Daně/Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje

Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje
Seyfor, a. s.
13. 01. 2025
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se13
Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje

Obsah

    Dokud jste zaměstnanci, 15% (a případně 23%) daň z příjmů za vás odvede zaměstnavatel a navíc za vás provede roční zúčtování daně. Když začnete podnikat jako OSVČ, musíte daňové přiznání podat sami a rozhodnout se, zdali budete danit na základě reálných nebo procentuálních výdajů. A když si založíte firmu, vztahuje se na vaše podnikání 21% daň z příjmů právnických osob. Poradíme, jak se vyznat v problematice daně z příjmů.

    Koho se týká daň z příjmů fyzických osob

    Daň z příjmů fyzických osob je 15 %, případně i 23 %.

    V případě daně z příjmů fyzických osob se nejčastěji jedná o zdanění příjmů ze zaměstnání. Dokud jste zaměstnanec, odvádí za vás 15%, případně i 23%, daň z příjmů zaměstnavatel. Ten za vás také podává daňové přiznání (formou tzv. ročního zúčtování). A to kromě situací, kdy:

    • si na DPP nebo DPČ vyděláváte více, než činí rozhodná částka pro zdanění pro srážkovou daň,
    • podnikáte nebo vyděláváte jako OSVČ na vedlejší činnost,
    • máte více zaměstnání zároveň (například zkrácené úvazky),
    • máte příjmy z nájmu nebo kapitálového majetku,
    • získali jste peníze z prodeje nemovitosti, které nejsou osvobozené od daně,
    • nebo jste obdrželi dary, které nejsou osvobozené od daně.
    V iDoklad akademii vám zkušení daňoví poradci detailně vysvětlí, jak si poradit s daní z příjmu, ať už jste OSVČ nebo začínáte budovat vlastní firmu.

    Jak a kdy platí OSVČ daň z příjmu

    Když začnete podnikat jako OSVČ, příjmy z podnikání podléhají 15% a případně i 23% dani z příjmů fyzických osob. A to i v případě, že se jedná o vedlejší činnost. Výše daně z příjmu OSVČ se počítá ze základu daně. Tedy z příjmů po odečtení výdajů a nezdanitelných položek.

    Výdaje můžete odečíst buď reálné (pronájem kanceláře, nákup zboží atd.), nebo stanovené procentem z příjmů. U reálných výdajů musíte všechny výdaje evidovat a schovávat si doklady pro daňové přiznání. Zejména pro malé živnostníky to může být časově náročné a komplikované, a volí proto procentuální výdaje stanovené procentem z příjmů.

    Majitelé společnosti s ručením omezeným a akciových společností podléhají tzv. dvojímu zdanění. Firma ze zisku odvádí 21% daň z příjmů právnických osob a váš příjem je zdaněn 15% srážkovou daní u zdroje.

    Uplatnění procentuálních výdajů z příjmů funguje tak, že výdaje se spočítají procentuálně z příjmů. Nejčastěji se používá 60% paušál. Pokud si tedy za rok vyděláte 500 000 Kč, budou vaše paušální výdaje 300 000 Kč. Základ daně bez započítání dalších položek tak bude 200 000 Kč. Z této částky pak zaplatíte 15% daň z příjmu, tj. 30 000 Kč.

    Výdajový paušál je odvozený od typu činnosti:

    • 80 % u zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a řemeslných činností, a to do výše 1 600 000 Kč maximálních ročních výdajů,
    • 60 % u volných, vázaných a koncesovaných živností. Maximální výše takto odečtených výdajů je 1 200 000 Kč za rok,
    • 40 % u příjmů z autorských práv či licencí, maximální výše takto uplatněných výdajů je je 800 000 Kč,
    • 30 % u pronájmu nemovitostí nebo obchodního majetku, do maximální výše 600 000 Kč za rok.

    OSVČ může nebo musí daň z příjmů formou záloh, jejich výše se stanovuje podle posledního daňového přiznání. V prvním roce podnikání jste od záloh osvobozeni.

    Ve vyjmenovaných případech platíte jako OSVČ i zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

    Od roku 2021 může OSVČ odvádět daně i formou tzv. paušální daně. Hlavním benefitem je, že nemusíte podávat daňové přiznání a přehledy o zaplacení pojistného. Místo měsíčních záloh na daň z příjmů a záloh na zdravotní a sociální pojištění, platíte měsíčně jenom jednu platbu ve stejné výši.

    Vstup do paušálního režimu oznámíte na finančním úřadě. Formulář můžete vyplnit i elektronicky a odeslat přes datovou schránku, nebo na portálu MOJE daně, kam se přihlásíte přes identitu občana. Čas na přihlášení k paušální dani máte do 10. ledna.

    Doplňte si mezery v daních a účetnictví

    Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Daň z příjmu právnických osob

    A když si založíte firmu, například s. r. o., vztahuje se na vás daň z příjmů právnických osob ve výši 21 %.

    Základ daně se určuje primárně rozdílem výnosů a nákladů. Ten se stanovuje prostřednictvím výsledku hospodaření, které musí být definován v souladu s účetními předpisy. Až na výjimky totiž všechny právnické osoby musí vést účetnictví.

    Výsledek hospodaření se dále upravuje o daňově neuznatelné náklady, daňově neuznatelné výnosy a další vyjmenované položky. Základ daně může být dále snížen po splnění zákonných podmínek o položky snižující základ daně.

    Výplata podílů na zisku či dividend od společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti, které jsou českým daňovým rezidentem, fyzickým osobám (společníkům a akcionářům), které jsou českým daňovým rezidentem, podléhají 15% srážkové dani u zdroje.

    Vyzkoušejte si zdarma účetní software Money S3 Start. Pomůže vám s daní z příjmů, ať už si vedete daňovou evidenci pro svoji živnost, firemní účetnictví nebo potřebujete odvést daň z příjmu za vaše zaměstnance.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Objevte i vy
    nová online
    školení
    Vybrat školení
    Zavřít reklamu
    Objevte si vy nová online školení