Podnikání / EET/Novela EET zákona: za rohem je 3. a 4. vlna a „off-line” EET pro malé podnikatele
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Novela EET zákona: za rohem je 3. a 4. vlna a „off-line” EET pro malé podnikatele

Novela EET zákona: za rohem je 3. a 4. vlna a „off-line” EET pro malé podnikatele
Seyfor, a. s.
31. 10. 2019
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se3
Aktualizováno: 01. 02. 2023
Novela EET zákona: za rohem je 3. a 4. vlna a „off-line” EET pro malé podnikatele

Jasný start 3. a 4. vlny EET je hlavní novinka, kterou představila vládní novela. Některým podnikatelům ale život s EET usnadní chystaná off-line evidence tržeb, kterou novela také představuje. Přečtěte si, pro koho se hodí a jak je to s novými vlnami EET.

Poslanci schválili novelu zákona o EET, která 9. října 2019 vyšla ve Sbírce zákonů. V praxi to znamená, že od května 2020 musí elektronicky evidovat i podnikatelé ze 3. a 4. vlny EET.

Už teď evidují podnikatelé, kteří patří do:

 • 1. vlny – typicky restaurace, kavárny, hotely, penziony
 • a do 2. vlny – malooobchod a velkoobchod.

Do nové 3. vlny EET patří:

 • svobodná povolání (právníci, architekti, lékaři, znalci atd.)
 • zemědělství, lesnictví, rybářství,
 • průmysl,
 • zásobování vodou, sanace,
 • peněžnictví a nemovitosti,
 • kulturní akce,
 • vzdělávání
 • a další.

Do nové 4. vlny EET patří:

 • řemesla
 • služby (opravy počítačů, praní a čištění oděvů, kadeřnictví, pohřební služby atd.)
 • a výroba (oděvů, plastových výrobků, konstrukcí a kovodělných výrobků, nábytku atd.).

Podrobný rozpis činností včetně rozdělení podle kódů CZ NACE najdete v EET poradně.

EET od roku 2020: klíčovou novinkou je off-line evidence

Kromě zapojení podnikatelů ze 3. a 4. vlny se spousty malých podnikatelů dotkne i nový zvláštní režim EET, známější jako „off-line” nebo „papírová” EET.

Ke klasické on-line evidenci a evidenci ve zjednodušeném režimu (pro podnikatele, kteří nejsou v dosahu internetu) tak přibyla ještě třetí varianta evidování. Tu nejspíš využijí nejmenší podnikatelé.

Funguje to jednoduše: údaje o tržbě neodesíláte do EET ihned, ale v souhrnu jednou za čtvrt roku. Zákazníkům proto nevydáváte klasické účtenky s povinnými kódy FIK a BKP. Místo nich dostanou účtenku z předtištěného papírového bloku, které si zdarma vyzvednete na finančním úřadě.

Tuto účtenku zákazníkovi vydáte přímo při nákupu, sami si přitom schováte kopii. Důležité je, že nesmíte přerušit číselnou řadu účtenek, takže v bločku nesmíte přeskakovat ani účtenky vyhazovat.

Čtvrtletní formulář, který podáváte na finanční správu, se jmenuje „oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu”. K tomu využijte tiskopis ministerstva financí nebo vlastní dokument, který si vytvoříte a vytisknete. Údaje můžete poslat i přes datovou schránku.

Do formuláře budete pravděpodobně zadávat údaje o každé účtence – bližší informace o podobě formuláře ani o zadávaných údajích ale finanční správa dosud nezveřejnila.

Proto se aktuálně jeví jako nejrozumnější pracovat na vyplňování formuláře průběžně a nenechat ho na poslední chvíli. I tak vás to bude stát hodně práce a času, ale ušetříte si nervy se zpracováním velkého objemu dat naráz.

Kdo má nárok na papírovou EET

Pokud stojíte o papírovou EET, musíte být poskytovatel zdravotních služeb placený zdravotní pojišťovnou nebo fyzická osoba, která splňuje 3 podmínky. Tyto podmínky jsou:

 1. Máte maximálně dva zaměstnance.
 2. Nejste plátcem daně z přidané hodnoty.
 3. Vaše příjmy za čtyři předchozí čtvrtletí ani vaše předpokládané příjmy za následujících 12 měsíců nepřesahují 600 tisíc korun. Započítávají se jen příjmy, které spadají do EET – k nim nepatří například bezhotovostní příjmy. Zároveň platí, že způsob odhadu očekávaných příjmů by úředníci ještě měli zpřesnit.

A jak je to s podobou účtenek a způsobem žádosti o off-line režim? Přečtěte si další podrobnosti o papírové off-line evidenci v EET poradně.

Jak řešit EET, pokud se tím nechcete zabývat hodiny

S EET si můžete poradit mnoha způsoby. Nejmenší živnostníci s maximálně 30 tržbami denně, kteří chodí často za klienty, ocení Mobilní tiskárnu Cashino. Ta má kapesní velikost, je lehká a propojíte ji přes Bluetooth s mobilem nebo tabletem, na kterém máte bezplatnou aplikaci Profi Účtenka.

Pokud máte spíš kolem 50 účtenek denně, ale potřebujete vyrážet i do terénu a nechce se vám opakovaně propojovat tiskárnu s mobilem, zvolte dotykovou pokladnu se zabudovanou
tiskárnou
ProfiPAD Plus. Nabitý vydrží až 5 dní, má šikovná velká tlačítka a rovnou v něm máte připravenou prodejní aplikaci Profi Účtenka, která splňuje všechny požadavky EET, můžete si do ní zadávat položky i skupiny zboží a vyjet si třeba denní nebo měsíční uzávěrku.

Pro spoustu prodejců je důležité umožnit svým zákazníkům platby kartou. Pokud k nim patříte i vy, pořiďte si na EET dotykovou pokladnu Smart 8. Kromě zabudované tiskárny má i terminál pro platby kartou a předem nainstalovanou Profi Účtenku.

Pokud používáte fakturační systém, usnadní vám pravděpodobně život EET moduly a funkce, které už jsou součástí systému kvůli podnikatelům z první a druhé vlny. Příkladem je iDoklad se svou funkcí Elektronická evidence tržeb nebo Money S3 s modulem Evidence tržeb.

Co přináší novela pro 1. a 2. vlnu

Na papírovou EET mají nárok nejen podnikatelé z 3. a 4. vlny, ale i ti z 1. a 2. vlny. U nich bude ovšem aplikace do praxe obtížnější – čím víc nákupů a účtenek, tím více práce se zpracováním čtvrtletního formuláře pro finanční správu. Proto se off-line EET hodí spíše pro podnikatele s nižšími desítkami tržeb denně.

S novelou se také kompletuje seznam výjimek z EET. K nim patří:

 • telekomunikační služby: předplacené karty, čerpání kreditu, nákup jízdenky na MHD přes SMS,
 • hazardní hry (podléhají zákonu o hazardu),
 • obchodní letecká doprava: například výběr sedadla,
 • nevidomí podnikatelé a živnostníci,
 • předvánoční prodej ryb v období od 18. prosince do 24. prosince
 • a provozování sociálních služeb.

Pro podnikatele z 1. a 2. vlny novela znamená jediné – nemusí se připravovat na žádné změny. Pokud nežádají o off-line EET ani nespadají do výjimek, nic se pro ně nemění.

Kde zjistíte další podrobnosti

Klíčovým dokumentem pro uvedení EET do praxe je metodika k zákonu o EET. Vydala ji finanční správa a její aktuální verzi najdete zde.

Novinky z novely zákona o EET ale ještě v metodice propsané nejsou. To znamená, že další podrobnosti o off-line režimu lze očekávat ve chvíli, kdy úředníci zaktualizují metodiku. Novinky a aktualizaci metodiky sledujte na webu etrzby.cz, který provozuje finanční správa a týká se výhradně EET.

Aktuální informace najdete také v EET poradně, která pravidelně připravuje články o všem důležitém kolem EET.

Celý zákon o elektronické evidenci tržeb byl zrušen s účinností od 1. 1. 2023.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.