Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Účetnictví / Účetnictví/Darovací daň 2022: kdo ji platí a na koho se nevztahuje?

Darovací daň 2022: kdo ji platí a na koho se nevztahuje?

Darovací daň 2022: kdo ji platí a na koho se nevztahuje?
Darovací daň 2022: kdo ji platí a na koho se nevztahuje?

Obsah

  Darovací daň už dnes oficiálně neexistuje, od roku 2014 spadá pod klasickou daň z příjmů jakožto bezúplatný příjem. Fyzické osoby tak platí daň ve výši 15 %, právnické pak 19 % z hodnoty daru. Mnohé dary jsou ale od daně osvobozeny – pokud je například mezi dárcem a obdarovaným příbuzenský vztah, nic neplatíte.

  Které dary jsou od daně osvobozené?

  Příjmy z darů nedaníte, pokud součet hodnot všech darů od téhož dárce nepřesáhne hranici 15 000 korun za zdaňovací období (obvykle kalendářní rok).

  Dále jsou od daně osvobozené všechny dary, pokud

  • je mezi dárcem a obdarovaným přímý příbuzenský vztah (rodiče, děti, vnuci, manželé),
  • jsou dárce a obdarovaný příbuzní v řadě pobočné (sourozenci, synovci a neteře, strýcové a tety, zeťové a snachy, manželé rodičů, děti manžela nebo rodiče manžela),
  • obdarovaný a dárce žijí nejméně jeden rok ve společné domácnosti, pečují o společnou domácnost, nebo je obdarovaný na dárce odkázán výživou.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Co když musíte danit?

  Jestliže se na vás žádná z výše uvedených podmínek nevztahuje, pak musíte hodnotu daru uvést ve svém daňovém přiznání a odvést z něj daň jako z každého jiného příjmu. Fyzické osoby odvádí 15 % z hodnoty daru, právnické 19 %. Zpracování a odevzdání daňového přiznáním vám usnadní například účetní program Money S3. Vyzkoušejte si účetní software zdarma.

  Daňové přiznání za kalendářní rok 2021 pak musíte odevzdat nejpozději do 1. dubna 2022, pokud jej podáváte papírově. V případě elektronické verze máte měsíc navíc a platí pro vás termín 2. května. Jestliže máte daňového poradce, pak máte čas až do 1. července.

  Samotnou darovací daň zaplaťte ideálně hotově přímo na pokladně finančního úřadu, protože v takovém případě jsou peníze ihned připsány a vy máte jistotu, že jste zaplatili včas. Pokud budete peníze posílat převodem na účet nebo platit složenkou, odevzdejte daňové přiznání raději pár dní před termínem, aby peníze včas dorazily na bankovní účet finančního úřadu.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Nejbližší webináře

  Legislativní novinky pro účetní
  a podnikatele.

  Spokojení nebo zdarma
  Ukázat všechny