Účetnictví / Účetnictví/Jaká je náplň práce účetní?
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Jaká je náplň práce účetní?

Jaká je náplň práce účetní?
Seyfor, a. s.
27. 10. 2022
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se8
Jaká je náplň práce účetní?

Obsah

  Daňová přiznání, faktury nebo mzdy sice s pomocí chytrého mzdového systému vyřešíte sami, složitější operace nebo rozsáhlejší účetní agendu je ale lepší svěřit zkušené účetní. Přečtěte si, co všechno promyslet, než se pustíte do spolupráce.

  Jaká je náplň práce firemní účetní

  Náplní práce účetní ve firmě je starat se o účetní agendu dané společnosti, živnostníka nebo firmy. Mezi každodenní úkoly patří třeba:

  • vedení mzdové agendy,
  • evidence a úschova daňových dokladů,
  • fakturace,
  • příprava daňových přiznání,
  • dohled nad inventurou,
  • provádění pravidelných měsíčních kontrol ve finančním účetnictví
  • nebo třeba komunikace s klienty.

  Nicméně konkrétní pozice účetní se v různých firmách liší – ve větších společnostech je zpravidla více účetních, kteří se specializují na konkrétní oblast účetnictví (například mzdy nebo daně), zatímco u menších společností za celou účetní agendu zodpovídá jedna účetní. Je obvyklé, že u menších společností účetní řeší i další agendu, jako je personalistika nebo třeba marketing.

  S kterými oblastmi účetní pomůže

  Dle specializace může účetní pracovat na pozici:

  Hlavní účetní – vede tým účetních, zodpovídá za jejich práci a za organizační chod celé účtárny. Kontroluje správnost všech účetních operací v rámci daňové evidence i účetnictví. Dále kontroluje správnost fakturace, pokladních či bankovních dokladů a zodpovídá za sestavení účetní závěrky.

  Mzdová účetní – věnuje se především výpočtu mezd ve firmě, zpracovává mzdové výměry a někdy se také stará o evidenci pracovních smluv a dohod. K její agendě patří také evidence dovolených, mateřských a nemocenských dávek nebo výpočet insolvenční srážky ze mzdy.

  Skladová účetní – zodpovídá za vedení a kontrolu skladové evidence. K její agendě patří příprava podkladů pro inventury, účtování nákladů a výnosů, kontrola správnosti cen za fakturovaný materiál nebo třeba komunikace s dodavateli.

  Daňová specialista / daňový poradce – je odborník na problematiku daní. Jeho úkolem je mít přehled o aktuálních právních předpisech a vyhláškách a dle nich vypočítat různé daně, např. daně z příjmu fyzických a právnických osob, DPH, spotřební daně nebo třeba majetkové daně.

  Dobrý účetní vám ušetří práci se zakládáním faktur i dokladů.

  Kdy svěřit účetnictví internímu zaměstnanci a kdy externistům?

  Nejprve si ujasněte, co od účetní očekáváte, například:

  • jaké účetní agendě se bude věnovat,
  • jak často potřebujete jeho pomoc,
  • jak komplexní služby potřebujete,
  • zda potřebujete pouze zpracování podkladů k daňovému přiznání nebo třeba i skladové hospodářství, inventarizaci majetku, zpracování mezd.

  Velikost a zaměření účetní agendy je při výběru účetní rozhodující. Účetní agendu můžete svěřit internímu zaměstnanci nebo externí účetní či účetní firmě.

  Pokud se rozhodnete účetní zaměstnat, pravděpodobně bude k vaší firmě loajálnější než externista a pozná ji mnohem více do hloubky. Bude také flexibilnější, protože vás na rozdíl od externí účetní neomezuje nabídka služeb. Zároveň však musíte počítat s většími náklady – účetní bude závislý výhradně na příjmu od vás.

  U účetní firmy zase ušetříte za IT vybavení či financování účetního programu. Nemusíte se také starat o administrativu spojenou se zaměstnáváním. Externí účetní však nebude tak flexibilní jako interní zaměstnanec, protože má většinou na starost více klientů.

  Zjistěte, kdy se vám vyplatí vést účetnictví interně a kdy externě.

  Jaké vzdělání má účetní?

  Pokud se rozhodnete zaměstnat účetní přímo ve firmě, měla by mít nejlépe ekonomické vzdělání ze střední či vysoké školy, případně rekvalifikační kurz zaměřený na danou oblast účetnictví. Měsíční hrubý plat řadového účetního se pohybuje od 26 000 do 47 000 dle zkušeností a délky praxe.

  Přečtěte si naše tipy, jak nastavit efektivní spolupráci s účetní.

  Co ještě musí účetní umět?

  Pracovat s počítačem a účetním programem: Základem je efektivní práce s účetním programem, jako je třeba Money S3. Dále pak ovládání dalších pomocných webů a nástrojů, například Excelu, Justice nebo ARESu.

  Být systematická: Kvalitní účetní má pořádek ve svých povinnostech, má jasně stanovené priority a nezaskočí ji „papírování.“

  Přemýšlet analyticky: Účetní musí umět analyticky pracovat s daty a rozpoznat včas případné problémy.

  Mít přehled: Nezbytnou součástí práce účetní je sledovat aktuální trendy a zákony. Při výběru účetní si proto prověřte, zda se průběžně vzdělává a sleduje situaci ve svém oboru.

  Doplňte si mezery v daních a účetnictví

  Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Bez kvalitního účetního programu se neobejdete

  Pokud se rozhodnete přijmout interní účetní, čeká vás také výběr účetního programu. Některé firmy využívají účetní program i s externí účetní – obsahuje totiž praktické funkce, jako jsou třeba sklad, mzdový software nebo kniha jízd. Díky účetnímu programu také snadno externí firmě předáte všechny faktury.

  Při výběru účetního programu si proto zejména ujasněte:

  • své nároky vzhledem k velikosti vaší firmy: Účetní systém musí sloužit vašim potřebám, ne vás zahlcovat nesmyslnými funkcemi. Ujasněte si, jaké funkce potřebujete – zda jen daňovou evidenci, fakturaci a adresář nebo třeba i skladové hospodářství nebo knihu jízd.
  • kolik lidí bude program používat: Pokud má do budoucna spravovat účetní agendu více lidí, vybírejte účetní program umožňující rozšiřování uživatelských licencí.

  Přečtěte si, jak postupovat při výběru účetního softwaru.

  Zařaďte do svého seznamu kandidátů také účetní software Money S3. Program patří k nejoblíbenějším účetním systémům na trhu a nabízí demoverzi Money S3 Start zdarma. Uživatelé oceňují zejména jeho cenovou dostupnost, uživatelskou přívětivost a moderní rozhraní.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.