Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Prosinec 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ústavní soud navrhl odložení 3. a 4. vlny EET, minimální mzda se vyšplhala na nejvyšší úroveň v historii a zbankrotovalo nejméně firem za posledních 10 let. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_12

1. Ústavní soud navrhl odložení 3. a 4. vlny EET

Ústavní soud v prosinci vyškrtl ze zákona o EET několik částí. Jak si můžete přečíst na našem blogu, povinnost evidence tržeb se nově nebude týkat například bezhotovostních plateb nebo úhrad kartou. Soud také znemožnil vládě udělovat výjimky z evidence tržeb a ke konci února 2018 zrušil i povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo.

Soud současně nařídil poslancům přezkoumání podmínek 3. a 4. vlny EET. Jak uvedl server podnikatel.cz, nástup obou vln se tak s největší pravděpodobností odloží. Novelu zákona totiž musí projednat parlament i vláda. Do března, kdy měla původně 3. fáze vypuknout, to ale nestihnou.

2. Zbankrotovalo nejméně firem za posledních 10 let

Nejméně firemních bankrotů za posledních 10 let – taková je bilance roku 2017. Jak informoval server podnikatel.cz, za uplynulých 12 měsíců zkrachovalo v Česku 787 obchodních společností, což je o sedminu méně firem než v předešlém roce. U podnikatelů se pak jedná o 6 440 bankrotů a to je o 8 % méně než v roce 2016.

Server businessinfo.cz doplnil, že z hlediska hlavních odvětví zkrachovalo v listopadu nejvíce firem z oblasti obchodu, stavebnictví a průmyslu. Na snižování počtu bankrotů má podle serveru velký podíl přijetí novely insolvenčního zákona, která vstoupila v platnost letos v červenci.

3. Úrokové sazby zatím zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky jednala v polovině prosince o možném navýšení úrokové sazby. Tu nakonec ponechala beze změny. Základní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta. Informoval o tom server idnes.cz.

Naposled bankovní rada zvýšila úrokovou sazbu loni v listopadu o 0,25 procentního bodu. Jak píše server ihned.cz, ekonomové očekávají další výrazné navyšování v příštím roce. K prvním změnám by podle nich mohlo dojít už na začátku února. V průběhu roku 2018 by měla ČNB své základní sazby zvýšit 3krát až 4krát. Vyšší úroky znamenají pro podnikatele dražší úvěry na investice i provoz.

4. Minimální mzda je nejvyšší v historii

Od ledna 2018 se zvyšuje minimální mzda o 1 200 korun. Nové minimum se tak vyšplhalo na 12 200 korun. Informoval o tom v prosinci server ihned.cz. Polepšit by si tak mělo více než 130 tisíc lidí. Přidání zaměstnancům s minimálním výdělkem bude stát podnikatele o 3,1 miliardy navíc, stát pak navýšení mezd vyjde na 671 milionů.

Minimální mzda se v posledních letech zvyšuje pravidelně každý rok. Jak uvedl server businessinfo.cz, od roku 2013 narostla výše minimálního výdělku o více než 4 tisíce korun. V roce 2018 tak bude nejnižší možná výplata činit 40 % průměrné mzdy v Česku, což je nejvyšší hodnota v historii.

5. Živnostníka a Firmu roku ovládly technologie a hračky

Soutěž Živnostník a Firma roku už zná své vítěze. Vyhlášení výsledků 12. ročníku celostátního klání se uskutečnilo na začátku prosince. Jak píše server ihned.cz, v kategorii firem se za rok 2017 dostaly do popředí společnosti zaměřené na technologickou produkci a vývoj. Vítězem mezi firmami se stal brněnský výrobce součástek do letadel a raketoplánů – společnost Frentech Aerospace.

Mezi živnostníky se umístili především ti, kteří se věnují tradiční výrobě a oživují řemesla, doplnil server aktualne.cz. Cenu za nejlepšího živnostníka si odnesl pražský výrobce hraček Viktor Hrdina, který uspěl se svým houpacím prknem. Do soutěže se celkem přihlásilo přes 6 500 českých firem a živnostníků.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank