Solitea, a.s. | 13. 01. 2021
Informace jsou aktuální k 13. lednu 15:00.
V novém roce si pohlídejte podání přehledů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
Česká správa sociálního zabezpečení uvádí hned několik termínů, které závisí na tom, jak a kdo daňové přiznání podá. Pokud přiznání podáte písemně do 1. dubna 2021, termín pro podání přehledu je 2. května 2021. U ostatních případů při prodloužené lhůtě platí termíny:
Většina zdravotních pojišťoven už také zveřejnila termíny podání přehledů do
Jestliže zdravotní pojišťovny odloží podání přehledů jako v minulém roce, budeme vás o tom informovat.
Jako OSVČ musíte ze zákona platit zálohy na pojištění. Pokud je máte nastavené na minimum, platíte v roce 2021:
Jestliže platíte vyšší než minimální zálohy, rozdíl je třeba uhradit buď za celý půlrok, nebo si částku rozložte do několika plateb. S doplatkem můžete počkat i na podání Přehledu OSVČ za rok 2021 a peníze jednorázově poslat do 8 dnů po termínu podání.
Podle zákona č. 540/2020 Sb. mohou podnikatelé a OSVČ od 1. ledna 2021 odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů tzv. paušálem. Podle úřadů ulehčí administrativu a sníží rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků, kteří většinou odvádí jen minimální sociální pojistné a snižují si tak do budoucna důchody.
Částka pro rok 2021 je 5 469 Kč a živnostníci v ní každý měsíc do 20. dne zaplatí:
K přihlášení k paušální dani jim stačí:
K paušální dani pro letošní rok se podnikatelé mohli přihlásit do 11. ledna 2021. Pokud jste to nestihli, dostanete další šanci na začátku příštího roku.
Těm, kteří to stihli, běží paušální režim až do té doby, než živnost zruší či přeruší, nebo do té doby, kdy přestanou splňovat podmínky paušálního režimu. Například jejich příjmy přesáhnou limit 1 milionu korun. V tom případě se automaticky vrátí k původním odvodům zdravotního a sociálního pojištění a k podání přiznání k dani z příjmů.
OSVČ, kteří s podnikáním teprve začínají, se mohou k paušální dani přihlásit kdykoliv v průběhu roku, ještě než odstartují svou živnost.
S nastavením trvalého příkazu k paušální dani živnostníkům odpadá povinnost podávat daňové přiznání nebo přehledy pojistného.
S přihlášením k paušální dani odpadá také možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy. Pokud tedy například uplatňujete slevu na manželku, školkovné či držitele průkazu ZTP, raději si spočítejte, zda se vám paušální odvod vůbec vyplatí.
Bez složitějších výpočtů se odvod paušálem vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy pod 1 milion korun, kteří využívají 40% výdajový paušál. Naopak drobný zemědělec s dvěma dětmi, ročními příjmy 400 tisíc korun a s 80% výdajovým paušálem by ročně přeplatil i 44 736 Kč.
Přečtete si i další články o legislativních změnách v souvislosti s Covid-19.
Jste klientem Money nebo iDokladu a máte otázku ohledně koronaviru a podnikání? Obraťte se na naši zákaznickou linku na čísle 549 522 503.
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění
14. 01. 2020