatelem práv a povinností.

Podle portálu businessinfo.cz bude evidence skutečných majitelů zpřístupněná soudům, zpravodajským službám, České národní bance, správcům daně, Národnímu bezpečnostnímu úřadu nebo třeba Ministerstvu vnitra. Zapisování skutečného majitele jim má zjednodušit zjišťování informací například v trestním řízení. Firmy mají na zapsání čas nejpozději do 1. ledna 2021.

3. Česko má nejméně nezaměstnaných v EU

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii stále klesá a dosahuje rekordních hodnot. Evropský statistický úřad Eurostat vydal v listopadu zprávu, podle které se v říjnu snížila nezaměstnanost v EU na 7,4 %, což je nejméně od listopadu 2008. Jak informoval zpravodajský server novinky.cz, z členských zemínejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, a to 2,7 %.

Naopak nejvíce nezaměstnaných evidují úřady práce v Řecku a Španělsku, kde nepracuje asi pětina obyvatel v produktivním věku. V meziročním srovnání se pak míra nezaměstnanosti snížila ve všech členských zemích Evropské unie kromě Finska, kde zůstala beze změny. Statistiky uveřejnil portál aktualne.cz.

4. Změna pravidel vstupních prohlídek do zaměstnání

Pro zaměstnavatele platí od 1. listopadu nová pravidla vstupních lékařských prohlídek.

Jak uvedl portál podnikatel.cz, doposud museli zaměstnavatelé zajistit vstupní prohlídku ještě před podpisem pracovní smlouvy. V praxi s tím však byla řada problémů – hlavně v případě, kdy se pracovní smlouva podepsala s velkým předstihem před skutečným dnem nástupu do práce. Účinek lékařského posudku totiž mezitím mnohdy pozbyl platnost a nově nastupující zaměstnanci tak museli jít na prohlídku znovu.

Nově však stačí, když budou mít zaměstnavatelé potvrzení o vstupní lékařské prohlídce den předtím, než zaměstnanec nastoupí do práce. Novinky se týkají také povinnosti hrazení lékařské prohlídky. Nejen, že ji zaměstnavatel musí zaplatit všem úspěšným uchazečům, ale má nově povinnost ji uhradit také neúspěšným kandidátům v případě, že jde o mladistvé nebo žadatele o práci v noci. Informoval o tom server is.prevent.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.