[Únor 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Solitea, a.s. | 01. 03. 2019

Podnikatelům bude pomáhat Právní elektronický systém, drobní živnostníci dostanou zdarma platební terminály a první obchody v Česku zavádějí digitální cenovky. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Blíží se spuštění Právního elektronického systému

Ministerstvo průmyslu a obchodu v únoru podpořilo Hospodářskou komoru v rozvoji Právního elektronického systému (PES). Server Podnikatel.cz vysvětluje, že podnikatelé v systému najdou ucelený přehled všech svých povinností dle živnostenského zákona.

Měšec.cz uvádí, že podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové bude systém uveden do ostrého provozu v květnu letošního roku. Do budoucna chce Hospodářská komora pro PES vytvořit databázi všech zákonů pro podnikatele.

2. Drobní živnostníci dostanou zdarma platební terminály

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková chce vytvořit neziskových fond na podporu rozšíření platebních terminálů mezi drobnými živnostníky. Podle serveru Měšec.cz by fond měl v nejbližších letech zdarma rozdat platební terminály až 200 000 živnostníkům.

České noviny uvádí jako hlavní důvody vzniku fondu potlačení šedé ekonomiky i vyrovnání se evropskému průměru v počtu platebních terminálu. V Česku je na 1 000 obyvatel 15 terminálů, zatímco evropský průměr činí 23 terminálů.

3. Češi loni pokořili miliardu bezkontaktních plateb

Bezkontaktním platbám se v Česku daří a loňský rekord je toho důkazem. Server E15 uvádí, že Češi loni provedli přes miliardu bezkontaktních plateb v celkové hodnotě zhruba 700 miliard korun. V používání bezkontaktních platebních karet patří Česko mezi světovou špičku.

Čím dál víc lidí v Česku také využívá k bezhotovostním platbám smartphone nebo hodinky. Web Frekvence 1 doplňuje, že od února dorazila do Česka služba Apple Pay, která umožňuje bezkontaktní platbu telefonem nebo chytrými hodinkami značky Apple.

4. Obchody zavádějí digitální cenovky

První obchodní řetězce v Česku zavádějí elektronické cenovky. Podle serveru České noviny už tak značí zboží například v Albertu nebo Penny Marketu. Pod zbožím v regálech najdou zákazníci digitální displeje, které zaměstnanci nemusí na rozdíl od papírových cenovek stále vyměňovat.

Web E15 uvádí, že digitální cenovky mají kromě zobrazování ceny i další výhody, například zobrazují zemi původu nebo jakost. Digitální cenovky se synchronizují s pokladním systémem, takže vždy ukazují aktuální informace.

5. Pronájem více bytů se má stát koncesovanou živností

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo novelu živnostenského zákona, podle které musí pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě vlastnit živnostenský list. Uvádí to server Lidovky.cz. Pokud se povinnost zavede, pronajímatelé budou pod větší kontrolou státu a budou muset danit své příjmy.

Podle webu Podnikatel.cz je cílem novely zabránit skupování levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách a jejich následnémů pronajímání za předražené ceny.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Štítky článku

Terminál

Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi