Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
08. 01. 2018
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ústavní soud navrhl odložení 3. a 4. vlny EET, minimální mzda se vyšplhala na nejvyšší úroveň v historii a zbankrotovalo nejméně firem za posledních 10 let. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_12

1. Ústavní soud navrhl odložení 3. a 4. vlny EET

Ústavní soud v prosinci vyškrtl ze zákona o EET několik částí. Jak si můžete přečíst na našem blogu, povinnost evidence tržeb se nově nebude týkat například bezhotovostních plateb nebo úhrad kartou. Soud také znemožnil vládě udělovat výjimky z evidence tržeb a ke konci února 2018 zrušil i povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo.

Soud současně nařídil poslancům přezkoumání podmínek 3. a 4. vlny EET. Jak uvedl server podnikatel.cz, nástup obou vln se tak s největší pravděpodobností odloží. Novelu zákona totiž musí projednat parlament i vláda. Do března, kdy měla původně 3. fáze vypuknout, to ale nestihnou.

2. Zbankrotovalo nejméně firem za posledních 10 let

Nejméně firemních bankrotů za posledních 10 let – taková je bilance roku 2017. Jak informoval server podnikatel.cz, za uplynulých 12 měsíců zkrachovalo v Česku 787 obchodních společností, což je o sedminu méně firem než v předešlém roce. U podnikatelů se pak jedná o 6 440 bankrotů a to je o 8 % méně než v roce 2016.

Server businessinfo.cz doplnil, že z hlediska hlavních odvětví zkrachovalo v listopadu nejvíce firem z oblasti obchodu, stavebnictví a průmyslu. Na snižování počtu bankrotů má podle serveru velký podíl přijetí novely insolvenčního zákona, která vstoupila v platnost letos v červenci.

3. Úrokové sazby zatím zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky jednala v polovině prosince o možném navýšení úrokové sazby. Tu nakonec ponechala beze změny. Základní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta. Informoval o tom server idnes.cz.

Naposled bankovní rada zvýšila úrokovou sazbu loni v listopadu o 0,25 procentního bodu. Jak píše server ihned.cz, ekonomové očekávají další výrazné navyšování v příštím roce. K prvním změnám by podle nich mohlo dojít už na začátku února. V průběhu roku 2018 by měla ČNB své základní sazby zvýšit 3krát až 4krát. Vyšší úroky znamenají pro podnikatele dražší úvěry na investice i provoz.

4. Minimální mzda je nejvyšší v historii

Od ledna 2018 se zvyšuje minimální mzda o 1 200 korun. Nové minimum se tak vyšplhalo na 12 200 korun. Informoval o tom v prosinci server ihned.cz. Polepšit by si tak mělo více než 130 tisíc lidí. Přidání zaměstnancům s minimálním výdělkem bude stát podnikatele o 3,1 miliardy navíc, stát pak navýšení mezd vyjde na 671 milionů.

Minimální mzda se v posledních letech zvyšuje pravidelně každý rok. Jak uvedl server businessinfo.cz, od roku 2013 narostla výše minimálního výdělku o více než 4 tisíce korun. V roce 2018 tak bude nejnižší možná výplata činit 40 % průměrné mzdy v Česku, což je nejvyšší hodnota v historii.

5. Živnostníka a Firmu roku ovládly technologie a hračky

Soutěž Živnostník a Firma roku už zná své vítěze. Vyhlášení výsledků 12. ročníku celostátního klání se uskutečnilo na začátku prosince. Jak píše server ihned.cz, v kategorii firem se za rok 2017 dostaly do popředí společnosti zaměřené na technologickou produkci a vývoj. Vítězem mezi firmami se stal brněnský výrobce součástek do letadel a raketoplánů – společnost Frentech Aerospace.

Mezi živnostníky se umístili především ti, kteří se věnují tradiční výrobě a oživují řemesla, doplnil server aktualne.cz. Cenu za nejlepšího živnostníka si odnesl pražský výrobce hraček Viktor Hrdina, který uspěl se svým houpacím prknem. Do soutěže se celkem přihlásilo přes 6 500 českých firem a živnostníků.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.