Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
28. 11. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Listopad 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Růst české ekonomiky zpomaluje, vláda schválila digitální daň a finanční správa varuje před podvodnými e-maily. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Růst české ekonomiky výrazně zpomalil

Česká ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí letošního roku jen o 0,3 %, zatímco v předchozím čtvrtletí stoupala o 0,7 %. Meziroční tempo růstu tak kleslo na 2,5 % z předchozích 2,8 %. Uvádí to server Měšec.cz a dodává, že podle analytiků bude zpomalování růstu pokračovat.

K pádu přispěl pokles zahraniční i domácí poptávky. Podle Aktuálně.cz dopadá na českou ekonomiku zejména průmyslová recese v Německu. Růst ekonomiky v Česku stále drží sektor služeb v čele s maloobchody.

2. Vláda schválila digitální daň pro velké firmy

Sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy by mohla začít platit již od příštího roku. Návrh zákona podpořila vláda a nyní ho čeká schválení od parlamentu a prezidenta. Jak uvádí server iHNed.cz, digitální dani by podléhaly internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které mají v Česku roční obrat za zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Zákon se tak dotkne zejména on-line gigantů, jako je Google, Facebook, Amazon nebo Apple. Podle serveru Aktuálně.cz ale digitání daň zasáhne také systémy sdílené ekonomiky, jako je Airbnb nebo Uber, cílené reklamy na webu či služby na sociálních sítích.

3. Kvůli zavedení nového mýtného hrozí kolaps na dálnicích

1. prosince se v Česku spustí nový mýtný systém, který má za úkol výběr mýtného modernizovat. Podle serveru Podnikatel.cz se většina českých dopravců k novému systému registrovala včas, ale zahraniční dopravci čekají s registrací na svoji první prosincovou cestu.

Kvůli tomu se na hranicích mohou tvořit dlouhé kolony, jak uvádí server Aktuálně.cz. Správce mýta CzechToll začátkem prosince vytvoří u hranic dočasná registrační místa a vyšle také registrační auta. Přesto správce počítá s až 40km frontami, a to hlavně na hranicích s Polskem, odkud přijede nejvíc vozů bez registrace.

4. Finanční správa varuje před podvodnými e-maily

Finanční správa vydala na sociálních sítích varování před podvodnými e-maily, které se koncem listopadu začaly šířit po Česku. E-maily přichází z e-mailové adresy, která napodobuje oficiální doménu finančního úřadu. Finanční správa proto upozorňuje, že oficiálně doména má tvar pouze fs.mfcr.cz.

Podle serveru Podnikatel.cz podvodné e-maily informují o změně lhůty k zaplacení daně z příjmu a nabádají k otevření přílohy s bližšími informacemi. Příloha však může obsahovat nebezpečné soubory a viry.

5. Ministerstvo financí navrhuje zrušení povinnosti účetnictví pro fyzické osoby

Ministerstvo financí v listopadu navrhlo zrušit povinné účetnictví pro všechny fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedené jako podnikatelé. Uvádí to web Lidovky.cz. V současné době musí vést účetnictví všichni podnikatelé, kteří překročí hranici 25 milionů Kč ročního obratu.

Podle serveru Echo24 ministerstvo dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, pojišťovnami a dalšími finančními institucemi. Podle ministryně financí Aleny Schillerové chtějí vytvořit moderní zákon, který obstojí v digitalizovaném světě a zjednoduší účetnictví.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.