Americký gigant Amazon pomáhá českým firmám, rodinné podniky zažívají „zlatou éru“ a EET je jedním z nejlepších zákonů roku 2016. Pojďte se s námi podívat, co zajímavého se pro malé a střední firmy událo v červnu.
1. Nová platforma od Amazonu pomůže malým podnikatelům
Jak informuje Ihned.cz, světový lídr mezi internetovými prodejci Amazon nabízí nově v češtině Marketplace, platformu pro prodej zboží a vyřízení dopravy. Amazon tak českým podnikatelům otevře bránu k desítkám milionů zahraničních zákazníků. Marketplace pro Amazon představuje 40 % tržeb a utratí se něm za rok asi 1, 2 biliónu korun, což je výška českého státního rozpočtu.
Pomocí Marketplace mohou čeští podnikatelé prodávat svoje zboží na 5 evropských stránkách Amazonu, přičemž po prodeji stačí doručit zboží na sběrné místo, odkud ho firma odešle k zákazníkovi. Marketplace podnikatelům ušetří vysoké poplatky za dopravu a usnadní prezentaci v zahraničí. Zároveň nabízí marketingové analytické nástroje.
2. Daňový balíček zvýší příspěvky na dítě
V červnu schválený daňový balíček vstoupí v platnost 1. července a přinese změny týkající se především podnikatelů.
- Mezní hranice příjmů, ze které se počítají paušály, se sníží na 1 milion Kč.
- Podnikatelé opět mohou uplatnit daňové zvýhodnění na dítě a slevu na druhého z manželů.
- Zvýší se zvýhodnění na 2. a 3. vyživované dítě.
- Nově se platební kartou budou moct platit daně, cla a jiné poplatky.
- Vznikne institut nespolehlivé osoby, který má zamezit krácení daně.
Mění se také způsob podání daně či definice leasingu. Co jednotlivá ustanovení zahrnují přehledně shrnul server podnikatel.cz.
3. Rodinné firmy jdou příkladem, na oplátku chtějí dotace
Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR předložila výsledky výročního průzkumu zaměřeného na rodinné podnikání. Vyplývá z nich, že rodinné firmy očekávají další růst a vnímají statut rodinné firmy jako konkurenční výhodu. Více než čtyři pětiny rodinných firem zaměstnává pracovníky nad 50 let a skoro polovina nabízí zkrácené úvazky pro matky po mateřské dovolené.
Ačkoliv jdou rodinné firmy příkladem nejen v zaměstnaneckých benefitech a zákaznickém servisu, jejich koncept zatím není ukotvený zákonem. Ihned.cz informuje, že 80 % majitelů rodinných firem by také přivítalo státní dotace, které by jejich podnikání podpořily.
4. 3× o EET
Ačkoliv se červen obešel bez zásahů do fungování EET, několik zajímavostí se přece jen objevilo.
Novinka 1: Nevidomí a hluchoslepí prozatím nemusí elektronicky evidovat
Ministerstvo financí dočasně osvobodí od povinnosti elektronicky evidovat nevidomé a hluchoslepé podnikatelé, píší lidovky.cz. Návrh, který prochází připomínkovým řízením, by se týkal 1 000 až 2 000 handicapovaných podnikatelů. Podmínkou v návrhu je, že podnikatel musí být osobou přebírající tržbu, nesmí mít zaměstnance a nesmí být společníkem firmy. Opatření by platilo pouze do zavedení internetové aplikace EET.
Novinka 2: Počet vietnamských majitelů českých firem roste kvůli EET
O 67 % z 584 na 979 se oproti loňskému roku zvýšil počet vietnamských majitelů českých firem. Nové firmy vznikly především v lednu a únoru letošního roku, tedy před spuštěním 2. vlny EET. Tvrzení, že za nárůstem stojí EET, podporuje analýza společnosti Bisnode, která výzkum provedla.
Novinka 3: Zákon o EET obsadil 2. příčku v anketě o Zákon roku 2016
V červnu proběhlo vyhlášení 8. ročníku ankety o Zákon roku. 2. místo získal Zákon o elektronické evidenci tržeb. V soutěži pořádané Deloitte Legal zvítězila novela zákona o svobodném přístupu k informacím, třetí místo zaujal nový zákon o zadávání veřejných zakázek. V anketě rozhoduje odborná veřejnost, ale také podnikatelé. Umístění EET je zarážející vzhledem k výsledku průzkumu společnosti Staffino, z něhož vyplynulo, že více než polovina podnikatelů si přeje úplné zrušení EET.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.