Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Únor 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
29. 02. 2016
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Únor 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Před pár dny odevzdali podnikatelé první kontrolní hlášení a 4 % z nich v podání udělala chybu. Další důležitou událostí v únoru bylo schválení elektronické evidence tržeb. A už jste slyšeli o tom, že brzy zanikne stávající podoba elektronických podpisů? Přečtěte si náš přehled a budete v obraze.

1. EET začne platit v listopadu

Poslanci na začátku února schválili elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle serveru E15 si od toho slibují, že omezí daňové úniky a stát získá navíc až 18 miliard korun ročně. Opozice rozhodnutí kritizuje a chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Jako první se EET začne týkat hostinských a provozovatelů penzionů. Elektronicky evidovat tržby budou muset zřejmě od listopadu. Babiš sliboval, že podnikům situaci “vynahradí” snížením DPH na točené pivo. Server Podnikatel.cz však informoval, že schválení snížení se odkládá.

2. 50 000 firem nepodalo kontrolní hlášení

Plátci DPH podávali do 25. února úplně první kontrolní hlášení. Podle informací Finanční správy bylo 96 % hlášení podáno ve správném formátu. Nyní se data párují a analyzují.

Server iHned.cz informoval, že u dalších téměř 50 000 plátců DPH, kteří hlášení nepodali, bude úřad kontrolovat, jestli tak učinili oprávněně.

3. Analytici očekávají růst exportu

Přestože se objevují obavy z nové finanční krize a nejistého politického vývoje v Evropské unii, poptávka se v Evropě zvyšuje. Proto podle serveru BusinessInfo pravděpodobně i letos poroste export.

České firmy zamíří také do rozvojových zemí. Web BusinessInfo informoval, že Česká rozvojová agentura připravila 350 milionů korun na podporu expanze českých podniků na rozvojové trhy například v Afghánistánu, Gruzii nebo Srbsku.

4. Benzin se vrátil na ceny z roku 2009

Pohonné hmoty stále zlevňují. Podle iDnes.cz řidiči seženou litr nafty o 2,50 Kč levněji než na začátku roku, litr benzinu je levnější o 2 Kč.

Přestože benzin zlevňuje, dopravní společnosti jako PPL nebo Geis plánují zdražovat. To se podle webu Podnikatel.cz dotkne zejména e-shopů a jejich zákazníků. Dopravci rozhodnutí odůvodňují tím, že jejich hlavním nákladem jsou mzdy, které průběžně rostou.

5. Elektronické podpisy brzy skončí

Stávající elektronické podpisy podle zprávy serveru BusinessInfo od 1. července 2016 nahradí elektronická identita. Zatím však není jasné, jak přesně bude vypadat.

Elektronická identita bude pro celou Evropskou unii jednotná. Díky tomu takto podepsané dokumenty nemůže odmítnout žádný úřad v členském státě. Nový typ identifikace se vyrovná vlastnoručnímu podpisu.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.