3. a 4. vlna EET odstartuje v roce 2020. Přečtěte si, kdo musí letos začít evidovat, které platby do elektronické evidence nespadají a jak konkrétně při zavádění EET postupovat.
Kvůli současné pandemii koronaviru stát odložil start 3. a 4. vlny EET. Více informací najdete v našem průběžně aktualizovaném článku.
Získat kontrolu nad přijímanými tržbami a zabránit krácení daní – to je cíl, s jakým se ministerstvo financí pustilo do projektu EET. První vlna odstartovala v prosinci 2016 a zapojili se do ní restauratéři a hoteliéři, od jara 2017 evidují obchodníci. Teď přichází na řadu podnikatelé ze 3. a 4. vlny, kam patří:
- svobodná povolání,
- řemeslníci,
- výrobci,
- podnikatelé z oblasti zemědělství, lesnictví, průmyslu či stavebnictví,
- finančníci a pojišťováci,
- podnikatelé z oblasti vzdělávání, sociální péče či kultury,
- prodejci jídla s sebou
- a další.
Podrobnější přehled naleznete v naší EET poradně, kde také najdete návod na vyhledávání v databázi RES, kde si ověříte pomocí IČ, do které fáze spadáte.
Novinka: off-line neboli papírová EET
Nejmenší podnikatelé budou nově moci zvolit off-line EET, se kterou přišla novela zákona. Na finančním úřadu si vyzvednou bloček papírových účtenek, které budou předávat zákazníkům a jednou za čas pošlou souhrn o svých tržbách na finanční úřad.
Zatím se ale ukazuje, že off-line EET bude výhodná opravdu jen pro nejmenší podnikatele, takže například uživatelům Money ji nedoporučujeme.
EET v Money pro vás máme vyřešené. Podívejte se, jak ho s námi zvládnete
Pro uživatele Money S3 již máme připravený modul Evidence tržeb. Přes tento modul, který si můžete dokoupit do svého Money S3, okamžitě odesíláte údaje o tržbě na finanční správu, získáte účtenku s povinnými EET údaji, jako jsou kódy FIK a BKP, a zároveň se vám informace o prodeji promítnou do skladu a účetnictví.
Modul Evidence tržeb stojí jen 1 490 Kč bez DPH. Výhodou je, že i když za vaše EET řešení dáte tak málo, v daňovém přiznání si jako podnikající fyzické osoby uplatníte celou slevu na dani až do výše 5 000 Kč. Modul si objednáte přes Zákaznický portál nebo na telefonu 549 522 511.
Pokud používáte navíc fakturační službu iDoklad – buďte bez obav. EET s ním hravě zvládnete
Uživatelé iDokladu mají funkci Elektronická evidence tržeb ve své aplikaci automaticky. Týká se to vás, pokud máte tyto tarify:
- Základní,
- Oblíbený
- nebo Prémiový.
Ideální řešení do terénu je pro uživatele iDokladu aplikace Profi Účtenka. Svůj iDoklad propojíte s Profi Účtenkou nainstalovanou v mobilu, tabletu nebo třeba na dotykové pokladně ProfiPAD Plus a evidujete v ní tržby. Stačí, když budete mít Oblíbený nebo Prémiový tarif iDokladu.
Přečtěte si, jak propojit iDoklad s Profi Účtenkou >>
Že používáte Profi Účtenku, ocení také vaše účetní. Z Profi Účtenky totiž odešlete data do iDokladu a z něj do Money, ve kterém účetní pracuje. Nebo pro ni vytisknete přímo z Profi Účtenky například denní či měsíční uzávěrku, kterou můžete odeslat účetní také e-mailem.
EET vyřešíte také pomocí dalších pokladních zařízení, které vám představíme v některém z dalších článků.
Buďte v obraze a mějte informace o všem, co se v EET děje
Čím blíž ke startu posledních vln EET, tím víc se objevuje článků a nepodložených informací. Proto pro vás naši kolegové denně sledují všechny novinky, komunikují s finanční správou a připravují aktuální a ověřené články na web EET poradny.
Úřady pravidla pro 3. vlnu EET neustále zpřesňují. Proto doporučujeme, abyste se přihlásili k odběru aktualit z EET poradny. Dvakrát měsíčně vám pošleme souhrn nových článků, takže máte jistotu, že o všem důležitém víte.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.