Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Únor 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Podnikatelům bude pomáhat Právní elektronický systém, drobní živnostníci dostanou zdarma platební terminály a první obchody v Česku zavádějí digitální cenovky. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Blíží se spuštění Právního elektronického systému

Ministerstvo průmyslu a obchodu v únoru podpořilo Hospodářskou komoru v rozvoji Právního elektronického systému (PES). Server Podnikatel.cz vysvětluje, že podnikatelé v systému najdou ucelený přehled všech svých povinností dle živnostenského zákona.

Měšec.cz uvádí, že podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové bude systém uveden do ostrého provozu v květnu letošního roku. Do budoucna chce Hospodářská komora pro PES vytvořit databázi všech zákonů pro podnikatele.

2. Drobní živnostníci dostanou zdarma platební terminály

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková chce vytvořit neziskových fond na podporu rozšíření platebních terminálů mezi drobnými živnostníky. Podle serveru Měšec.cz by fond měl v nejbližších letech zdarma rozdat platební terminály až 200 000 živnostníkům.

České noviny uvádí jako hlavní důvody vzniku fondu potlačení šedé ekonomiky i vyrovnání se evropskému průměru v počtu platebních terminálu. V Česku je na 1 000 obyvatel 15 terminálů, zatímco evropský průměr činí 23 terminálů.

3. Češi loni pokořili miliardu bezkontaktních plateb

Bezkontaktním platbám se v Česku daří a loňský rekord je toho důkazem. Server E15 uvádí, že Češi loni provedli přes miliardu bezkontaktních plateb v celkové hodnotě zhruba 700 miliard korun. V používání bezkontaktních platebních karet patří Česko mezi světovou špičku.

Čím dál víc lidí v Česku také využívá k bezhotovostním platbám smartphone nebo hodinky. Web Frekvence 1 doplňuje, že od února dorazila do Česka služba Apple Pay, která umožňuje bezkontaktní platbu telefonem nebo chytrými hodinkami značky Apple.

4. Obchody zavádějí digitální cenovky

První obchodní řetězce v Česku zavádějí elektronické cenovky. Podle serveru České noviny už tak značí zboží například v Albertu nebo Penny Marketu. Pod zbožím v regálech najdou zákazníci digitální displeje, které zaměstnanci nemusí na rozdíl od papírových cenovek stále vyměňovat.

Web E15 uvádí, že digitální cenovky mají kromě zobrazování ceny i další výhody, například zobrazují zemi původu nebo jakost. Digitální cenovky se synchronizují s pokladním systémem, takže vždy ukazují aktuální informace.

5. Pronájem více bytů se má stát koncesovanou živností

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo novelu živnostenského zákona, podle které musí pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě vlastnit živnostenský list. Uvádí to server Lidovky.cz. Pokud se povinnost zavede, pronajímatelé budou pod větší kontrolou státu a budou muset danit své příjmy.

Podle webu Podnikatel.cz je cílem novely zabránit skupování levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách a jejich následnémů pronajímání za předražené ceny.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank