Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

Kolik zaplatíte na dani z pronájmu bytu? Máme pro vás návod, jak to spočítat

Solitea Česká republika, a.s. | 03. 07. 2019

Pronájem bytu je skvělý způsob, jak si přivydělat téměř bez námahy. Jedna námaha vás však přesto čeká – daňové přiznání. Prozradíme, kolik zaplatíte na dani a jak přiznání jako pronajímatel správně vyplníte.

Obsah:

 • Kolik na dani zaplatíte?
 • Máte nárok na daňovou slevu?
 • Co s daňovým přiznáním?
 • Pronajímáte byt pro turisty?

 • Jako pronajímatel bytu máte daňové povinnosti, které zohledníte koncem března v daňovém přiznání.

  Pokud jste zaměstnanec a pronájmem si vyděláte méně než 6 000 Kč za rok, nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu neodvádíte.

  Jako OSVČ nebo zaměstnanec, který si pronájem přijde na více než 6 000 Kč ročně, musíte daň přiznat. Daňové přiznání vyplňují také ti, kteří pronajímají jen část svého bytu či domu – ať už jednu místnost nebo celé spodní patro.

  Kolik na dani zaplatíte?

  Výpočet vaší daně není nijak složitý. Stačí vědět, kolik jste v minulém roce na pronájmu vydělali. Patří sem čistý příjem z pronájmu, platby za energie a služby do něj nepočítejte.
  Od těchto příjmů odečtete výdaje. Máte při tom na výběr ze dvou způsobů výpočtu:

  • sečtete reálné výdaje
  • nebo na výdaje použijete paušál.

  Při reálných výdajích spočítejte všechny náklady spojené s pronájmem. Můžete sem zahrnout daň z nemovitosti, poplatek realitní kanceláři, která vám pronájem bytu zprostředkovala, náklady na nábytek, pojištění bytu, nebo rekonstrukci. Pozor, od všeho musíte mít doklad. Případná kontrola po vás může chtít účtenky až 3 roky zpětně, při vykázání daňové ztráty (výdaje jsou vyšší než příjmy) dokonce 8 let zpětně.

  Pokud se rozhodnete pro paušální výdaje, je to podstatně jednodušší. Stačí od všech příjmů odečíst 30 %, maximálně ale 300 000 Kč.

  Při odečtení výdajů od příjmů vám zůstane základ daně, ze kterého pak zaplatíte 15% daň. Pokud jste z pronájmu získali čistých 100 000 Kč, vaše výdaje jsou při použití 30% paušálu 30 000 Kč a základ daně 70 000 Kč. 15% daň z této částky je 10 500 Kč.

  Máte nárok na daňovou slevu?

  Vyšla vám částka, ze které nejste moc nadšení? Nevěšte hlavu. Každý si může odečíst daňovou slevu na poplatníka, která činí 24 840 Kč za rok (2 070 Kč měsíčně). Existují i další slevy, které se sčítají, třeba na manžela či manželku, na vyživované dítě, pro osoby ZTP, studenty, invalidní důchodce atd.

  Co s daňovým přiznáním?

  Daňové přiznání se odevzdává finančnímu úřadu do konce března a počítají se v něm příjmy v předchozím kalendářním roce. V roce 2020 tedy odevzdáte přiznání pro příjmy od 1. 1. až do 31. 12. 2019.

  Daň z pronájmu nemovitosti řešíte v příloze číslo 2. Doporučujeme využít některý z formulářů ve formě interaktivního PDF, který vám s prací hodně pomůže. Jeden takový poskytuje i finanční správa na svých stránkách (zaškrtněte správný rok a stáhněte si přiznání k dani z příjmů fyzických osob z kolonky „Interaktivní tiskopis”).

  Pronajímáte byt pro turisty?

  Máte zařízený byt pro krátkodobé návštěvy a mezi návštěvami uklízíte? Pokud pronajímáte byt přes Airbnb a podobné servery, nejedná se o pronájem, ale o poskytování ubytovací služby. Jde o podnikání, měli byste si zařídit živnostenský list a výdaje můžete zahrnout do vyššího, 60% paušálu. Také pozor, při přijímání peněz v hotovosti musíte počítat s EET.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe
Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

01. 06. 2020
Splatnost 1. splátky daně (poplatníci s daní vyšší než 5 000 Kč s výjimkou poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb)
01. 06. 2020
Splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 Kč včetně)
01. 06. 2020
Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.