Skrýt menu
Skrýt formulář
 • Domů » Daně » Covid-19: Jak virus ovlivnil sociální a zdravotní pojištění

Covid-19: Jak virus ovlivnil sociální a zdravotní pojištění

Solitea, a.s. | 20. 11. 2020

Stát a pojišťovny v létě podnikatelům odpustily minimální odvody na sociálním i zdravotním pojištění. Nyní se už platí normálně. Čtěte, jak doplatíte rozdíl mezi vaší a minimální zálohou, jak to bude v roce 2021 s paušální daní a co dalšího musíte vědět o pojistném v čase koronaviru.

Obsah

  Informace jsou aktuální k 20. listopadu 15:00.

  Prominutí záloh na zdravotní i sociální pojištění skončilo

  MPSV odpustilo zálohy na sociální pojištění – od března na půl roku. OSVČ díky tomu nemusely do srpna platit povinné zálohy v minimální výši, která je v roce 2020 stanovená na:

  • 2 544 korun u sociálního pojištění
  • a 2 352 korun u zdravotního pojištění.

  Pokud jste z nepozornosti, nebo z vlastního rozhodnutí zálohy za celý půlrok platili, o své peníze nepřijdete. Částky se zúčtují v Přehledu OSVČ za rok 2020 a případné přeplatky získáte zpět. Nebo je ČSSZ i zdravotní pojišťovny použijí na úhradu vašich nedoplatků z dřívějška.

  Jestliže platíte vyšší než minimální zálohy, rozdíl je třeba uhradit. Rozdíly mezi minimální a vaší zálohou uhraďte buď za celý půlrok, nebo si je rozložte do několika plateb. S doplatkem můžete počkat i na podání Přehledu OSVČ za rok 2020 a peníze jednorázově poslat do 8 dnů po termínu podání.

  Příklad: Pokud máte vypočtenou měsíční zálohu na zdravotním pojištění 3 000 korun, zaplatíte za každý měsíc v období od března až do srpna jenom 648 korun (3 000 - 2 352 korun).

  Zálohy za září jste už platili zase normálně, tj.:

  • do 30. září za sociální pojištění
  • a 8. října za zdravotní pojištění.

  A pokud vás zajímá, co se stane se zaplacenými zálohami za březen, tak buďte v klidu. Počítají se vám jako platby odvedené za září. Další platbu jste tak uskutečnili nejpozději o měsíc později za říjen.

  S ohledem na důchod se vám období březen až srpen započítá jako vyloučená doba – váš důchod to tedy nijak negativně neovlivní.

  Sociální pojištění si odložili i zaměstnavatelé

  V květnu, červnu a červenci nemusely firmy platit sociální pojištění. Pokud využily odkladu.

  Využití této možnosti bylo jednoduché – firma nemusela rozhodnutí oznamovat úřadům a peníze jednoduše neodvedla v řádném termínu. Dluh měly firmy vyrovnat do 20. října. Za zpoždění zaplatí penále, které ale stát snížil na pětinu obvyklé sazby, tj. 0,01 % z dlužné částky za kalendářní den.

  Podmínkou zůstalo, že firma odvedla pojistné, které musí hradit za zaměstnance, tj. 6,5 % z vyměřovacího základu. A také sociální správě předložila přehled o výši pojistného, včetně odložené částky.

  Firmy do 50 zaměstnanců nemusely platit sociální pojištění

  Menší zaměstnavatelé mohli na sociálním pojištění ušetřit ještě více. Nový zákon jim pro zmírnění dopadů pandemie koronaviru odpustil odvody za červen, červenec a srpen. Od září se platby vrátily do běžného režimu.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Paušální daň pro OSVČ od ledna 2021

  Vláda předložila v červenci novelu zákona o daních z příjmů, která umožní podnikatelům a OSVČ od ledna 2021 odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů tzv. paušálem. Paušální daň stále projednává Parlament. Podle úřadů ulehčí administrativu a sníží rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků, kteří většinou odvádí jen minimální sociální pojistné a snižují si tak do budoucna důchody.

  Částka pro rok 2021 bude 5 469 Kč a živnostníci v ní zaplatí:

  • daň z příjmů v symbolické částce 100 Kč,
  • zdravotní pojištění ve výši 2 393 Kč
  • a sociální pojištění navýšené od 15 % od minimální zálohy na 2 976 Kč.

  K přihlášení k paušální dani jim stačí:

  • roční obrat do 1 milionu korun,
  • nebýt plátcem DPH a nemít k ní registrační povinnost,
  • nevykonávat funkci společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti,
  • nebýt dlužníkem, vůči kterému úřady zahájily insolvenční řízení
  • a nemít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou DPP.

  Výhodou paušální daně je snížení administrativy. S trvalým příkazem si živnostníci dopředu splní všechny povinnosti, a dokonce jim odpadá povinnost podávat daňové přiznání nebo přehledy pojistného.

  S přihlášením k paušální dani odpadá také možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy. Pokud tedy například uplatňujete slevu na manželku, školkovné či držitele průkazu ZTP, raději si spočítejte, zda se vám paušální odvod vůbec vyplatí.

  Bez složitějších výpočtů se odvod paušálem vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy pod 1 milion korun, kteří využívají 40% výdajový paušál. Naopak drobný zemědělec s dvěma dětmi, ročními příjmy 400 tisíc korun a s 80% výdajovým paušálem by ročně přeplatil i 44 736 Kč.

  K paušální dani se bude třeba přihlásit formulářem Ministerstva financí – tzv. Oznámením o vstupu do paušálního režimu pomocí datové schránky. O dalším vývoji novely vás budeme informovat.


  Přečtete si i další články o legislativních změnách v souvislosti s Covid-19.

  Jste klientem Money nebo iDokladu a máte otázku ohledně koronaviru a podnikání? Obraťte se na naši zákaznickou linku na čísle 549 522 503.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

  Další články

  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Ivana Langerová

  DPH událost
  roku 2021