Nemocenská: kdy se vyplácí a kdy ji budete mít na účtě

Solitea Česká republika | 27. 05. 2019

Dlouhá nemoc není nic příjemného, obzvlášť když je člověk zaměstnaný a přijde o část svých příjmů. Zaměstnavatel a stát vám však v době nemoci budou vyplácet alespoň náhradu mzdy a nemocenskou. Zjistěte, kdy máte na nemocenskou nárok a v jakém termínu chodí na účet.

Kdy mám na nemocenskou nárok?

Jakmile u doktora nahlásíte nemoc a dostanete potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (lidově řečeno neschopenku), které doručíte zaměstnavateli, oficiálně nemusíte chodit do práce a máte nárok na náhradu mzdy. V prvních třech dnech neschopenky zatím stále platí karenční doba, během které náhradu mzdy nedostáváte. Od července 2019 však bude zrušena.

Náhradu mzdy dostáváte za všechny hodiny, které byste jinak strávili v práci, po dobu 14 kalendářních dnů od začátku pracovní neschopnosti. Náhradu mzdy vám zaměstnavatel vyplatí jako součást běžné mzdy a najdete ji jako samostatnou položku na výplatní pásce.

Výše náhrady mzdy je 60 % vašeho průměrného hodinového výdělku za poslední čtvrtletí poté, co projde redukční hranicí. Jak přesně se náhrada mzdy počítá, se dočtete v našem článku.

Od 15. dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel přestane platit náhradu mzdy a stát, konkrétní správa sociální zabezpečení, vám začne platit nemocenskou. Tu vám bude platit maximálně po dobu 380 dní.

Jak a kdy se nemocenská vyplácí?

Stát vám nemocenskou vyplatí na účet, nebo v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky. V druhém případě vám však nemocenskou sníží o náklady za poštovní doručení.

Lhůta pro vyplacení je maximálně 30 dnů od chvíle, kdy zaměstnavatel doručí doklad pro nárok o výplatu dávky na správu sociálního zabezpečení. Vyplácí se tedy zpětně za daný měsíc, podobně jako výplata.

Nemocenská vám přijde ve výši 60 % vaší průměrné mzdy za poslední rok. Musí však projít ještě redukční hranicí. Jak přesně nemocenskou spočítat si přečtěte v našem dalším článku.

Kdy nemocenská končí?

Nemocenskou vám může ukončit lékař, a to v následujících situacích:

  • váš zdravotní stav se zlepší a lékař zhodnotí, že můžete opět nastoupit do práce,
  • nedostavili jste se bez vážného důvodu na pravidelné lékařské vyšetření.
  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

20. 11. 2019
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 11. 2019
Kontrolní hlášení za říjen 2019
25. 11. 2019
Daňové přiznání za říjen 2019
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img