Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Únor 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
06. 03. 2018
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Únor 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Kvůli porušení zákona o evidenci tržeb zavřelo už 16 provozoven, český export byl nejvyšší v historii a zaměstnanci mohou žádat o otcovskou dovolenou. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Bannery_kalendare_Money_FB_02

1. Kvůli EET zavřelo už 16 provozoven, na pokutách se vybralo 55 milionů korun

Od začátku fungování EET v Česku, tedy od prosince 2016, se vybralo na pokutách už 55 milionů korun. Informoval o tom server podnikatel.cz. Nejvyšší pokuta se přitom vyšplhala na více než čtvrt milionu korun.

Kontroly finanční a celní správy doposud odhalily téměř 28 tisíc prohřešků. Nejčastěji obchodníci nevystavují účtenky nebo nezasílají údaje do systémů EET. Jak doplnil portál byznysnoviny.cz, kvůli neplnění povinnost evidence tržeb zavřeli úředníci už 16 provozoven. Polovina z nich ale svou činnost znovu obnovila. Povinná evidence se v současnosti týká 166 tisíc podnikatelů.

2. Český export byl loni největší v historii. Dosáhl 4,2 bilionů korun

České firmy loni vyvezly zboží a služby za 4,2 bilionů korun. To je nejvíc v historii Česka. Vyplývá to z údajů, které v únoru zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj export meziročně stoupl o 5,7 %. Nejvíc přitom firmy vyváží do sousedního Německa, Polska a na Slovensko.

Rychlý nárůst zaznamenal také export do Ruska nebo Číny, kam vývoz stoupl téměř o 20 %. Informoval o tom portál ihned.cz. V letošním roce by podle odhadů vývoz mohl zbrzdit nedostatek pracovních sil i posilování koruny vůči euru.

3. Maloobchodní tržby meziročně narostly o 5,6 %

Maloobchodním prodejcům se v loňském roce dařilo. Tržby v maloobchodě meziročně stouply o 5,6 %. Vyplývá to z údajů ČSÚ. Nejvíc si polepšili obchodníci s módou a obuví, ale také s elektronikou nebo sportovním vybavením.

Nejvýraznější nárůst se týkal zboží prodávaného přes internet. Jak zdůraznil server byznysnoviny.cz, tržby z online nákupů se zvýšily o 21,4 %. Češi v roce 2017 utratili za nákupy přes internet asi 115 miliard korun. Stále víc tak roste i zájem podnikatelů zakládat e-shopy.

4. Důchodový systém je v plusu o 900 milionů

Důchodový systém skončil v loňském roce téměř po 10 letech v plusu. Příjmy z odvodů byly o 900 milionů vyšší než výdaje za penze. Uvedl to portál byznysnoviny.cz. Naposledy byl důchodový účet v plusu v roce 2008.

Jak doplnil zpravodajský server idnes.cz, v přebytku by měl skončit podle odhadů i letos. Přispěje k tomu například vysoká zaměstnanost. Podle předpokladů vlády ale pravděpodobně sklouzne znovu do deficitu příští rok. Vláda totiž schválila zvýšení důchodů. Senioři starší 85 let budou dostávat od ledna 2019 o 1000 korun měsíčně.

5. Odstartovala otcovská dovolená. Zaměstnanci dostanou 70 % základu příjmu

Od února letošního roku vešla v platnost novela zákona o nemocenském pojištění. Ta umožňuje otcům čerpat po narození potomka týdenní otcovskou dovolenou. Jak informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, nastoupit na „dovolenou” mohou tatínci v období šesti týdnů od narození dítěte.

I když platí otcovská dovolená až od února, díky přechodným ustanovením mohou dávku využít i otcové, jejichž děti se narodily v lednu nebo na konci prosince. Po dobu sedmi kalendářních dnů jim zaměstnavatel musí vyplácet 70 % základu jejich příjmu. Doplnil to server podnikatel.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.