[Září 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Solitea Česká republika | 05. 10. 2018

Nemocenská se bude vyplácet již od prvního dne, počet volných míst vzrostl na 313 000 a pivo od října zdraží. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

srpen

1. Nemocenská se bude proplácet od prvního dne

Koalice se dohodla na zrušení karenční doby, a proto by se nemocenská v prvních třech dnech stonání mohla proplácet již od července 2019. Uvádí to server Euro.cz.

Podnikatel.cz doplňuje, že novela, která prošla prvním čtením, navrhuje pro první tři dny nemocenské náhradu mzdy ve výši 60 %. Tím zaměstnavatelům vzrostou náklady, naopak kompenzací by mělo být snížení pojistného z jejich strany. Novela se dotkne také OSVČ.

2. Nezaměstnanost se ustálila, volných míst přibývá

Jak uvádí server Aktuálně.cz, počet volných pracovních míst vzrostl v srpnu na 313 000 a nezaměstnanost se ustálila na 3,1 %, což je zhruba 230 000 lidí. Může za to rostoucí kondice české ekonomiky.

V důsledku toho se zhruba třetina firem stále potýká s nedostatkem zaměstnanců. Podle průzkumu na serveru Měšec.cz mají zaměstnavatelé největší šanci nalákat zaměstnance na 13. plat, přes 5 týdnů dovolené a flexibilní pracovní dobu.

3. Od října stoupnou ceny piva

Plzeňský prazdroj zvedne od října ceny piva v průměru o 3,7 %. Uvádí to server Byznysnoviny.cz. Zdražení se týká ležáků, plechovek i čepovaného piva.

Podle informací serveru iRozhlas.cz je zdražování následkem růstu nákladů na výrobu. Zdražování se nijak nedotkne ciderů a desítek Gambrinus a Radegast.

4. Benzín a nafta zdražily za poslední rok o 4 koruny

Za posledních 12 měsíců došlo v Česku ke zdražení benzínu a nafty v průměru o 4 koruny. Podle portálu Byznysnoviny.cz budou pohonné hmoty zdražovat i nadále.

Další velký růst lze očekávat během října. Podle serveru Novinky.cz se ceny před začátkem listopadu vyšplhají na 34 korun za litr benzínu a 33 korun za litr nafty.

5. Klesající zájem hráčů Účtenkovku nezastavuje

Podle statistik serveru Podnikatel.cz se posledního slosování Účtenkovky zúčastnilo 357 045 lidí. Jde o nejnižší počet hráčů od startu loterie a o 121 tisíc lidé méně než v rekordním druhém slosování.

Server e15.cz však uvádí, že ministerstvo financí si projekt pochvaluje a hodlá v něm pokračovat i nadále. Do budoucna plánuje pro loterii další, zatím nespecifikovaná vylepšení.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Štítky článku

Měsíční přehledy

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

09. 9. 2019
Splatnost daně za červenec 2019 (mimo spotřební daň z lihu)
16. 9. 2019
Čtvrtletní záloha na daň
20. 9. 2019
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img