Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Říjen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Volby prý pro podnikatele dopadly dobře. Za předpokladu, že se Andreji Babišovi podaří sestavit vládu. I naproti tomu však za prvních 8 měsíců roku 2017 zaniklo nejvíc firem v historii. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_10

1.  Volby dopadly dobře. Podle agentury Moody´s

Pro podnikatele je vítězství ANO (za předpokladu, že sestaví vládu) ve volbách dobrou zprávou. Alespoň to tvrdí ratingová agentura Moody´s. Jak informuje portál ihned.cz, analytici očekávají, že přijde boj s daňovými úniky, zefektivnění činnosti státní správy či zlepšení výběru daní.

Podnikatelé se pak podle Moody´s mohou těšit na snížení byrokracie a celkovou větší vstřícnost k podnikatelskému sektoru. Agentura také počítá s proevropským postojem budoucí vlády, což by mělo přivést do rozpočtu další peníze z evropských fondů.

2.  V srpnu zaniklo nejvíce firem v historii Česka

Do srpna letošního roku sice vzniklo v ČR 22 000 nových obchodních společností, ale 7 600 jich zase zaniklo. V srpnu pak zaniklo nejvíc firem v historii samostatné České republiky. Statistiky z ČTK tlumočil server ihned.cz.

„V posledních letech sledujeme zvyšující se zájem o podnikání v sektorech vyžadujících vysokou míru vzdělání a odborných znalostí. V poslední době jde o velmi dynamicky se rozvíjející sektor české ekonomiky,“ upozornila analytička Kameníčková ze společnosti CRIF.

3.  Změny v zaměstnávání lidí z úřadu práce

Pokud jste hledali zaměstnance na úřadě práce a dávali jim příležitost formou dohody o provedení práce, nově musíte s takovými lidmi uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Jak informuje server Podnikatel.cz, pokud mzda přesahuje 2 500 Kč měsíčně, musíte za takového zaměstnance odvádět i zdravotní pojištění.

Na základě novely zákona o zaměstnanosti jsou tyto změny účinné od 1. října 2017. Zaměstnanci, kteří si smlouvu nepřevedli na dohodu o pracovní činnosti, mohou přijít o nárok na státní podporu v nezaměstnanosti.

4.  Skoro 16 milionů. Pokuty za chyby v EET stále rostou.

Za špatné elektronické evidování tržeb už finanční a celní správa ČR udělily pokuty v celkové výši 15  928 800 Kč. Podle informací finanční správy, které zveřejnil server Podnikatel.cz, dosud úředníci udělili nejvyšší jednotlivou pokutu ve výši 150 000 Kč a také dočasně zavřeli 8 provozoven.

Nejste jistí, že by váš podnik před kontrolory obstál? Otestuje si, jak se vyznáte v situacích, do kterých se můžete běžně dostat.

5.   Na pracovním trhu chybí až 200 000 lidí

Jak píše server businessinfo.cz, nedostatek pracovních sil v Česku přetrvává a firmy se přetahují o žádané profese. Nejčastěji chybí personál nemocnic, dělnické profese, kuchaři nebo operátoři výroby. Málo je však také třeba IT specialistů.

Přetahovaná o pracovní síly vede k čím dál tím vyšší fluktuaci. Za posledních 6 měsíců změnilo zaměstnání 17 % lidí. Podle Asociace malých a středních podniků se víc než pětina firem v Česku potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank