Obsah
Vláda schválila novou verzi kurzarbeitu, parlamentem prošel zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a český export prý čeká pokles o 500 miliard korun. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
Vláda schválila zavedení nového kurzarbeitu
Ministerstvo práce a sociálních věcí informuje v tiskové zprávě, že vláda schválila návrh novely zákona o zaměstnanosti na zavedení Kurzarbeitu. Ten by měl od listopadu nahradit program Ativirus, zachovat při hospodářských potížích pracovní místa a po přechodnou dobu pomoci českým firmám se mzdami zaměstnanců.
K návrhu se vyjádřilo na webu Aktuálně.cz mnoho odborníků, kteří se obávají jeho nedostatečné transparentnosti při posuzování žádostí. Navíc prý vzhledem k vyhlášení podle regionů může dojít k nerovnováze podpory mezi konkurencí. Zaměstnavatelům také vadí nízká výše podpory, která nepřesáhne 70 % čistého výdělku z průměru celostátní mzdy.
Hospodářská komora ve vyjádření kritizuje i snadnou zneužitelnost podpory. Zažádat o ni totiž může i firma s tisíci zaměstnanci, u které nemá uplatnění třeba jen jeden zaměstnanec. Firma by tak čerpala podporu na jednoho člověka, místo zavedení efektivnějších vnitropodnikových opatření.
Daň z nabytí nemovitostí se ruší
26. září 2020 vyšel v platnost zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. O účinnosti informovala Finanční správa a potvrdila jeho zpětnou účinnost pro případy, kdy se vklad práva do katastru nemovitostí uskutečnil v prosinci 2019 a později. Poplatníci, kteří za tento vklad daň již zaplatili, mohou žádat místní finanční úřad o její navrácení formou přeplatku.
Portál Podnikatel.cz zároveň doplňuje, že k žádosti neexistuje žádný oficiální formulář a poplatníci si vystačí s vlastní formulací a s vlastnoručním podpisem. Zároveň uvádí nejvíce sporný příklad, kdy poplatník uzavřel kupní smlouvu na nemovitou věc v září 2019. Právní účinky vkladu do katastru mu vznikly v říjnu 2019 a vklad práva úředníci katastru zapsali v prosinci 2019. Zároveň podal daňové přiznání v březnu 2020, ale daň neuhradil. I v tomto případě se jej platba daně netýká a finanční úřad jeho daňové přiznání bude ignorovat.
Platební morálka zadlužených Čechů se podle statistik nezhoršila
Na webu iDNES.cz vyšly statistiky, které uvádějí, že průměrná částka nesplacených pohledávek meziročně mírně klesla na 2 600 korun. Zároveň uvádí, že počet nových splátkových kalendářů stoupl meziročně o šestinu. Je zjevné, že jsou dlužníci v této nestandardní situaci více ostražití a splácejí dluhy ukázněně – dodržování domluvených splátek se meziročně dokonce zvýšilo z 35 na 38 %.
Server Seznam zprávy zároveň připomíná, že s koncem října vyprší generální pardon na splácení půjček. Kdo by potřeboval další pomoc, měl by začít jednat o úpravách splátek přímo s věřitelem. První opatření například podnikla Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) a nabídla lidem od 1. listopadu individuální prodloužení splátek.
Exportéři čekají výpadek vývozu až 500 miliard korun
Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů na webu iDNES.cz mohl kvůli pandemii koronaviru klesnout až o 500 miliard korun. Z loňských rekordních 4,57 bilionu se tak propadl na úroveň mezi roky 2016 a 2017. Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk navíc pro iDNES.cz uvedl, že další propad se zřejmě projeví už od 5. října, kdy začne platit nouzový stav.
Samotná Asociace exportérů se pak rozepisuje o červencovém meziročním srovnání zahraničního obchodu. V něm klesl vývoz o 1,1 % na 288,4 miliard korun, dovoz dokonce o 6,2 % na 275,0 miliard korun. Červenec ale i tak vykázal relativně dobrá čísla a polepšil si v běžných cenách s přebytkem 13,4 miliard korun.
Na letní dovolené bylo letos podle průzkumu méně Čechů než loni
Podle průzkumu společnosti Perfect Crowd, který na svém portále uvádějí České noviny, se letos v létě vydalo za odpočinkem 63 % dospělých Čechů. To je o 14 procentních bodů méně než loni. 73 % dovolenkářů pak cestovalo po Česku a zbylá část se přizpůsobovala aktuálním opatřením. Do zahraničí Češi vyráželi nejčastěji na Slovensko nebo do Chorvatska.
Server Aktuálně.cz ve svém průzkumu uvádí, jak strach spojený s koronavirem ovlivnil mnoho odvětví včetně turismu. Na třech nejnavštěvovanějších místech v Česku klesla oproti loňsku návštěvnost totiž až o 78 %. Některá turistická místa si ale polepšila. Například plzeňská a královéhradecká zoo zaznamenaly nárůst návštěvnosti až o 8 % a na koronakrizi tak spíše vydělaly.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.